J
juuh
Vieras
Meillä mies tienaa noin 6-7 kertaa enemmän kuin minä. Meillä kaikki on yhteistä, yksi yhteinen tili ja sieltä menee kaikki maksut. Asuntolaina on yhteinen ja asunto on yhteinen. Minä käyn meillä yleensä kaupassa, ostan ruuat ja vaatteet itselle ja lapsille, mies päättää itse omat hankintansa. Mutta kaikki maksetaan samalta tililtä. Asuntolainalyhennys on enemmän kuin omat kk-tuloni.
Auto on ainut poikkeus. Meillä on yksi auto ja se on miehen nimissä. Maksut siihen liittyen edelleen yhteiseltä tililtä.
Olemme avoliitossa ja kaksi lasta.
Tässä on jännittävä kuvio se, että omaisuutesi kasvaa nopeampaa tahtia kuin tulosi ovat. Tuo tarkoittaa, että saat lahjan avomieheltäsi ja lahjasta pitää maksaa lahjavero. Oletteko miettineet, miten selvitätte, jos verottaja sattuisi kyselemään?