Arvostele päivän ruuat!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hyväkökö?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Hyväkökö?

Vieras
Aamupala: Maitorahkaa 1dl + mustikoita 0,5dl. Teetä, vettä
Lounas: kahden munan munakas+ keittokinkkua ripoteltuna munakkaan päälle. Vihersalaattia lautasmallin mukaisesti, oliiviöljyä tl. Vettä.
Välipala: Teetä, 7kpl pistaasipähkinää. Vettä
Päivällinen: Proteiinipatukka, vihersalaattia hieman. Vettä
Iltapala: rahka+ marjasmoothie. Vettä

Miltä kuulostaa?
 
Miksi vain 1 dl maitorahkaa aamiaisella, miksei 250 g purkki niin kuin yleensä on tapana?
Päivällinen on tosi niukka.
Mitä iltapalan rahka + marjasmoothie sisältävät käytännössä?

Matalat kalorit, laihdut varmasti - proteiinien saantikin turvattu.
 
[QUOTE="eee";29547440]Vitsailethan sä?[/QUOTE]

Makeat hedelmät ja marjat eivät kuulu terveellisen ruokavalioon. Ihminen EI tarvitse energiaa sokerin muodossa eikä varsinkaan hedelmäsokeria.
 
Aivan liian vähän kuituja. Lemppaa se proteiinipatukka ja korvaa se jollakin oikealla syömisellä. Ilmeisesti laihdutat kun kaloteita on aika vähän; tosi hyvä että on noita marjoja ja vihanneksia. Kiinnitä huomiota rasvojen laatuun, syötkö kalaa?
 
Joo nyt on siis tarkoitus olla mahd. niukkaenergisellä vähän aikaa. Mutta nälkää en haluaisi nähdä kohtuuttomasti! Proteiinia pitäisi saada paljon ja karsia hiilarit minimiin. Syön kalaa ja käytän öljyä, kovat rasvat pois.
 
Joo nyt on siis tarkoitus olla mahd. niukkaenergisellä vähän aikaa. Mutta nälkää en haluaisi nähdä kohtuuttomasti! Proteiinia pitäisi saada paljon ja karsia hiilarit minimiin. Syön kalaa ja käytän öljyä, kovat rasvat pois.

Tosi hyvältä kuulosti mun mielestä. Itse vaan jättäisin marjatkin pois, mutta lähinnä sen takia, että niihin jäisi himo.
 
[QUOTE="vieras.";29547445]Makeat hedelmät ja marjat eivät kuulu terveellisen ruokavalioon. Ihminen EI tarvitse energiaa sokerin muodossa eikä varsinkaan hedelmäsokeria.[/QUOTE]

:D :D :D :laugh:

Joo, enpä ole vielä tähän ikään mennessä kuullut ihmisestä, joka marjoilla olisi lihonut... Yleensä siihen vaaditaan jotain ihan muuta. Marjoissa kun pelkiltään ei ole paljoa kaloreita. Oletkos ikinä törmännyt siihen, että mustikkaa kutsutaan superfoodiksi? Ja eipä ne ihmiset ennenaikaankaan varmaan syöneet lainkaan marjoja, ehei...
 

Yhteistyössä