5ateriaa päivässä, miten saatte mahtumaan päivään?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja keiju84
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

keiju84

Jäsen
14.07.2007
613
0
16
meillä tuo puoli vuotias syö nyt 4 kiinteää ateriaa päivässä ja tarvis varmaan sen 5 että nukkuisi yönsä, mutta en tiedä miten saisin sen mahtumaan tähän päivään. Laittaisitteko päivän kulkunne jos minäkin saisin sen 5. ruoan päivän mahtumaan. :D

Meillä nyt syödään aamulla 8-9 puuroa sitten päivä unien jälkeen peruna ruokaa noin klo 13. Sitten nukutaan taas ja syödään hedelmäsosetta n. klo 16 ja taas nukutaan, näiden unien jälkeen iltapuuro n. klo19 syö vielä velliä pullosta juuri ennen sänkyyn menoa n. klo20. Maitoa otetaan nokkamukista joka aterialla eikä oikeastaan enää ollenkaan pullosta, paitsi yöllä. joskus päivällä jos oikeen kiukuttaa niin otetaan ennen unia.
 
Meillä vauva syö sen 5 ateriaa, niin kuin muukin perhe syö. Ja samaan aikaan syön ite vauvan kans, kyl mie itekin kerkeen syödä 5 ateriaa, miks vauva ei kerkeis?. Aamupala n.8.30, ruoka 11.30, välipala klo14, ruoka n.17.00, iltapuuro klo20

Päiväunet nukkuu aamupalan jälkeen ja välipalan jälkeen.
 
Meillä tyttö on 11,5kk ja syö 4 kerta päivässä,ei meilläkään mahdu toi viides ateria mihinkään rakoon =) klo 9-10 puuro, klo 14 lihasose, klo 17.30 lihasose ja hed.sose, klo 20,30 puuro ja matoa joka välissä ja ruuon kanssa. ja hyvin on kasvannut.Silloin vaan kun tyttö oli n.8kk niin vaihdettiin toi toinen ateria lihaan enne oli hedelmä.
 
7.30 aamupuuro tai sosetta
12 lihasose+hedelmäsosetta
15 hedelmäsosetta
17 kasvis-/lihasosetta+hedelmää
20 iltapuuro+sosetta

Tänään nukkui päivällä unia klo 10.30-12 ja 16.30-17.15.
 
Meillä oli lähemmäs 8kk ennenkuin söi sen 5 ateriaa. Sitten oli suunnilleen
klo 8 puuro
11 lounas
14 välipala
17 päivällinen ja
19 iltapuuro

Nyt on 10kk ja herää aikaseen aamulla. Unia ottaa ennen aamupalaa, lounaan päälle ja ehkä
ennen päivällistä. Yöunille klo 19 aikaan.
Olen huomannut että kun toinen ruoka on kasvista niin syö sen 5, kahdella liha-aterialla ei tahdo mennä kaikkia syömisiä.
 
meillä tyttö huomenna 1v =)

ja päivä menee näin (kun ollaan kotona)

n.klo 6-7 välillä herää
klo 7 puuro
klo n. 11-11.30 lounas
klo n.12-14 päikkärit
klo n. 14.30 välipala
klo n. 17 päivällinen
klo n.19.30 puuro ja sitten ottaa vielä unimaidot tossa klo 20 jälkeen.
ja yleensä aamulla n.9 hujakoila haluu maitoo sekä ennen päikkäreitä.
joskus jää päikkäreiden alle välipala,niin saa päivällisen sitten aikasemmin..ja syö yleensä sitten tosi hyvin.
 
Meillä on kyllä jo vuoden ikänen tyttö ja edelleen jää välipala toisinaan pois päiväjärjestyksestä :ashamed: tosin ihan hyvin tuo nukkuu ja kasvaakin kovaa vauhtia että tuskin siitä tarvii stressiä ottaa.

