aspergerlapsi ja uni

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "hile"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"hile"

Vieras
Millä tempuilla saatte lapsenne iltaisin nukkumaan. Iltarutiinien aloittamisesta kestää noin kolme tuntia, ennen kuin lapsi nukahtaa ja koko sen ajan, täytyy jomman kumman vanhemman olla läsnä.
Nyt joululoman aikana, kun unirytmi on siirtynyt, alkavat nämä illat olemaan aika toivottomia. Kyseessä on 8v tyttöassi.
 
Meillä 9v assityttö. Tällä hetkellä saa mennä meidän sänkyyn nukkumaan ja sitten, kun me mennään siirretään omaan sänkyyn. Toimii meillä. Toisin menee aika myöhään kuitenkin. Eipä kai siinä mikään auta. Jos lapsi on kuitenkin ihan ok ja ei itse kärsi ja saa nukuttua vaikka pidempään. Asseille unen saaminen on usein hankalaa koska ajatukset saattavat käydä liian vilkkaina. Vaikea rauhoittua. Kannattaa kysyä mikä häntä itseään auttaisi. Valo tai patja toiseen huoneeseen esim.
 
Meillä taas 9v poika, jolla on ADHD, tykkää kanssa valvoa vaikka kuinka myöhään ja varsinkin näin loma-aikana. Usein on näin lomalla mennyt nukkumaan vasta 23:00 - 00:00 välisenä aikana.

Mutta ikävää tämä on varsinkin kouluaikana, kun saa "ajamalla ajaa" toista nukkumaan . Kieltämäti usein koulu-aikanakin lapsi lopulta saa unen vasta lähemäpänä yhtätoista yöllä. Mutta onneksi voi nukkua aamusta melkein kahdeksaan asti.

Melatoniiniahan on tietysti suositeltu lasten uniongelmiin. Mutta toisaalta on niistä nyt raportoitu yhtä sun toista haittaakin. Että siksi emme aio melatoniinia lapselle antaa.
 
Onko teillä muita lapsia? Häiriintyykö heidän nukkumisensa sisarensa univaikeuksien vuoksi.

Vaikka meillä on elämä helpottunut jonkin verran diagnoosin ja erilaisten toimintatapojen jälkeen, niin pakko myöntää, että välillä oikeasti vituttaa.
 
Meillä 10-v ADHD + vahvat as-piirteet. Tosi tosi harvoin nukahtaa ennen klo 23. Ei tuohon ole oikein mikään tepsinyt :( Painopeittoa ei huoli kun tulee kuuma, sitä nyt viimeksi kokeiltu. On tietysti väsynyt aamulla kun pitää nousta, eikä yhtään helpota tarkkaavaisuusongelmia tai mielialoja. Iltatoimet ja rauhoittuminen aloitetaan klo 19.30, eli kolme-neljä tuntia se meilläkin ottaa.

Muut lapset nukkuvat sikeästi eivätkä ole häiriintyneet. Ainoastaan silloin, kun vielä hakevat unta niin tuon yhden huutelu ja hääräily saattaa hetken haitata.
 

Yhteistyössä