37,5 ei ole kuumeen raja!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ---
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="Kifa";26454639]Faktoja peliin.

Terveyskeskuksessa yleensä sitä kuumetta kysytään siksi, että tiedetään vähän miettiä niitä potentiaalisia aiheuttajia ja suunnata jatkotutkimuksia niiden mukaan, ei suinkaan siksi että saikkua oltaisiin sillä perusteella epäämässä.[/QUOTE]

Juuri tätä peräänkuulutan! Eli jatkotutkimuksiin ei pääse jos ei ole kuumetta. Ja antibioottia ei saa angiinaan ilman bakteeriviljelystä. Onneksi on varaa käydä yksityisellä.
 
Kuumeeton: eli sinun mielestäsi angiinaan pitäisi kirjoittaa antibiootti ilman viljelyä vaikka vajaa kymmenkunta virusta tekee ihan samannäköiset peitteet nieluun ja nostaa kuumeenkin? Tulisipa melko huikeasti turhia penisilliinikuureja suomen kansalle syötettyä aina adenovirusepidemioiden aikana tuolla periaatteella. Ja jos se yksityislekuri viljelyttä sen kuurin kirjoittaa niin se on taitovirhe.
 
[QUOTE="vieras";26454714]Sä siis tunget jatkuvasti perseesees mittaria? Muuten et voi tietää onko lämpö matalampi kun normaali.[/QUOTE]

Kuka on puhunut että jatkuvasti?
 
[QUOTE="Kifa";26454706]Kuumeeton: eli sinun mielestäsi angiinaan pitäisi kirjoittaa antibiootti ilman viljelyä vaikka vajaa kymmenkunta virusta tekee ihan samannäköiset peitteet nieluun ja nostaa kuumeenkin? Tulisipa melko huikeasti turhia penisilliinikuureja suomen kansalle syötettyä aina adenovirusepidemioiden aikana tuolla periaatteella. Ja jos se yksityislekuri viljelyttä sen kuurin kirjoittaa niin se on taitovirhe.[/QUOTE]

EI! Vaan sinne bakteeriviljelykseen pitäisi päästä ilman kuumettakin, sitä yritin sanoa.
 
[QUOTE="vieras";26454741]Koska varsinkin naisilla ruumiinlämpö vaihtelee kierron mukaan, joten luotettavaan tulokseen pääsee vain mittaamalla säännöllisin väliajoin perseestä lämmön, kirjaamalla ja sitten katsomalla keskiarvolämmön.[/QUOTE]

entä jos on kierukka?
 
Kuumeeton: miksi? Kuten jo sanoin niin useat virukset tekevät samanlaisia nielupeitteitä mutta streptokokki A (joka on ainoa jota antibiootilla hoidetaan) nostaa tyypillisesti korkean kuumeen. Jos siis henkilöllä ei kuumetta ole niin on todennäköisempää että aiheuttaja on jokin muu -> ei tarvetta viljelylle eikä antibiootille ainakaan hetimiten vaan voidaan jäädä seuraamaan ja hoitamaan normitapaan särkylääkkeellä ja levolla. Se kuumeennousu on siis pikemminkin taudinAIHEUTTAJAriippuvainen kuin potilaan yksilöllisistä ominaisuuksista riippuvainen asia. Sama juttu vaikka influenssaepidemian aikaan, jos henkilö X valittaa kurkkukipua ja lihassärkyä mutta on kuumeeton niin on todennäköistä (joskaan ei tietysti totaalisen mahdotonta mutta todennäköisyyksillähän käytännössä on pakko pelata kun ei kaikista voi tutkia kaikkea) että hänen tautinsa on jokin muu kuin influenssa. Yhtä lailla hänen tietysti täytyy ottaa saikkua ja parannella tautinsa pois mutta lääkärille se kuumeettomuus kertoo sen, että tässä tapauksessa tuskin Tamifluta kuitenkaan tarvitaan.
 
[QUOTE="vieras";26454741]Koska varsinkin naisilla ruumiinlämpö vaihtelee kierron mukaan, joten luotettavaan tulokseen pääsee vain mittaamalla säännöllisin väliajoin perseestä lämmön, kirjaamalla ja sitten katsomalla keskiarvolämmön.[/QUOTE]

Hieman epäilyttää että ihmiset tekisivät näin. En toki väitä etteikö olisi palstamammoja jotka päivät pitkät istuu kuumemittari perseessä samalla kun raportoivat palstalle lämpötilaansa.
 
[QUOTE="vieras";26454771]Kierukka siis pitää ruumiinlämmön vakiona? Miehillä lämpö ei vaihtele tippaakaan? :D Vittu näitä sun juttujas. Sulla ole hajuakaan ihmisen biologiasta. Älä nolaa itseäs enempää.[/QUOTE]

Kerro lisää mitä en tiedä
 
:laugh: olet sinä mainio ihminen. otetaanko samantien kaikki muutkin sairaudet esiin missä ei ole välttämättä kuumetta? kun pointti oli minulla siinä että hyvin MONI käyttää näitä desimaaleja tekosyynä saikulle tai muuten vaan kuoleman kielissä olemiselle mukamas. tää on kyllä uskomaton palsta, toinen toistaan yksinkertaisempi hyökkii päälle sen sijaan että lukisi kunnolla tekstit ja huomaisi ettei ole mitään tarvetta hermota. moni ei edelleenkään ole SAMA ASIA kuin JUURI SINÄ tai sinun puolisosi. Täytyy olla kyllä yksinkertainen ettei tuota tajua.

