Auttakaa turvaistuinslangissa!!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "turvis"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Slangia??? Isofix on autossa oleva kiinnitysmekanismi, johon tarvitaan istuin joka siihen kiinnittyy. Palkki-istuin on istuin jossa on palkki turvaominaisuutena. Google on keksitty.
 
palkki-istuin on se, missä tulee mahan kohdalle se mahdoton mötkylä, siis palkki.
isofix-istuin tulee autoon kiinni isofix-kiinnikkeillä.
eli googlaa niin tiedät enemmän. hankala selittää
 
Jos istuimessa on isofix-kiinnitys niin on suositeltavaa että autostakin löytyy isofix kiinnikkeet johon istuin laitetaan kiinni ( muuten maksat turhasta)

Käy katsomassa tuosta palkkituolista
http://verkkokauppa.babystyle.fi/vk_pages/view/194
http://verkkokauppa.babystyle.fi/vk_pages/view/221#vk_page_view/221?&p=2

Meillä on kaksi kappaletta kiddyn comfort prota ( osstettu 2010 ja 2011) enkä vaihtais niitä mihinkään!!
Käy kattoon myös autoliiton sivuilta törmäyksien testitulokset!
 
[QUOTE="aapee";26564971]Isofix lienee jokseenkin sama asia kuin telakka?[/QUOTE]

No einsinne päinkään. Isofix on vaihtoehtoinen tapa kinnittää istuin autoon, yleensä kun istuin kiinnitetään turvavöillä. Mutta josnsekä autossa että istuimessa on isofix valmius niin ne vaan napsautetaan kiinne toisiinsa ja istuin pysyy paikallaan ilman vöitä.

Telakka taas on alusta johon istuin kiinnitetään. Telakka voidaan kiinnittää autoon joko vöillä tai isofixillä
 
Isofixi ja telakka ei ole sama asia. Isofix on sellaiset rautalenkit takapenkin istuinosan ja selkänojan välissä sormin etsittävissä ja niihin voidaan kytkeä istuimessa olevat isofix-kiinnikkeet. Läheskään kaikissa autoissa noita ei ole vakiona. Jälkiasentaminen maksaa tyyliin pari sataa.

Telakka on käytössä yleensä vain kaukaloiden kanssa. Taitaa nykyään olla joku turvaistuinmallikin, joka kiinnitetään autoon telakalla. Hyvin harvinaista kuitenkin. Telakka taas voidaan kiinnittää joko isofixillä tai turvaväillä telakan mallista riippuen.
 

Yhteistyössä