5vkoinen vauvamme ei juttele eikä hymyile :(.. syytä huoleen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja oioilo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

oioilo

Vieras
vauvapinossa kaikilla muilla saman ikäiset hymyilee ja "juttelee" tai ääntelee muutenkin kuin itkulla.. meillä ei :( mistä voi johtua? pelkästään siis itkee, se on ainoa ääntely.
 
Onko syntyny ennen laskettua aikaa? Mulla itsellä on kaks viikolla 39 syntynyttä ja yks viikolla 42 syntyny ja siinä ensi viikkoina ero lasten välillä on ollu huima. Tää yliaikaisesti syntyny on tehny monia asioita monta viikkoa aiemmin ku ennen laskettua aikaa syntyneet.

Mutta olipa lapsesi syntyny kuin vaan niin syytä huoleen ei oo. Kyllä ne hymyt ja kujertelut sieltä tulee ajallaan. Mulla noi kaks ekaa lasta on alkanu hymyillä n 6 viikon iässä.
 
hymyily tuee yleensä 2kk ikään mennessä joten siitä en olisi yhtään huolissaan. samoin ensimmäiset äntelyt tuevat yleensä vasta tossa kuukauden kieppeillä, eli en nyt vielä olis ihmmeissään. kohdistaako kattseensa kasvoihin tai valoon?
ai nii ja se että jos lapsi on syntyny vaikka kaks viikkoo ennen laskettua aikaa tai kaks viikkoo sen jälkeen nii vaikuttaa tuon ikäisenä vielä kehitystasoon.
 
Meidän vauva alkoi hymyillä vasta 7 viikon ikäisenä. Ehdin jo oikeasti huolestua ja pelätä vaikka mitä. Nyt on oikein hymyilevä ja jutteleva 7kk pieni aurinko :).
Vauva syntyi 37+6 viikolla, joten tämä varmasti vaikutti asiaan.
 
nii ja ne ekat ääntelyt ei oo sitten mitään jokellusta tyyliin 'mammammmammama', vaan esim 'krr', 'vaa' yms äännähdyksiä jotka kuulostavat lähinnä vahingoilta.
 
Sanoisin kanssa että älä huoli, meidän vauva tais olla 3kk kun ihan nauroi. Kujertelut ym. tulivat siinä hieman alle 2kk iässä. :) Ihan normaali meidän vauva oli ja nykyään terve tyttö. :)
 
Kehityspsykologia kirjaan mukaan ensimmäinen sosiaalinen hymy tulee keskimäärin 6 vkon ikäisenä. Eli eipä tuossa vielä mitään hätää ole. :) Ääntely voi tosiaan olla vaikka minkälaista tuossa iässä.
 
on se perhanan omituista jos ei lapsi jo synnytyslaitoksella huuda: "kato äiti!" hymyile ja kävele vastaan aamupalalla. oikeasti ärsyttää: missä on tämän palstan äitien maalaisjärki?!!??!?

KEHITYTHÄN ITSEKKIN OMINE AIKOINESI, ET VARMAAN ITSEKKÄÄN OPPINUT ESIM. KOULUSSA KAIKKIA ASIOITA MUIDEN KANSSA TÄSMÄLLISESTI SAMAAN AIKAAN!??!?
 

Yhteistyössä