Kurjaa, että osaimetys nyt takkuaa. Moni vauva kokee jossain vaiheessa, että on turvallisempaa, ruuan saannin kannalta luotettavampaa, suosia vain yhtä ruokintamuotoa, joko rintaa tai pulloa. Vauvoilla on kova elämänhalu ja toisille vaihtelu tuntuu pelottavalta. Se ei tarkoita, että vauva hylkisi äitiä tai rintaa sinänsä, hän vain kokee kaipaavansa tasaista menoa yhdellä ruokintaratkaisulla. Osa osittaisimetetyistä vauvoista alkaa hylkiä pulloa, osa rintaa.
Kun haluat jatkaa imetystä, kannattaa satsata siihen unenpöppöröiseen aikaan ja käyttää kaikki unisiirtymät hyväksi. Yöimetyksiä voi lisätä väliaikaisesti. Päivällä ja illalla vauvan voi ottaa rinnalle pian nukahtamisen jälkeen, imettää unessa ja laittaa jatkamaan uniaan. Herätessä hänet voi rattaistakin ottaa pukeissa suoraan rinnalle ja vaihtaa rintaa useampaan kertaan imetyksen aikana edes takaisin.
Ihokontakti on pienelle todella vahva viesti ja auttaa häntä etsimään omia vaistojaan. Vauvan kanssa voi pesiä sängyssä tai sohvannurkassa molemmat ilman paitaa, viltti tai iso villatakki molempien ympärillä. Ilman paineita, läheisyydestä nauttien, omat virvokkeet ja ruokaa ja luettavaa mukaan muutamaksi tunniksi. Vauva saa oleilla, hamuilla ja puuhailla kaikessa rauhassa, ilman paineita saada syöttö hoidetuksi ja eteenpäin. Vauvalle ruokailu on osa kokonaisvaltaista olemista, meille aikuisille usein "suoritus", josta siirrytään seuraavaan suoritukseen.
Hyräily, heijaus, ja hytkyttäminen voivat saada vauvan imun käyntiin, samoin yllättävät tilanteet, joissa hän ei ole tottunut syömään. Kärsivällisyyttä ja voimia

. Lisää vinkkejä:
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=category§ionid=9&id=63&Itemid=117