V
vieraa
Vieras
Tuota, tuota, miltä planeetalta olet? Tietääkseni päivähoidossa on reilusti alle 8 tunnin työaika, kun on työajan lyhennyksiä.
ai, että sä olet hauska
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Tuota, tuota, miltä planeetalta olet? Tietääkseni päivähoidossa on reilusti alle 8 tunnin työaika, kun on työajan lyhennyksiä.
Niissä kunnissa joissa olen ollut töissä osapäivähoidoksi on luettu 5h ja alle olevat ajat. Joista on eri maksut, muuten on ihan sama onko 5,5 vai 10tuntia, siis maksujen kannalta...
Minua kummastuttaa eniten, että ap:n miehen oletetaan olevan jo hereillä ja lapsenhoitokykyinen puoli neljältä (tai oikeastaan jopa ennemmin, että ehtii hakemaan lapsen tuohon aikaan). Kun minun mieheni teki yötöitä, ei takuuvarmasti ollut järjissään noin aikaisin päivällä.
Ja naapurin isäntäkin näyttää kiskovan unia helposti iltakuuteen asti, jos on kuudelta tullut töistä.
Alkuperäinen kirjoittaja öööh;24339785:Se on niiden työtä jotka siellä aamuisin ottaa kullannuppujanne vastaan. Ammatin valinta kysymys! Ne saa siitä palkkaa.
Alkuperäinen kirjoittaja Näkymätön Ninni;24339834:No en nyt itse asiaan silleen muuta mutta meillä pojat alotti nyt päiväkodin, mies on kolmessa vuorossa ja mun työvuorot ajoittuu 6-23.15 ajan välille. Tällä viikolla mulla oli aamuvuoroa ja ukolla yö, joten vei pojat päiväkotiin JOTTA PÄÄSI ITSE NUKKUMAAN! Ja tämän kyllä tietävät päikyssä, no meillä siis poikien päivät alle 7tuntisia ja tällä viikolla aloitettiin vielä lyhyemmillä, mutta siis päiväkotipaikan hakemisen yksi suurimmistaa syistä oli tuo että isäntä SAA NUKKUA!
Että luulis noidenkin tuolla teidän päiväkodissa sen ymmärtävän ja että kun ei ole kuin se yksi auto niin siitä ei noina viikkoina varmaan haittaa ole että lapsi ON HOIDOSSA kun ISÄ NUKKUU kotona ja ÄITI ON TÖISSÄ sillä ainoalla autolla!!!
Väännä nyt vaikka rautalangasta sinne tai soita oikeasti sinne johtajalle!
Alkuperäinen kirjoittaja Näkymätön Ninni;24339834:Väännä nyt vaikka rautalangasta sinne tai soita oikeasti sinne johtajalle!
Ymmärrän aloittajaa hyvin, en ikinä odottaisi että yövuoron tehnyt henkilö lähtisi monen kilometrin päähän pirtsakasti pyöräillen lasta hakemaan hoidosta nukuttuaan kuusi-seitsemän tuntia. Sankarilliset tarinat raatavista reippailijoista eivät inspiroi vaan lähinnä huvittavat/säälittävät.
Kyllä ihmisellä on oikeus kyseenalaistaa tarjotun palvelun laatu/määrä myös päivähoidon osalta. Piste.
Alkuperäinen kirjoittaja keppälerttu;24339937:mutta kun kyse on siitä, et vuorohoitopaikoissa se palvelun määrä on tarkasti määritelty ja jos siellä lapsi on hoidossa niin sille nyt vaan ei voi mitään.