A-pu-a. Millä konstilla Yhdysvaltoihin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Yhteinen maa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mies on hammaslääkäri omassa maassaan. Suomessahan hammaslääkäriys tarkoittaa lääketieteen lisensiaatin koulutusta, mutta miehen kotimaassa on toisin. Pitkän tähtäimen suunnitelmana miehellä olisi terveystieteiden maisterin tutkinnon suoritettuaan hakeutua Doctor of Dental Surgery -tutkintoon USA:ssa. Sillä tutkinnolla hän voisi työskennellä hammaslääkärinä USA:ssa. Maisteritutkinto on hänelle siis mahdollisesti vain "reitti" maahan.
 
[QUOTE="Aloittaja";29031791]Mies on hammaslääkäri omassa maassaan. Suomessahan hammaslääkäriys tarkoittaa lääketieteen lisensiaatin koulutusta, mutta miehen kotimaassa on toisin. Pitkän tähtäimen suunnitelmana miehellä olisi terveystieteiden maisterin tutkinnon suoritettuaan hakeutua Doctor of Dental Surgery -tutkintoon USA:ssa. Sillä tutkinnolla hän voisi työskennellä hammaslääkärinä USA:ssa. Maisteritutkinto on hänelle siis mahdollisesti vain "reitti" maahan.[/QUOTE]

Nipottamista, mutta hammaslääkäriys tarkoittaa hammaslääketieteen lisensiaatin koulutusta :) Lääketieteen lisensiaatit ovat lääkäreitä.
 
[QUOTE="vieras";29031661]Eikö se voisi tulla Suomeen? Saahan täälläkin englanninkielistä opetusta ja mainitse miehellesi, että täällä saa opiskella ilmaiseksi veronmaksajien rahoilla. Töitähän Suomesta myös lääkäreille löytyy.[/QUOTE]

Tämä olisi minunkin mielestäni paras vaihtoehto! Olen ehdottanut ja kertonut tästä mahdollisuudesta. Kuitenkin homma kaatui tähän kielikysymykseen, koska mies ei vakuuttunut siitä, että saisi terveysalalla töitä ilman erinomaista suomen osaamista. Terveystieteiden maisteriksi täällä voi opiskella englanniksi, samoin ylemmän AMK-tutkinnon, mutta työllistymisestä alalle ei Suomessa ole takuuta.

Lisäksi... Saisiko mies vanhempiaan tuotua Suomeen...?
 
Alkuperäinen kirjoittaja lääk.kand;29031826:
Nipottamista, mutta hammaslääkäriys tarkoittaa hammaslääketieteen lisensiaatin koulutusta :) Lääketieteen lisensiaatit ovat lääkäreitä.

Totta :), sorry, bussissa kännykällä naputtelen näitä viestejä :)
 
[QUOTE="Aloittaja";29031836]Tämä olisi minunkin mielestäni paras vaihtoehto! Olen ehdottanut ja kertonut tästä mahdollisuudesta. Kuitenkin homma kaatui tähän kielikysymykseen, koska mies ei vakuuttunut siitä, että saisi terveysalalla töitä ilman erinomaista suomen osaamista. Terveystieteiden maisteriksi täällä voi opiskella englanniksi, samoin ylemmän AMK-tutkinnon, mutta työllistymisestä alalle ei Suomessa ole takuuta.

Lisäksi... Saisiko mies vanhempiaan tuotua Suomeen...?[/QUOTE]

Ei, miehesi ei saisi vanhempiaan mitenkään tuotua Suomeen asumaan, ellei hänellä olisi esim. tarjota heille tai jommallekummalle töitä.

Suomi nyt on muutenkin vihoviimeinen maa korkeakoulutetulle henkilölle, en suosittele.
 
[QUOTE="vieras";29031895]Ei, miehesi ei saisi vanhempiaan mitenkään tuotua Suomeen asumaan, ellei hänellä olisi esim. tarjota heille tai jommallekummalle töitä.

Suomi nyt on muutenkin vihoviimeinen maa korkeakoulutetulle henkilölle, en suosittele.[/QUOTE]

Niin, eli Suomi ei valitettavasti ole vaihtoehto :/.
 
[QUOTE="Aloittaja";29031836]Tämä olisi minunkin mielestäni paras vaihtoehto! Olen ehdottanut ja kertonut tästä mahdollisuudesta. Kuitenkin homma kaatui tähän kielikysymykseen, koska mies ei vakuuttunut siitä, että saisi terveysalalla töitä ilman erinomaista suomen osaamista. Terveystieteiden maisteriksi täällä voi opiskella englanniksi, samoin ylemmän AMK-tutkinnon, mutta työllistymisestä alalle ei Suomessa ole takuuta.

