5-vuotias uimakoulussa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "loiskis"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"loiskis"

Vieras
Ilmoitin juuri 5v täyttäneen lapseni uimakouluun. Ollaan käyty jonkun verran uimassa, eikä lapsi mitenkään pelkää vettä, mutta ei osaa yhtään uida, ei uskallaudu veden varaan kellumaan, eikä osaa olla veden alla. Miten lapsenne on uimakoulussa oppinut uimaan? Onko odotettavissa, että noilla alkuasetelmilla oppii jonkinlaisen uimataidon?

Miten muuten uimakoulussa toimitaan pesemisen yms suhteen. Tuolla lapsi jätetään suoraan uimaopettajan hoiviin ryhmäpukuhuoneen ovella. Lapsi on kyllä ihan normaalitaitoinen 5v, mutta saattaa unohtua johonkin kaappiin kiipeilemään tms., ja omatoiminen peseminen ja kuivaaminenkin on aikalailla sinnepäin. Miten 5-vuotiaanne on pärjännyt isossa ryhmässä pesu- ja pukuhommissa?
 
No eiköhän suurin osa suomalaislapsista ole uimataitoisia viimeistään alaluokilla, ei huolta.

No siltä pesulta ei varmaan kannata suuria odottaa saatika mitään tukanpesua tms.. Kunhan nyt saa uimaan mennessä uikkarit päälleen ja takas tullessa vaatteet suurin piirtein kuivina päälleen eikä unohda mitään tavaroitaan sinne, niin se riittää. Kunnon pesut ja muut kotona sitten.
 
Muistan oman uimakouluni hyvin.

1. Äiti jätti hallin eteiseen odottamaan valvojaa
2. valvoja vislasi ja kaikki parijonoon
3. pukuhuoneisiin, vaatteet pois ja pyyhe ja uikkarit käteen ja parijonoon seisomaan
4. vislauksen säestyksellä suihkuihin
5. vislauksen säestyksellä saunoihin
6. vislauksen säestyksellä suihkuihin ja parijonoon uikkarit päälle
7. vislauksella allasosastolle altaan reunalle seisomaan riviin
8. siitä jako pienempiin ryhmiin ja opettelemaan uimista
9. sama homma käänteisenä ja kotiin
 

Yhteistyössä