Meillä näin:
8,00 puuro
11.00 lounas
päikkärit 12.30-16.30 (kesto on kaikkea 1-3 h välillä)
välipala (annan jos herää ennen klo.15 muuten jää välistä ja päivällinen hiukan aikaisemmin)
16.30 päivällinen
19.30 puuro
Yöunet on aika tarkaan 12h eli 20.00-08.00

=)
 
Meillä poika 9 kk ja syö edelleen neljä ateriaa. Kasvaa hyvin ja on muutenkin tyytyväinen, että kyllä sillaikin pärjää. Meillä syö illalla ns kunnon ruuan eli liha-kasvissosetta, muuten suunnilleen niinkuin ap:lla. Jos ei viidettä ruokaa saa mahtumaan aikatauluun, niin voisitko ajatella antavasi tukevampaa ruokaa illalla?
 
Mä en olis Keiju84 huolissaan, jos puolivuotiaalla ei vielä ole viittä ateriaa päivässä, jos lapsesi on muuten tyytyväinen. Ei ollut meilläkään tuolloin. Kyllä se viides ateria mahtuu sitten jossakin vaiheessa päivärytmiin. Hedelmääsoseenhan voisit koittaa vaihtaa toiseksi perunaruuaksi, jos lapsellesi se maistuu. Josko sillä olisi vaikutusta yöuniin. Kasvissose pitää kuitenkin hedelmäsosetta paremmin nälkää poissa.

Nyt meidän poika on kohta 8,5kk ja viisi ateriaa on päivässä suurinpiirtein näin:
klo 8-8.30 aamupuuro
klo 12 liha-kasvissose
klo 14 välipala
klo 17 liha-kasvissose
klo 20 iltapuuro

Imetän tuon päälle noin 4-5 kertaa päivässä, joista kerran aamuyöllä.

Ja sit vielä noista unista, että meillä ainakin tuo puolenvuoden ikä olli todella hulinaa öisin. Taisi olla tuo motorisen kehityksen huima kehitys se, joka vaikutti uniin.

Jaksamista sulle=)
 
Meidän vajaa 8kk-päivärytmi (ollut 6 kk lähtien):
klo 8 aamupuuro marja/hedelmäsoseella
klo11 lounas (yleensä liha/kana, 2 krt vkssa kala)
14.30 vp hedelmä/marjasose
klo17 kasvissose
19.30 iltapuuro marja/hedelmäsoseella

Lounas ja välipala saattaa joskus olla hieman eri aikaan nukkumisista johtuen.
Ja aina kun maistuu äidinmaitoa (ikävä kyllä vielä maistuu öisinkin)
 
Meillä myös tuo ongelma että on 4 ateriaa eikä niidenkään välillä meinaa keretä tulla nälkä. Tein tossa havainnon vastauksista, että niiden joiden päivään mahtui 5 ruokaa, päivässä aamupalan ja iltapalan välissä oli aikaa enemmän kuin 12h. Eli meillä esimerkiksi kun aamupala on klo 10 ja iltapala klo 20.30, jää väliin vain 10,5h, eli aterioiden väli pitäs olla vain vähän päälle 2h, niin eihän siinä nälkä kerkee tulla! Eli lapsi itseän sen määrää kun on hereillä alle 10h, ettei tarvi välipalaa.
 
Taitaa olla aika lapsikohtaista tuo että syökö sen 4 vai 5 ateriaa päivässä ja meillä ainakin riippuu unista. Lapset on 6 kk ja 1v10kk eikä kumpikaan syö sitä 5 ateriaa päivässä koska ei ennätä eivätkä sitä vaadikaan. Aamupala on 9 aikoihin, seuraavat ruuat 12 ja 16 aikoihin ja iltapala 19.30. Yöunet kellon ympäri ja päiväunia pari tuntia ja molemmat menee niin pituus- kuin painokäyrälläkin plussilla että ei kait tässä tarvi olla edes huolissaan vaikka neuvolan lapuissa lukisikin että 5 ateriaa päivässä. Oon koittanu vetää just noita 2 tunnin ruokavälejä että sais sen 5 ateriaa mahtumaan mutta eihän noille sitten maistu ruoka ollenkaan kun ei ennätä tulla edes nälkä :whistle:
 
