E-pilleriestä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ymmärtämätön
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

ymmärtämätön

Vieras
Olen syömässä nyt toista liuskaa Zoely- yhdistelmäehkäisy pillereitä ja rupesin tässä nyt miettimään, että onko mahdollista syödä vaikka 3 niistä lumetableteista ja aloittaa uusi liuska? Vai täytyykö aina syödä ne 4 lumetablettia?
Tiedän kyllä että kuukautiset voi siirtää jättämällä syömättä ne 4 lumetablettia. Mutta niinkuin nyt minun tilanteessani, keskiviikkona pitäisi ottaa ensimmäinen lumetabletti ja lauantaina viimeinen. Niin voinko syödäkkin lumetabletteja keskiviikkona yhden, torstaina yhden ja perjantaina yhden, ja syödä lauantaina jo uudesta liuskasta hormonia sisältäviä pillereitä? Vai täytyykö aina syödä ne 4 lumetablettia?

Pakkauselosteessa lukee että

"Jos haluat muuttaa kuukautistesi alkamispäivää
Jos käytät tabletteja ohjeiden mukaisesti, kuukautisesi alkavat lumetablettien ottamisen aikana. Jos haluat muuttaa kuukautisten alkamispäivää, voit lyhentää lumejaksoa eli keltaisten lumetablettien käyttöjaksoa (mutta et koskaan pidentää sitä, 4 lumetablettia on aina enimmäismäärä). Jos aloitat lumetablettien ottamisen esimerkiksi perjantaina ja haluat siirtää sen tiistaiksi (3 päivää aikaisemmaksi), aloita uusi läpipainoliuska kolme päivää tavanomaista aikaisemmin. Sinulle ei välttämättä tule vuotoa keltaisten lumetablettien lyhennetyn käyttöjakson aikana. Sinulla voi kuitenkin esiintyä tiputtelua (veripisaroita tai -viiruja) tai läpäisyvuotoa seuraavan läpipainoliuskan vaikuttavia aineita sisältävien valkoisten tablettien ottamisen aikana.
Jos olet epävarma, miten toimia, käänny lääkärin puoleen."

Ja sitten toinen, mitä tuokin tarkoittaa että " Jos aloitat lumetablettien ottamisen esimerkiksi perjantaina ja haluat siirtää sen tiistaiksi (3 päivää aikaisemmaksi), aloita uusi läpipainoliuska kolme päivää tavanomaista aikaisemmin. "

Lähinnä suurin kysymys siis, tarvitseeko aina syödä kaikki lumetabletit, vai voiko syödä esim. 3 tai 2 ja aloittaa uusi liuska?

Toivottavasti joku osaisi vastata, minulla on kyllä aika pesu-neuvolaan, mutta vasta tammikuussa mutta haluaisin nyt jo vastauksen, jos joku tietää kertoa minulle, niin olisin hyvin kiitollinen :)
 
aloittaja mielestäni ei tarkoittanut tuota ettei pitäis kuukautisia välissä, vaan kysyi voiko lumetabletteja syödä vähemmän kuin ne 4 jotka siinä paketissa on.

Minun mielestäni, miksi se ei onnistuisi, mutta en mene nyt sanomaan varmaksi, kun mikään lääkäri en ole!
 
"Jos haluat muuttaa kuukautisten alkamispäivää, voit lyhentää lumejaksoa eli keltaisten lumetablettien käyttöjaksoa (mutta et koskaan pidentää sitä, 4 lumetablettia on aina enimmäismäärä)"

Eli siis lyhentää voit, ja ottaa vain ne kolme lumepilleriä, mutta et pidentää.
 
aloittaja mielestäni ei tarkoittanut tuota ettei pitäis kuukautisia välissä, vaan kysyi voiko lumetabletteja syödä vähemmän kuin ne 4 jotka siinä paketissa on.

Minun mielestäni, miksi se ei onnistuisi, mutta en mene nyt sanomaan varmaksi, kun mikään lääkäri en ole!

No oletin että tuosta tyhmempikin ymmärtäisi, että jos kerran voi jättää kokonaan väliin niin pystyy myöskin lyhentämään. Ja johan se tuossa pakkausselosteessakin luki.
 
No anteeksi, että olen vähän tyhmä! Varmistin vain, kun luki että varmista jos on epäselvää niin lääkäriltäsi, mutta aattelin nyt täältä lähteä etsimään ensiksi vastausta!
 

Yhteistyössä