Minusta yksinkertainen on ihminen, joka ei ymmärrä, että esim. keuhkokuume on yleensä sairaus, joka nostaa korkean kuumeen. Kerroppa sitten, kun niin viisas olet, että miksei se sitä miehelläni tehnyt? Se kuume myös on se kriteeri, jolla ikävä kyllä terveyskeskuksissa ja työterveyshuollossa hoidetaan. Vaati 5 käyntiä sairaanhoitajalla tuossa tilanteessa, että miehestäni otettiin tulehdusarvot. Hän ehti myös käydä töissä yli viikon! Kysyn siis myös sinulta, että miksei Suomessa hoideta sairasta ihmistä?

Todella sairas voi olla vaikkei ole astettakaan kuumetta.

Yksinkertaisuuden lisäksi, näytät olevan myös erittäin ilkeä ihminen. Ja edelleen yksinkertaisuutta on myös se, ettei ymmärrä, että eri ihmiset reagoivat kuumeeseen eri tavoin - > ja myös se, että se kuumeen aiheuttaja aiheuttaa myös omia oireitaan, jotka voivat tehdä olosta todella huonon, vaikka kuumetta ei vielä 39 astetta ollutkaan. Minä en ole kirjoittanut mistään muusta, kuin omista kokemuksista - sinä kirjoitat MONIsta, vaikket itsekkään objektiivisesti todellakaan voi muiden olotilasta kuumeessa tietää!
 
[QUOTE="Kifa";26454756]Kuumeeton: miksi? Kuten jo sanoin niin useat virukset tekevät samanlaisia nielupeitteitä mutta streptokokki A (joka on ainoa jota antibiootilla hoidetaan) nostaa tyypillisesti korkean kuumeen. Jos siis henkilöllä ei kuumetta ole niin on todennäköisempää että aiheuttaja on jokin muu -> ei tarvetta viljelylle eikä antibiootille ainakaan hetimiten vaan voidaan jäädä seuraamaan ja hoitamaan normitapaan särkylääkkeellä ja levolla. Se kuumeennousu on siis pikemminkin taudinAIHEUTTAJAriippuvainen kuin potilaan yksilöllisistä ominaisuuksista riippuvainen asia. Sama juttu vaikka influenssaepidemian aikaan, jos henkilö X valittaa kurkkukipua ja lihassärkyä mutta on kuumeeton niin on todennäköistä (joskaan ei tietysti totaalisen mahdotonta mutta todennäköisyyksillähän käytännössä on pakko pelata kun ei kaikista voi tutkia kaikkea) että hänen tautinsa on jokin muu kuin influenssa. Yhtä lailla hänen tietysti täytyy ottaa saikkua ja parannella tautinsa pois mutta lääkärille se kuumeettomuus kertoo sen, että tässä tapauksessa tuskin Tamifluta kuitenkaan tarvitaan.[/QUOTE]

Olen vain katkera siitä ettei kehoni nosta lämpöä edes streptokokki A:n ollessa kyseessä. Silti väitän ettei angiinani ollut yhtään vähemmän kivulias kuin sellaisella jolla kuumetta on. Seuraavalla kerralla aion kyllä valhdella kuumeen jo terkkarin puhelinkuulustelussa...
 
[QUOTE="poikia3";26454809]Minusta yksinkertainen on ihminen, joka ei ymmärrä, että esim. keuhkokuume on yleensä sairaus, joka nostaa korkean kuumeen. Kerroppa sitten, kun niin viisas olet, että miksei se sitä miehelläni tehnyt? Se kuume myös on se kriteeri, jolla ikävä kyllä terveyskeskuksissa ja työterveyshuollossa hoidetaan. Vaati 5 käyntiä sairaanhoitajalla tuossa tilanteessa, että miehestäni otettiin tulehdusarvot. Hän ehti myös käydä töissä yli viikon! Kysyn siis myös sinulta, että miksei Suomessa hoideta sairasta ihmistä?

Todella sairas voi olla vaikkei ole astettakaan kuumetta.

Yksinkertaisuuden lisäksi, näytät olevan myös erittäin ilkeä ihminen. Ja edelleen yksinkertaisuutta on myös se, ettei ymmärrä, että eri ihmiset reagoivat kuumeeseen eri tavoin - > ja myös se, että se kuumeen aiheuttaja aiheuttaa myös omia oireitaan, jotka voivat tehdä olosta todella huonon, vaikka kuumetta ei vielä 39 astetta ollutkaan. Minä en ole kirjoittanut mistään muusta, kuin omista kokemuksista - sinä kirjoitat MONIsta, vaikket itsekkään objektiivisesti todellakaan voi muiden olotilasta kuumeessa tietää![/QUOTE]

Kerro toki missä kohti väitin tietäväni kaikkien reagoinnin kuumeeseen tai sen olemattomuuteen? Tai missä kohti puhuin keuhkokuumeesta tai yleensäkään mistään sairaudesta tarkalleen ennenkuin tulit selittämään ukkosi kohtaloa, millä ei ollut mitään tekoa minun kommenttieni kanssa.
 
