Eikös ne Tiketin haalarit kestäkkään vettä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja täh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
ne kestää hyvin, paremmin kuin remu, jonka ostin täksi talveksi. Meidän esikoinen ei halunnut pienenä leikkiä lätäkössä, ihan sama mitä oli päällä. Ei kannata sääliä;)
 
Vähän ohi aiheen, mutta salliiko ne ticketit sun muut tecit ihan oikeesti kuralätäkössä istumisen ja kahlaamisen?

On kestänyt tai ei ole istuskeltu,joskus vähän pyllähdetty kyllä,hypitty ja läträtty paljon. Tikettiä ei ole ollut.

Säälittää,poika olisi selvästi halunnut lätäkköön mennä,mutta isänsä tiukasti kielsi heti jos vähänkin yritti.
 
Meillä jylä lapsella olo tiketissään polviin asti märät jalat tänään. Tosin se istui 10cm syvässö lätäkössä heti kun silmä vältti. Lahkeensuista menee sisään, ei sille oikein mitään voi.
 
[QUOTE="aloittaja";28291511]On kestänyt tai ei ole istuskeltu,joskus vähän pyllähdetty kyllä,hypitty ja läträtty paljon. Tikettiä ei ole ollut.

Säälittää,poika olisi selvästi halunnut lätäkköön mennä,mutta isänsä tiukasti kielsi heti jos vähänkin yritti.[/QUOTE]

No miten tähän se haalari sit liittyy?
 
  • Tykkää
Reactions: Eedla
Vähän ohi aiheen, mutta salliiko ne ticketit sun muut tecit ihan oikeesti kuralätäkössä istumisen ja kahlaamisen?

Sallii. Mutta meillä on se ongelma, että kun 2,5 v poika lotraa lätäköissä niin vesi menee kenkien/saappaiden varresta sisään ja sitten on vaatteet märkinä. Kun mistään ei meinaa löytyä sopivan matalia&laakeita lätköitä, vaan ne on kaikki syviä. Ei tartte kun kerran pojan kontata auton kanssa lätäkön läpi tai istahtaa niin jo kengät hörppää. Ärsyttävää, koska olisi niin kiva antaa toisen leikkiä lätäköissään.
 
Meillä on tänä talvena kulutettu kahdet tiketin talvihousut polvista sellaiseen kuntoon, että nyt menee märkä pienestäkin konttaamisesta läpi. Tähän asti olen ollut ko. merkkiin tyytyväinen, mutta taitaa ensi talveksi tulla meille jotain toista merkkiä.
 
[QUOTE="aloittaja";28291611]En oikeastaan,mutta oon törmännyt ennenkin tuohon että lapsi ei saa leikkiä mielensä mikaan jos on tuon merkkinen haalari.[/QUOTE]

Jaa. Meillä päinvastoin (niin kuin kuvasta näkyy). Noilla puvuilla saa rypeä vapaammin kuin sellaisilla jotka eivät kestä niin kosteutta ja/tai kulutusta. Silläkin uhalla että pidempi kahluureissu polvia myöten lammessa sitten päästää vettä lahkeensuusta sisään. Tekevälle sattuu. :)
 
[QUOTE="aloittaja";28291611]En oikeastaan,mutta oon törmännyt ennenkin tuohon että lapsi ei saa leikkiä mielensä mikaan jos on tuon merkkinen haalari.[/QUOTE]

kyylääksä kaikkien lasten haalarimerkit aina ?
Ehkä niillä oli meno jonnekin eikä se isä halunnu että lapsi likaa haalaria sen takia.
 
Ai kauhee, mie taidan olla hirveä mutsi kun en anna lasten löträtä lätäkössä ilman kurahousuja vaikka olisikin vedenpitävät haalarit, olipa ne sitten ticketit tai remut tai mitkä vaan! En jaksa joka ilta pestä niitä, eikä ne(toppahaalarit) oikein ehdi kuivuakaan seuraavaksi päiväksi.

Ja olen kyllä hankkinut vk-haalaritkin vedenpitävinä sitä varten jos alkaa sataa (yllättäen) tai lapsi istuu vaikka kostealla nurmikolla tai rymyää sateen jälkeen metsässä tms. Kuraleikkiehin sit kuitenkin kurahousut, on sen verran likaista touhua.

Nii, ja ap katsoiko että oliko sillä lapsella haalarinsa kaverina kumpparit, saattoihan se olla enemmän kengistä kuin haalarista kiinni... ;)
 
kyylääksä kaikkien lasten haalarimerkit aina ?
Ehkä niillä oli meno jonnekin eikä se isä halunnu että lapsi likaa haalaria sen takia.

Ei tietenkään ollut koska ap havainnoi jotain muutakin joka kumoaa myös tämän väitteen (ja sekin johtui vain ja ainoastaan siitä haalarista). Odota hetki, kertoo ihan kohta. ;)
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

Yhteistyössä