7,5kk vauva OKSENTELEE päivittäin (n.20krt/pv)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hapsie
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

hapsie

Aktiivinen jäsen
05.11.2008
1 317
0
36
Hei!

Kyselen täälläkin nyt, kun alkaa olla keinot loppu. Poikamme on oksentanut 1kk lähtien. Siis OKSENTANUT, tähän päälle normit pulauttelut, n.20-30krt/ normi päivä, joskus useammin, joskus vähemmän. Koskaan ei ole ollut päivää, jolloin ei olisi oksentanut.

Vatsa on ultrattu moneen kertaan, mitään ei ole löytynyt, Refluksia epäiltiin vahvasti, Prepulsid oli käytössä - ei apua. pH-mittaus tehtiin, eikä mitään poikkeavaa löytynyt. Poika nukkuu yöt todella hyvin, 12h unet putkeen jo pienestä pitäen ja päivisinkin melko paljon.

Poika kehittynyt muuten normaalisti, hyväntuulinen ukko. Välillä päiviä, jolloin itkuinen ja pahantuulinen, mutten tiedä sattuuko silloin vai onko vai huono päivä?

Soseita alkoi syödä 2,5kk iässä. Lääkäreiden mielestä sen pitäisi auttaa. Noh, ei auttanut. Nyt on syönyt jo kuukauden 8kk soseita (perunakuutioita, lihakönttejä, puolikkaita makaroneja, eli siis isompia paloja) tällä ei ole ollut mitään vaikutusta. Allergiat (maidot ja ruuat) on testattu, mitään ei löytynyt. Pää on aukileen kautta päällisen puolin ultrattu muutamia kuukausia sitten.

Nyt on uusin juttu, että saattaa yöllä herätä johonkin ääneen (koira haukkuu tms) ja alkaa itkemään. Jos nostaa syliin, niin oksentelee samantien, vaikka iltapullosta olisi 5-6h.

Poika osaa itse nousta istumaan ja polvilleen ja konttaa kovaa vauhtia, eli ei enää pyöri vatsallaan. Lääkäri myös arvelivat, että kun nämä puuhat alkavat, niin oksentaminen loppuu. Mutta ei.

Lääkärissä tietysti ravaamme myös koko ajan, mutta tuntuvat olevan vähän pallo hukassa siitä, mistä on kyse. Ja tutkiminenkin tuntuu riippuvan paljon minun aktiivisuudestani. Kysyisinkin nyt, että onko kellään kokemusta vastaavasta? Olemme ihan ymmällämme ja huolestuneita tietysti.
 
hapsie: Meillä lapsella refluksioireilu on/oli silent-tyyppistä eli takaisinvirtaus oli ruoan ja vatsahappojen seilaamista edestakaisin ruokatorvessa sekä nieluun, suuhunkin asti mutta ei oksentelua tai runsasta pulautteua.

Onko lapsen ruokatorvea tähystetty? Siellä voi olla sitä rakenteellista löysyyttä, jota onkin varmaan jo tehtyjen tutkimusten perusteella epäilty. Kerroit että vatsa on ultrattu mutta en ole varma näkyisikö siinä ruokatorven mahdollinen löysyys..? Olen muuten lukenut, että ph-mittaus ei olisi täysin luotettava refluksin diagnosoinnissa. Refluksia voi olla vaikka mittaustulokset eivät sitä kertoisi.

Lääkkeissäkin on eroja. Prepulsid on käsittääkseni nimenomaan siihen rakenteelliseen löysyyteen. Muitakin lääkkeitä on. Meillä lapsella oli 6 kk => hieman reilu 1 v iässä käytössä Losec Mups, joka estää vahingollisten vatsahappojen muodostumista. Meillä myös vauvan pystyynnoususta istumaan ja tukia vasten oli hieman apua. Eli pientä rakenteellista löysyyttä löytyi taustalta.

Pääosin refluksioireiden syynä oli/on allergiat, jolloin lapsen hoidon perusta on ollut allergista oireilua aiheuttavien ruokien välttäminen. Meillä pahin oli/on maito ja joitakin muita allergioita on ilmennyt matkan varrella. Kun ruokavalio on kunnossa, haitallinen refluksioireilukin on käytännössä poissa. Lääkkeesta oli siis vain pientä apua/tukea hoidossa.

Yksi mahdollisuus/syy oksenteluille voi sittenkin olla allergiat. Kerroit että allergioita on testattu. Miten niitä on testattu? Varsinkin suoli-/vatsa-/refluksioireiljoilla prickit ja verikokeet eivät välttämättä ole luotettavia allergioiden testausmenetelmiä. Ne saattavat näyttää negaa vaikka allergioita oikeasti tosielämässä sitten onkin. Luotettavin menetelmä on välttäminen ja altistaminen eli kokeilut.

Kannattaa hakea tältä palstalta keskusteluita hakusanalla refluksi* Täällä kirjoittelee moni refluksivauvan/-lapsen äiti.

