4kk vauvan liikkumisesta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

äiti

Vieras
Meillä tyttö viikkoa vajaa 4kk kääntyi vatsalleen n.viikko sitten ja nyt lattialla mahallaan ollessaan "pyörii akselinsa ympäri"? Samoin vatsallaan ollessaan nostaa takapuolta ylös ja yrittää potkia itteensä eteenpäin
Joko ne tosiaan noin aikaseen alkaa liikkua? En muista noista isommista miten ne lähti liikkeelle, ei ainakaan noin varhain
 
Meidän nelikuinen ei liiku muuta kuin jokusen kerran on kääntynyt selältä kyljelleen. Ainoa mitä kovasti yrittää on kammeta itseään istuvaan asentoon siinä kuitenkin vielä onnistumatta (sitterissä on tosin sen kerran tehnyt;-) :laugh:
 
Jep, sama juttu meillä, pyörähti ensi kerran 3,5kk ja nyt 4,5 kk ei mitään muuta teekään kun pyörii kuin väkkärä. Saa jalat jo pepun alle jossain määrin, ja pystyy paljaalla lattialla ollessaan ryömimään. Matolla ei vielä onnistu.
 
Ei ole mikään mahdottomuus. Moni lapsi ryömii tuolloin 4kk ikäisenä. Omani kieri ja pyöri 4kk ikäisenä. ja konttasi sitten lujaa vajaa 7kk ikäisenä. Eikä kyllä ole mikään akrobaatti vaan jäyhä jököttäjä oikeasti.
 

Yhteistyössä