BERNINPAIMENKOIRA!! Löytyykö joltakin?!?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja anna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Sukulaisella oli berni. Oli ihana ja halikoira myös. Toisaalta se on tosiaan isokokoinen. Vaatii siis tilaa ja koulutusta ehdottomasti! Toikin koira oli tosi kiltti, mutta nuorena melko villi. Ei osannut omia voimiaan arvioida ollenkaan ja joskus kaatoi aikuisenkin, kun ryntäisi innoissaan vastaan. Lisäksi berneillä on usein jotain perinnöllisiä vikoja, en nyt muista mitä, mutta siihen tämäkin lopulta kuoli :(
 
Muukava koira ja oli mullakin toisena vaihtoehtona.
Mutta niillä on todella paljon syöpää ja jo ihan nuorilla koirilla.
Päädyin leonberginkoiraan.
On myös samanhenkinen koira mutta hiukan isompi. Meillä pieni narttu ja säkä ei ole edes 70cm.
Hienosti väistää lapset, ei kaada mennessään ja on jo rauhoittumaan päin muutenkin, ikää 2,5 vuotta.
Vaikka on samanmoinen kooltaan kuin muut isot molossit, niin ei ole kuitenkaan laumanvartijarotu. On ihan kivaa, kun se ei vahdi pihaa. Tosin meillä onkin ihan lössö ;)
 
Meillä on 5-vuotias berniuros(leikattu)!

On aivan ihana koira. Osaa olla itsepäinen tarvittaessa. On tosi aktiivinen koira-ei sellainen sohvalössykkä niin kuin mainoksissa usein kuvataan.
Sennekoirien sivuilla on enemmän tietoa berneistä :)
Suosittelen kurkkaamaan :)
Oma nallukka syö parhaillaan luuta pihalla (pysyy pihassa :) )
 
Onhan se ihana. Mutta pennun ruokinnassa on oltava tosi tarkkana kun niillä on se kiihkeän kasvun kausi ettei tuu mitään vikoja. Kasvattaja kannattaa katsoa tarkkaan ja kysellä vanhemmista. Iso koira eikä elä välttis ihan kauhean kauaa ->10v.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Onhan se ihana. Mutta pennun ruokinnassa on oltava tosi tarkkana kun niillä on se kiihkeän kasvun kausi ettei tuu mitään vikoja. Kasvattaja kannattaa katsoa tarkkaan ja kysellä vanhemmista. Iso koira eikä elä välttis ihan kauhean kauaa ->10v.

Peesaan tota et kasvattajan kans tarkkana. Mä hain omani Kemin lähistöltä ja koiran jaloissa oli vikaa. Takajalat oli ihan jäykät. Ei antanu hinnasta alennusta mitä minä olisin pitänyt kohtuullisena vaan olis antanu uuden koiran jos ois suostuttu lopettamaan koira, mut ei kai ny perheenjäsentä sairauden takia alettu tappamaan. Lääkärikuluihin uppos ihan kivasti kun selvitettiin onko tilanteelle mitään tehtävissä. Mut ihana oli koira viastaan huolimatta. Kasvattajasta en sanoisi samaa.. =/
 
Meillä taisikin olla samasta kennelistä, pojalla takapää petti alle 7v.
Meidän ainoa berni joka on pitänyt lopettaa alle 10v. Nykyiset neidit ovat 12v ja 6v.

Kun pentua valkkaa pitää muistaa ettei hyvää ja halpaa saa samassa kaupassa oli kyse mistä vaan rodusta.
http://sennenkoirat.net
Tuolta sivuilta saa hyviä vinkkejä pennun ostoon sekä näkee myytävät/ tulevat pentueet. Ja jos ei välttämättä halua pentua niin voi ottaa yhteyttä bernien pelastusrenkaaseen jonka kautta etsitään aikuisille berneille uutta kotia. Samasta linkistä löytyy. Meille on tullut kaksi viimeistä koiraa pelastusrenkaan kautta, sitä pyörittä asiansa osaava ihminen joka yrittää aina löytää mahdollisimman sopivan koiran kuhunkin perheeseen. Ja huom sopivaa koiraa voi joutua odottamaan, mutta niin voi joutua odottamaan pentuakin. :D
 

Yhteistyössä