Lisäksi... Saisiko mies vanhempiaan tuotua Suomeen...?[/QUOTE]

No ainakin lääkäreiden kielitaito on usein kyllä todella surkea ja silti ovat päässet kielitenteistä läpi.. Hammaslääkärinhän ei tarvi puhua senkään vertaa. Eu:n ulkopuolelta tulevien lääkärien pitää suomessa suorittaa tietyt harjoittelut ja tentit+kielikoe, ja sen jälkeen saavat oikeudet. En tiedä miten hammaslääkärien kohdalla homma toimii. Mitä miehesi siis nyt suomessa tekee?

Tuosta vanhempien siirtymisestä en osaa sanoa.
 
Mies ei ole Suomessa. Olemme siis kaukosuhteessa.

Selvittelin aiemmin, mitä vaadittaisiin, että mies voisi täällä työskennellä hammaslääkärinä... Mutta se vaikutti aika mahdottomalta, koska hänen pitäisi suorittaa täällä opintoja, mutta täällä ei voi englanniksi opiskella hammaslääketieteellisessä.

Ja tosiaan lisäksi se, ettei vanhempia saa Suomeen tuotua.
 
Osaisiko joku sanoa, olisiko minun mahdollista saada jostakin lainaa, jos halusin USA:an suorittamaan terveystieteiden maisterin tutkintoa (eli samainen MPH-tutkinto, johon mies on hakenut). Tällä hetkellä minulla on siis säästöjä vain 3000 euroa.
 
me ainakin löydettiin yhteinen koti täältä. vaikka mies joutuukin aloittamaan uudestaan oll tänne asettuminen helpompaa ja turvallisempaa kuin jenkkeihin.

ehkäpä kannattaa tutustua alueen kouluihin ja kysellä jonkin sortin vaihto-oppilassysteemiä ja stipendia opiskeluihin. Kyllä kannattaa varautua myös siihen että jenkit sanoo teille ei. Myös kustannuksia syntyy hakuprosessissa. Ehkäpä kannattaa odottaa että mies varmasti saa paikan ja aloittaa opiskelut.

Toisaalta ei tämäkään valtio mahdoton ole. Pitää vaan osata kieli ja kulttuuri kuten muissakin maissa. Kun kielen osaa, onnistuu opiskelu ja työ.
 
Kyl tää nii hömelöltä hörhöilyltä kuulostaa, mammapalstalta selvitellään tällasii kysymyksii jotka kyllä vois fiksu ihminen selvittää muualta. Rahoitusta ei ole, töitä ei ole, mitään ei ole, vohkaamista palstalla on.

Ootko ehkä kakskyt? Kasva aikuiseksi. Luultavasti kognitiiviset kykysi eivät riitä aikeeseesi, mutta jos riittävät niin aika antaa vastauksia ja mahdollisuuksia...
 
[QUOTE="Aloittaja";29032314]Tämä ei nyt ole oleellista aiheen kannalta :)[/QUOTE]

Jos vaihtariajan jälkeen meinaat miehen kanssa perustaa perheen eli mennä naimisiin,niin kyllä viranomaisia kiinnostaa tietää tulevatko kusetuiksi vai onko suhde oikea. :) jos meinaatte yhdessä sinne muuttaa niin tuo on hyvinkin olennainen tieto.
 
[QUOTE="Aloittaja";29031798]Mutta kiitos teille, jotka tiesitte kertoa, että opiskelija ja Green Cardin haltijakin voivat tuoda puolison maahan![/QUOTE]

Gregkin voi tuoda puolison maahan!
 
Mun on ihan pakko sanoa että jenkit on aika vaikea maa siirtolaiselle. Oletteko harkinneet esim kanadaa tai ausseja? Puhuvat englantia myös, lukukausimaksut monesti inhimillisempiä, työllisyystilanne parempi ja maahanmuuttajien helpompi kotiutua. Sitten tuli vielä mieleeni uusi seelanti, mihin myös saa työviisumeita helpommin kuin jenkkeihin.
 
[QUOTE="Aloittaja";29031654]Niinpä... Mutta onko siitäkään apua, jos mies asettuu Yhdysvaltoihin... Niin kauan kun hän olisi siellä vain opiskelijana ja myöhemmin mahdollisesti green cardin haltijana. Ymmärtääkseni green cardin haltija ei voi tuoda puolisoaan maahan? Vai tietääkö joku paremmin?[/QUOTE]

Opiskelijuudella l. opiskelijaviisumilla ja GCllää ei ole mitään tekemistä keskenään, miehesi ei siis missään tapauksessa saa suoraan GCtä valmistumisensa jälkeen.
 

Yhteistyössä