1. Lapsi nukkuu omassa huoneessa, omassa sängyssään. Sisarukset voivat nukkua samassa huoneessa, mutta ei vanhemmat.
2. Iltarutiinit toistuvat joka ilta samanlaisina, pesut,puurot yms.
3. Lapsi viedään viimeistään klo 19 nukkumaan.(hieman isomman lapsen kanssa voi myöhäistää nukkumaanmenoa esim 19.30)
4. Lapsi laitetaan omaan sänkyyn, silitetään pari kertaa ja sanotaan "Nyt on yö, nyt nukutaan". Sitten lähdetää huoneesta ja suljetaan ovi perässään.
5. Jos/Kun huuto alkaa, kuunnellaan onko se kitinää, protesti-itkua vaiko suoraa kurkkuhuutoa. Jos on kitinää tai protestia,tai jos lapsi keskeyttä itkun, haukottelee,yskii yms., niihin EI vastata, eli huoneeseen ei mennä. Jos taas suoraa kovaa huutoa, sitä kuunnellaan 2min, jonka jälkeen mennään lapsen luo, lasketaan hänet pitkälleen ja sanotaan taas "Nyt on yö, nyt nukutaan."Sitten poistutaan huoneesta. Taas kuunnellaan itkun sävyä ja ajanlasku alkaa silloin, kun suora huuto alkaa. Tätä toistetaan niin kauan kunnes lapsi nukahtaa.
6. Jos/Kun lapsi alkaa itkeä yöllä, toimitaan samoin, eli kuunnellaan ensi itkun sävyä ja vasta jos se muuttuu suoraksi huudoksi, aletaan laskea aikaa ja käydään sanomassa ne samat rimpsut.
Meillä tää toimi heti ekana yönä(tätä ennen siis viikko tassuttelua takana), kertaakaan ei tarvinnu käyä tytön luona, kun rauhottui itse uneen jos havahtui yöllä. Ja mikä parasta, kun neiti käy jo viim klo 19 nukkumaan, ni jää äidillekin vähän omaa aikaa illalla=)