Oletko löytänyt jo Yahoon refluksilasten vanhempien keskustelupalstan? Suosittelen sinne rekisteröitymistä.

http://health.groups.yahoo.com/group/refluksilapset/
 
kiitos vastauksesta :)
Ultralla ei juu tosiaan sitä löysyyttä pysty toteamaan. Olen listalla ja olen paljon lukenutkin refluksista ympäriinsä.

Sängynpääty meillä on ollut korotettuna jo useamman kuukauden. Allergioita on testattu ihan jättämällä eri ruoka-aineita aina pois joksikin aikaa ja sitten vähitellen aloittamalla. Niin, ja verikokeilla tosiaan myös. Pojalla oli myös tossa 2-3kk sellainen helpompi kausi, jonka aikana soseet aloitettiin, ja niillä ei ollut vaikututsta. Vieläkin kyttään noita ruoka-aineita, että riippuisiko jostain sellaisesta, mutta minkäänlaista yhteyttä en ole huomannut. Prepulsidin aloittamisen jälkeen oli pari päivää, jolloin oksensi vaan 3 kertaa, ja ehdittiin jo tuuletella.. :| Mutta sitten jatkuikin sama homma.

Meillä ei tosiaan nuo istumaan nousu jne. Ole helpottanut yhtään :/ Ja Zantacia syötiin yhdessä vaiheessa, kun tuntui, että hapot nousee ja oli muutamaan kertaan kipuitkuja. Nyt Zantac lopetettu ja hapot eivät tunnu ainakaan nyt kiusaavan, mutaa oksentelu siis jatkuu yhtä pahana.

Niin, ja pojalle ei siis tosiaan tähystystä ole tehty.
 
Onko teillä siis tehty vain veri- ja ihopistoskokeet mutta lapsi ei ole ollut millään välttämisdietillä? Omalta lapseltani ei rasteisssa eikä prikceissä löytynyt mitään mutta 4kk iässä oksentelu loppui kun poika siirtyi erikoiskorvikkeelle ja minä lopetin imettämisen. Poika on laajasti allerginen vaikka verikokeet pääosin ovat negatiivisia.

Tähystystutkimus/ph-mittaus olisi varmasti seuraava askel jotta saisitte selvyyden refluksista.
 
Alkuperäinen kirjoittaja hapsie:
Allergioita on testattu ihan jättämällä eri ruoka-aineita aina pois joksikin aikaa ja sitten vähitellen aloittamalla. Niin, ja verikokeilla tosiaan myös. Pojalla oli myös tossa 2-3kk sellainen helpompi kausi, jonka aikana soseet aloitettiin, ja niillä ei ollut vaikututsta. Vieläkin kyttään noita ruoka-aineita, että riippuisiko jostain sellaisesta, mutta minkäänlaista yhteyttä en ole huomannut. Prepulsidin aloittamisen jälkeen oli pari päivää, jolloin oksensi vaan 3 kertaa, ja ehdittiin jo tuuletella.. :| Mutta sitten jatkuikin sama homma.

Tuli mieleeni, että imetätkö vai saako lapsi korviketta? Maitoallergia on se kaikkein yleisin ruoka-allergia. Viljat ja kananmuna sekä soija ovat seuraavaksi yleisimpiä. Lisäksi allergisoituminen voi tapahtua mille tahansa ruoalle tai ainesosalle, myös lääkkeille.

Mitä ruokia on välillä jätetty pois ja kuinka pitkäksi aikaa? Ja vältettiinkö ruokia yhtäaikaa vai yksitellen? Joskus jos lapsi on laajasti allerginen, ei yhden allergisoivan ruoan välttäminen auta yhtään, jos samalla menee muita allergisoivia.

Jos Prepulsid auttoi selvästi kolme päivää, niin onko lääkärinne analysoinut mahdollisia syitä sille miksi apu loppui kolmen päivän jälkeen?

 
Juu, siis en ole imettänyt pitkään aikaan, erikoiskorviketta on kokeiltu, ilman mitään vaikutusta. Silloin olimme pelkästään korvikkeella jonkin aikaa ja sitten aloitettiin taas ruoka-aine kerrallaan kokeilut. Mutta ei mitään eroa oksentelussa. Kuitenkin oksentelu alkoi jo pojan ollessa pelkällä maidolla ja kiinteät tietysti kokeiltiin vähitellen yksi kerrallaan jo silloin. Mikään ruoka-aine ei ole vaikuttanut suuntaan eikä toiseen. Oksensi myös yhtä lailla niin tissiä syödessä kuin korviketta syödessä kuin erikoiskorvikkeella. Ja pojalla oli parempi jakso n.2-3kk iässä ja soseet aloitettiin siis 2,5kk iässä ja niillä ei ollut mitään vaikutusta. Oksentelu alkoi uudelleen sitten jossain vaiheessa, mutta soseita oli jo silloin syöty, eikä mitään uusia oltu aloitettu. Ja maitoa poika tietysti sai siinä paremmalla jaksollakin, joten ei sekään vaikuttanut allergisoivalta. Mutta erikoiskorvikkeet ja kaikki ruoka-aineet tauolla ja verikokeet ja kaikki mahdolliset allergia systeemit on siis kokeiltu. Tuloksetta.

