V
vieras
Vieras
Onko jollain? Onko ollut hyvä ja saako sen kiinnitettyä auton isofix-kiinnikkeisiin? kiitos vastauksista.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Meillä Gracon Logico s. ja aika monella kaverilla Brio Primo ja kaikki sanoneet, että olisi kannattanut ottaa tuo Logico. Brio tosi pieni ja ellei vauva ole ihan kirppunen niin jää tosi nopsasti ahtaaksi. Ja tosiaan vauva jököttää tosi pystyssä ja tämä mainittu ihan turvakaukaloiden vertailussakin.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Meillä Gracon Logico s. ja aika monella kaverilla Brio Primo ja kaikki sanoneet, että olisi kannattanut ottaa tuo Logico. Brio tosi pieni ja ellei vauva ole ihan kirppunen niin jää tosi nopsasti ahtaaksi. Ja tosiaan vauva jököttää tosi pystyssä ja tämä mainittu ihan turvakaukaloiden vertailussakin.
Alkuperäinen kirjoittaja tt:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Meillä Gracon Logico s. ja aika monella kaverilla Brio Primo ja kaikki sanoneet, että olisi kannattanut ottaa tuo Logico. Brio tosi pieni ja ellei vauva ole ihan kirppunen niin jää tosi nopsasti ahtaaksi. Ja tosiaan vauva jököttää tosi pystyssä ja tämä mainittu ihan turvakaukaloiden vertailussakin.
Graco on muuten niiden samojen testien mukaan vieläkin pystympi ja on sitä myöskin kun kaukalot laittaa vierekkäin. Ja meillä muuten menee ihan normaalikäyrillä kulkeva 1v 3kk brion kaukaloon edelleen.
Alkuperäinen kirjoittaja Kisu:Kävimme juurikin vertaamassa vierekkäin ko. Brioa, Gracoa sekä Maxi Cosia cabriofix.
- Brio oli kaikkein pienin, enkä siksi valitse sitä itse (käyttöikä todella lyhyt, ellei ole pieni vauva). Graco vähän isompi, Maxi cosi tilavin. Kaikkiin tulee pienentäjät ja ainakin Maxi cosin selän kulmaa saa säädettyä hyvin.
- Brion ja Maxi cosin saa kiinni isofixiin, maxi cosille on kaksi erilaista alustaa tarjolla riippuen haluaako käyttää isofix ominaisuutta.
- Graco on selkeästi painavampi kuin Maxi cosi.
- Brio ja Gracon hinta samaa luokkaa, Maxi cosi vähän kalliimpi. (saksasta tilattuna 262e)
- Maxi cosi saanut parhaat arvostelut autoliiton testissä.
Edellinen siirtyi 6kk iässä pois Gracosta, kun tuli jalat yli. Tämä nyt markkinoilla oleva malli saattaa olla vähän isompi. Mittasimme mittanauhalla Gracon ja Maxi cosin ja selän pituus samaa luokkaa.
Alkuperäinen kirjoittaja Kisu:Edelliselle vieraalle:
Myös vauvan pää tuli kaukalon yli ja vyöt oli niin lyhyet, että oli hankala jo pujotella niitä kiinni ulkovaatteet päällä. Meillä iso vauva.
Mullekaan ei tuo painavuus merkkaa, mutta olen kuullu, että joillekin on tärkeä.