[QUOTE="poikia3";26454809]

....ihme vinkumista.....

Todella sairas voi olla vaikkei ole astettakaan kuumetta.

...ihme vinkumista[/QUOTE]

Väittikö joku ettei voisi olla sairas ilman kuumetta? On mullakin ollut pneumonia ilman kuumetta. Maanantaina alkoi yskä, kävin sh vastaanotolla, käski tulla takaisin jos jatkuu. Keskiviikkona oli jo niin paha, että menin uudestaan. Keukot kuunneltiin, diagnoosi tuli. Ihan normaalia.
 
[QUOTE="...";26454845]Ja sä käsket minun lopettaa etten nolaa itseäni? Uskot siis kaiken humpuukin mitä sinulle heitän? Tässä mietin kuka nolaa ja kenet :)[/QUOTE]

Menes tunkemaan se mittari perseeseesi ja kyttäämään alilämpöjäsi. :) Me muut voidaan sitten jatkaa ihan aiheesta keskustelua.
 
[QUOTE="vieras";26454867]Menes tunkemaan se mittari perseeseesi ja kyttäämään alilämpöjäsi. :) Me muut voidaan sitten jatkaa ihan aiheesta keskustelua.[/QUOTE]

Vieläkö jatkat? :)
 
[QUOTE="poikia3";26454809]Minusta yksinkertainen on ihminen, joka ei ymmärrä, että esim. keuhkokuume on yleensä sairaus, joka nostaa korkean kuumeen. Kerroppa sitten, kun niin viisas olet, että miksei se sitä miehelläni tehnyt? Se kuume myös on se kriteeri, jolla ikävä kyllä terveyskeskuksissa ja työterveyshuollossa hoidetaan. Vaati 5 käyntiä sairaanhoitajalla tuossa tilanteessa, että miehestäni otettiin tulehdusarvot. Hän ehti myös käydä töissä yli viikon! Kysyn siis myös sinulta, että miksei Suomessa hoideta sairasta ihmistä?

Todella sairas voi olla vaikkei ole astettakaan kuumetta.

Yksinkertaisuuden lisäksi, näytät olevan myös erittäin ilkeä ihminen. Ja edelleen yksinkertaisuutta on myös se, ettei ymmärrä, että eri ihmiset reagoivat kuumeeseen eri tavoin - > ja myös se, että se kuumeen aiheuttaja aiheuttaa myös omia oireitaan, jotka voivat tehdä olosta todella huonon, vaikka kuumetta ei vielä 39 astetta ollutkaan. Minä en ole kirjoittanut mistään muusta, kuin omista kokemuksista - sinä kirjoitat MONIsta, vaikket itsekkään objektiivisesti todellakaan voi muiden olotilasta kuumeessa tietää![/QUOTE]

Keuhkokuumeessa voi alussa olla vain lievää lämpöä, keuhkokuumetta voi sairastaa myös ilman kuumetta. Edelleen, KUKAAN ei kuole siihen, että lämpöä on 37,5 astetta. Kuolinsyynä ei siis voi olla pieni lämmönnousu. Edelleen kuumeraja on 38 astetta ja se ei siitä mihinkään muutu, vaikka sinun miehesi kuinka olisi sairastanut keuhkokuumetta, jossa hänellä oli vain vähän lämpöä. Keuhkokuumeessa on muitakin kriteerejä kuin kuume.
 
No kyllä mä ymmärrän pointin. Joo, olo voi olla tosi sairas jo 37,5 asteessa kuten mulla, kun normaali lämpö on 36 tienoilla. Mutta ei se ole kuumetta, vaan lämpöä. Siksi sanon lääkärillekin tuossa tilanteessa, että minulla on lämpöä.

Kuumeesta puhutaan jos ruumiinlämpö on yli 38 ja se taas saattaa viitata kohonneeseen crp:hen yms. vakavampiin sairauksiin mitä pitäisi jo vähän tutkia. Itselläni ei tosiaan "ikinä" nouse lämpö paljoa yli 37 flunssassakaan, mutta esim. keuhkokuumeessa ja rintatulehduksessa on ollut yli 38. Ja olo sen mukainen.

Enkä väitä etteikö alle 38 kuumeessa voi olla kohonnut crp tai vakava sairaus, mutta kaikki varmaan ymmärtää pointin. Kyllä se reilut 37 astetta + kurja olo on syy olla pois töistä, ihan kokemuksesta olen todennut että lepäämällä heti taudin pois se paranee nopeimmin ja säästyy todennäköisemmin jälkitaudeilta.
 

Yhteistyössä