M
"Mamma03"
Vieras
Tietääkö kukaan onko ehkäisykapselia enää edes käytössä? Jos jollain omakohtaisia kokemuksia, niin kertoisitko plussat ja miinukset.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
kannattaa ottaa huomioon että noita kapseleita on kahta eri sorttia. Jadelle kapselit ja sitten tuo nexplanon(tais olla ennen nimeltään implanon). Jadellessa on noretisteronia ja nexplanonissa etonogestreelia(joka muuttuu kehossa desogestreeliksi).
Eli jos minipillereissä cerazette sopii kannattaa ottaa tuo nexplanon koska cerazettessa on myös desogestreeliä. Jos taas Mini-Pill sopii kannattaa ottaa Jadelle koska jadellessa on sama vaikuttava aine eli noretisteroni.
Niin ja jatkuvia vuotoja on myös nykyään, menkat tulee miten sattuu, saattaa olla 2 vk menkkoja, 4 pv ei mitään, sitten taas 6 pv menkkoja... 6vk tauko ja taas mennään. Ja jotain välivuotoja vielä siellä välissä.
Mihin vaihdoit? Itsellä kokeiltuna jo e-pillerit ja hormonikierukka, ei kumpaakaan enää ikinä. (tai kierukoita ylipäänsä) Mitäköhän seuraavaksi... :/
Mulla on ollut Jadelle nyt pari vuotta, ja sen kesto on 5 vuotta, hinta vähän alle 200e. Hyvin on sopinut ja kuukautiskivut pysyneet poissa pääosin, samoin PMS on helpottanut murto-osaan entisestään. Ainoa haitta on että satavarmasti ei voi tietää koska kuukautiset tulee, vaikka kiertoni on edelleen suht säännöllinen. Aluksi käsi oli muutaman päivän vähän arka ja mustelmilla, mutta se meni tosiaan nopeasti ohi. Ennen laittoa kokeilin Cerazettea muutaman kuukauden ja koska niistä ei tullut mitään sivuvaikutuksia, uskalsin laitattaa implantaatin.
Piparnakkeli, miten oikein sait maksutta??? Tuota kun ei saa edes halvemmalla vaikka reseptissä lukisi sairauden hoitoon, se koskee vain hormonikierukkaa!