apuja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja taustalla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

taustalla

Aktiivinen jäsen
19.05.2004
63 720
9
36
Siis nyt en kerta kaikkiaan ymmärrä! Ma kävi ultrassa, jossa lääkäri sanoi näkyvän 17mm munasolun/keltarauhasen (mikä ero noilla muuten on, erottaako edes ultrassa?) ja sanoi ovulaation joko juuri olleen tai olevat sinä päivänä. Määräsi sitten progesteroni-kokeeseen samana päivänä?! Outoa? Näkyisikö tuolloin oikeasti mitään verestä jos ovulaatio olisi juuri tapahtunut/tapahtumassa? Väitti, että siinä olisi jotain nousua jo nähtävissä. Mun mielestä tuntui liian aikaiselta.

Nyt sitten tänään to soitteli tuloksia->arvo matala, ei ovulaatiota. Miten tätä kaikkea nyt sitten pitäisi oikein tulkita: ovis ei vielä tapahtunut, munasolu ei irronnut lainkaan (onko mahdollista kun oli kuitenkin tuon kokoinen), vai mitä? Puhui kuitenkin keltarauhasesta kuvassa, jos ei se se ollut, niin mikä sitten? Eilen ja tänään sitten jomotellut mahaa siten, että ajattelisin normaalisti, että ovis on nyt, mutta liekö sekään enää edes mahdollista, koska jo ma se oli 17mm? Ja jos näin olisi, ja jos eilen jo jomotteli, niin onko tärppimahikset jo ohi?

Aargh, niin paljon askarruttavia kysymyksiä ja niin vähän vastauksia!

Kiitos jos joku jaksaa auttaa näissä pohdinnoissa
:)
 
En tiedä minkäkokoinen on kypsä munasolu, mutta itse kävin ultrassa kp 13 ja silloin oli 18-20 mm johtofolli, oviksen pongasin sitten4 päivää myöhemmin eli kp 17. Toivottavasti oli apua!
 
Keltarauhanen on puhejennut(surkastunut) munarakkula, eli ovis olisi ihan just tapahtunut. Sitä ei juuri muuten ultrassa näe..
Mutta ilm. tuo sinun lääkärisi oli kuitenkin epävarma kumpi se oli. Kokonsa puolesta se ei välttämättä ollut ihan tarpeeksi suuri(niillä rajoilla), ehkä pari päivää myöhemmin se olisi voinut irrota.

Yleesä tuo progesteroni mitataan joskus kp 20 jälkeen vasta, olikohan 21-24??
 

Yhteistyössä