keiju84: Kuten jo joku sanoikin, niin en olisi huolissani noista ruokarytmeistä tuossa vaiheessa. Meillä taas tyttö 5kk:n ikäisenä söi muistaakseni 7-8 maitoateriaa päivässä, joten kovin ovat yksilöllisiä nuo rytmit. Teillä nukutaan paljon päiväunia, meillä taas tyttö ei ole koskaan nukkunut tuntia pidempään päivällä. tällä hetkellä tyttö 8kk, nukkuu yhteensä 1,5-2h/pv, puolen tunnin rytmeissä.

Ateriat ovat:

- n. klo 8.00 aamupuuro hedelmä-/marjasoseella ja maito (toisinaan juo maidon jo 7.00, jolloin syö puuron klo 9.00)
- 11.00 lounas; liha-/kasvissose ja maitoa, toisinaan sormiruokaa
- 14.00 välipala; hedelmä-/marjasose, maitoa, sormiruokaa
- 16.00 päivällinen; liha-/kasvissose ja maitoa, sormiruokaa
- 18.30 iltapuuro hedelmä-/marjasoseella
- 19.30 maitoa
 
Mä tiäkkö mietin tätä samaa, meillä ei kyl millään saa mahtuu tuota 5 ateriaa, hyvä kun neljä saa menemään.. Enkä ainakaan ala ottamaan ressiä, kyl se joskus menee.
Mut siis meidän päivärytmi on tällanen

8-9 herätään
9-10 aamupala, maitoa päälle ja nukkumaan
13 lihakasvisateria päälle hedelmäsosetta
maitoa ja taas sitte nukkumaan
17-18 kasvissosetta ja hedelmäsosetta päälle, vettä tai maitoa vielä ruoan päälle
20 iltapala, velliä pullosta tai sitten epätoivoiset puuron syönti yritykset
20.30 maitoa ja nukkumaan

Ja yöllä herää kaks kertaa juomaan, on selkeesti jääny tavaksi ja nyt lopetinkin yöimetykset ja saa pullosta pikkasen yöllä, sen verran että rauhoittuu, josko sitä joskus nukuttais läpi yön..
 
Eihän puolivuotiaan vielä tarvitse viittä ateriaa päivässä syödä!! Kyllä se maitokin (äidinmaito tai korvike) ateriaksi lasketaan, ja maidon kuuluisikin olla pääruokaa n. vuoden ikäiseksi saakka. Tavoitteeksi voisikin ottaa, että n. vuoden ikäisenä lapsella olisi mahdollista syödä viisi kiinteää ateriaa päivässä. No hurry, siis :)
 
moikka,

meillä vaan neljä ateriaa, eli ei mahdu sitä viidettä ainakaan vielä :-)
me aloitetaan aamu kasvissoseella (n klo 8.30), viedään isosisko tarhaan, ja maitoa sitten kun tullaan tarhasta (ja ap-päikkäreille).
noin yhdeltä lihasose + maito, ja joskus uudestaan vähän maitoa noin klo 14.30, ja ist kunnon päikkärit (2-3h).
Viidenaikoihin hedelmää + maitoa, puoli kahdeksalta puuro, ja just ennen unia vielä velli.
yöllä herää kerran syömään.
toi oli siis sellainen keskivertoisen (hyvän) päivän aikataulu ruokineen. sinänsä helppo vauva, eli häntä ei pienet muutokset haittaa (siis jos ollaan liikenteessä, saatetaan esim lounas korvata pelkällä maidolla, ja sitten otetaan lihasose vähän myöhemmin tms.)
 

Yhteistyössä