Sitä miksi preupulsid hetken toimi mutta sitten ei, en tiedä. Huomenna lääkäri, sitten toivottavasti selviää jotain. Mutta ei kyllä mielestäni ole mitään järkeä syödä turhaan sitä prepulsidia ja vaikka saataisiinkin uudestaan tehoamaan, niin tietämättä missä syy oksenteluun.
 
Eli miten on paino ja pituus kehittynyt? Entä muu kehitys?

Onko teiltä jo pois suljettu kaikki epilepsiat sun muut?
Saako udella mitä erikoiskorviketta kokeilitte? Kun niitähän on todella monia ja kaikki ei tod käy kaikille.

Vaadi lääkäristä pikaisia tutkimuksia ja ennen kaikkea se tähystys.

Tsemppiä ja jaksamista, epätietoisuus on kamalaa!
 
Kasvu on ihan ok. Tosin nyt hidastunut, mutta silti kuitenkin kasvaa.
Samaten kehitys on kohdallaan, pikemminkin vähän edellä.
Erikoiskorvikkeesta kokeiltiin Almiron Peptiä, ja tiedän kyllä, ettei kaikille sovi, mutta en oikein usko tuohon allergiaan, kun pojalla oli tosiaan tuossa n. 2-3kk iässä oireeton jakso, jolloin ei oksenteluja esiintynyt juuri ollenkaan. Ja pariin muuhunkin otteeseen on ollut esim. 2vk ettei ole oksennellut paljon yhtään. Ja teitysti on saanut silloin normaalisti tavallista ruokaa ja maitoa. Mikään ruuan aloitus tai lopetus tms. ei ole sopinut tuohon oksentamattomuuden kanssa yksiin.
Epilepsiaa ei ole poissuljettu.
Eilen oltiin siis lääkärissä ja kohtelu oli yhtä asiatonta kuin aiemminkin. Sama lääkäri joka oli viimeksi IHAN VARMA, että oksentelu loppuu, kun nousee itse istumaan ja syö karkeita jne. No, niin ei käynyt ja nyt jatkaa vaan jankuttamista, että on fysiologista, ja kyseli jälleen isän perään (mieheni ei töistä millään päässyt mukaan), ihan kuin viimeksikin. Lopulta määräsi kuitenkin (ilmeisesti pakko käytäntö) silmälääkärille lähetteen ja pään magneettikuvauksen. Kuulemma täytyy sulkea pois keskushermosto jutut, kun on jatkunut niin kauan.
Magneettikuvaus on parin viikon päästä ja tehdään kevyessä nukutuksessa, silmälääkäristä en vielä tiedä. Prepulsid lopetettiin kun ei ollut hyötyä.
Ahdistaa niin kovin tuo tuollainen käyttäytyminen, enkä ymmärrä mikä siinä on, että kun mieheni on ollut mukana, on ollut paljon asiallisempi, vaikka mieheni on kanssani pojan oksenteluista täysin samoilla linjoilla. Nytkin oikein suuttui, kun kuuli, että millaista kohtelua olin taas saanut sietää. Lääkäri kehtasi vielä vakuutella, että kuinka minulla on "hieno ja ihana poika", ihan kuin tarvitsisin siitä muistutusta. Eihän se nyt liity siihen kuinka paljon poika oksentaa, ollenkaan vaikka on kuinka ihana jne. Myöskin keskittyi enemmän kyselemään, että olenko huolestunut jne, kuin kuuntelemaan kertomustani pojan voinnista. Ja oikein hyökkäävästi komensi tietokoneelle katsomaan, kuinka: "painonkehitys- NORMAALI, pituus-NORMAALI, pään ympärys-NORMAALI!" totesin vaan, että hyvä. Missän vaiheessa en ole ollut pojan kehityksestä huolissani. Harmittaa vain nähdä päivästä toiseen, kun toinen oksentaa koko ajan, ja kiukustuu tietysti siitä.
Ihmettelin myös, että tämä vanhempi mies lääkäri oli myös aiemmin aivan varma siitä, että on kyse refluksista, niin nyt kun pH-mittaus oli ok, niin "KYSEESSÄ EI VOI OLLA REFLUKSI!" vaikka käsittääkseni sellaistakin on sattunut, että pH-mittaus ei ole näyttänyt mitään, vaikka olisikin refluksia, ja tietysti myös inhimillisiä virheitä voi sattua.

Mutta juu, tulipa avautumista. Tyytyväisenä kuitenkin siitä, että tutkitaan lisää. =)
 
Harmittavaa käytöstä lääkäriltä :hug: Tuosta PH-mittauksesta sen verran, että ilmeisesti ainakaan allergisessa refluksissa mittaustulos ei aina ole luotettava. Itse olen lueskellut aikani kuluksi jonkun verran tuosta eosinofiilisesta esofaliitista (eosinophilic esophagitis) elikkäs allergian aiheuttamasta refluksista ja monesti sen kuvauksessa on just refluksin oireet, vaikka ph-mittauksesta on saatu "puhtaat paperit".
 

Yhteistyössä