Eilen ja tänään jätin kokeeksi...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ov
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

ov

Vieras
lapselta pois ADHD - lääkkeen -kun onhan hyvä tarkastaa, että onko lääkkeellä vielä vastetta vai ei. Niin kyllä tuntuu, että lääke on passeli juttu lapselle, kyllä hän muuten on niin levoton liehuja. Nytkin on pitkin päivää pitänyt ihme turhanpäivästä hörnöttämistä ja höhöttämistä, mitä hän ei pidä lääkityksen aikana. Samoin hän tykkää alkaa hokemaan jotain yhtä ja samaa. Samoiten hän tykkää ilman lääkettä ollessaan harrastaa turhanpäiväistä härnäämistä ja ärsyttämistä. Hän on myös hieman uhmakkaamman oloinen, jos hänellä ei ole lääkettä. Eikä keskity kovin häävisti leikkimään vaan tykkää vain notkua esim; sohvalla. Joten kyllä minusta lääkkellä on vielä vasteensa olemassa.
 
Sinä et tiedä mistä puhut, kun itselläsi ei ole asiasta kokemusta. Lapsella on tosi hienosti mennyt päiväkodissa tämän talven ja kevään aikana lääkityksen ansiosta. Hän on tosi hyvin oppinut uusia asioita ja hänellä on oppimisintoa.
 
Ei saa jättää noin kertaheitolla pois. Vaikutukset voi olla tosi ikävät.
Älä hyvä ihminen omin päin tee moisia kokeiluja, jotka vaikuttavat lapseesi.
:/
Miten paha olo lapsella voikaan olla,ilman lääkettä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja pilleriä naamaan vaan:
Alkuperäinen kirjoittaja nappeja joka lähtöön:
Nykypäivää..lapset lääkitään rauhallisiksi kun muuten niiden kans ei pärjää.

PEESI!

En kannata lääkitystä ainoana oikeana ratkaisuna, enkä muutenkaan suhtaudu asioihin kovin ehdottomasti suuntaan enkä toiseen.

Tuollainen suhtautuminen ärsyttää kovasti. Onko sinulla henkilökohtaisia kokemuksia keskittymishäiriöistä tai ylivilkkaudesta? Veikkaisin ettei ole.

On olemassa ihan tavallisia vilkkaita lapsia, jotka eivät tarvitse lääkitystä. Se ei kuitenkaan sulje pois sitä mahdollisuutta, että keskittymishäiriöiset tai ylivilkkaat olisivat aina turhaan huumattuja.

Kannattaisi ehkä tutustua asioihin syvemmin, jos ne kiinnostavat niin paljon, että on valmis antamaan niistä mielipiteensä julki.
 

Yhteistyössä