auringon otto

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja NauNau
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Minä oon ottanu aurinkoa ihan normaalisti.Rusketusta on tullut ja mielikin virkeänä aurinkoenergiasta.
Luulisin,että Suomen satunnaisessa auringossa voi oleilla,kunhan ei polta ihoaan tai hanki nestehukkaa.Voihan raskausaikana käydä etelässäkin paistattelemassa.
 
viime kesänä sanoi gynekologi, ettei pidä ottaa aurinkoa raskaana ollessaan. En muista enää miksi ja oli ihan johtava lääkäri eli ei mikään huihaitohtori. Ei kyllä tehnyt mielikään olla auringossa. Kysy omalta lääkäriltäsi tai neuvolasta, josko ovat muuttuneet systeemit.
 
Empä ole moisesta kuullut! Ellei kyseessä ole joku hormonaalinen juttu, että voi palaa helpommin, hormooneista johtuen tai jotain.

Mutta eihän auringonotto ole enää suositeltavaa muutenkaan oli raskaana tai ei.
 
Kyllä kai aurinkoa saa ottaa raskauden aikana. Se miksi ehkä aurinkoa kehotetaan välttämään on ihan estetiikkaan liittyvä juttu. Auringonotosta nimittäin voi tulla ruskeita läiskiä iholle (en muista virallisempaa nimeä näille läiskille). Kahdella ystävälläni on näin käynyt (kummallakin otsassa kunnon ""tahrat"") eivätkä nämä läiskät häviä, himmenevät jonkin verran talven aikaan, mutta taas auringonoton jälkeen näkyvät selvästi. Eli jos aurinkoa ottaa niin kannattaa laittaa kyllä kunnon suojakertoimet.

Ja kuten joku jo mainitsikin ehkä raskaana ollessa ei kannata kovin pitkiä pätkiä itseänsä ""grillata"" noiden nestevajausten jne takia.
 

Yhteistyössä