3-LAPSISET PERHEET, MITEN MAHDUTTE AUTOON :)

salaisuuksienkammio

Uusi jäsen
09.12.2009
1
0
1
Hei! Nostelen vähän, kun aihe kiinnostaa minuakin, eli meillä esikoinen täyttää toukokuussa 4, tällä hetkellä istuu britaxin evolvassa reunapaikalla, kuopus täyttää marraskuussa kolme, tällä hetkellä istuu britaxin multitechissa, vauva syntyy kesällä, ja on tarkotus saada mahtumaan britaxin kaukalo turvavyöalustalla. Lastentarvikkeen myyjän mielestä mahtuu, jos 4-vuotias siirtyy vyöistuimeen, nykyinen kuopus multitechissä kasvot menosuuntaan ja kaukalo,

MUTTA ongelma tulee siinä vaiheessa kun vauvan pitäis siirtyä isompaan selkä menosuuntaan-istuimeen. Silloin esikoinen 5-vuotias jatkaa vyöistuimessaan, nykyinen kuopus siirtyy myös vyöistuimeen, ja tuleva kolmonen multitechiin, nämä istuimet kuulemma ei mahdu. Meillä nyt ford mondeon farmari-05 ei isofixejä, onko nyt niin että on pakko ostaa tila-auto, että saadaan kaikki lapset turvallisesti kyytiin, ja mieluusti mahtuis vielä äitee ja isäkin :o :o

ELI TE JOILLA KOLME LASTA, MILLÄ MAHDUTTE FARMARIIN, JA MIHIN FARMARIIN JA MILLÄ ISTUIMILLA
 
Meillä ei ole kolmea lasta, mutta farmari-Audin takapenkiltä istuimia löytyy kaksi, eli Britaxin Evolva ja HTS:n Besafe Kid selkä menosuuntaan keskipaikalla ja isompikin ihminen mahtuu vielä toiselle reunapaikalle. Siihen olen hiukan mielessäni mallannut turvakaukaloa ;)
 
Meillä ei ole farmaria, vaan peugeot 406 ja kyllä nuo kolme taakse ihan hyvin mahtuu.
Isommat nyt 5v ja 4v on Gracon RallySport turvavyöistuimissa ja kuopus HTS:ns Be Safe turvaistuimessa, selkä menosuuntaan.
Ei ongelmia.

Kyllä mekin jouduttiin etsimään sopivia istuimia ja vaihtoon ne meni, evolvat oli aikaisemmin mutta kun ei mahtunut niin ei mahdu. Vaihdettiin istuimet ennemmin kuin auto tuli huomattavasti helpommaksi.

Sitä en sitten tiedä onko mondeo kuinka paljon kapeampi kuin meidän pösö, mutta luulisi että jonkinlainen ratkaisu istuimien kanssa löytyy.
Jos ei löydy ekasta lastentarvikeliikkeestä niin koittakaa toisesta, niin mekin löydettiin sopivat istuimet.
 
Vw Passat, (btw sedanissa ja farkussa on tasan samanlevyiset takapenkit) istuimina reunalla Römer King Plus (Tilattu saksasta, siis sama kuin Britax käytännössä ), Britax hi-way selkä menosuuntaan keskipaikalla (ennen siinä oli Graco Autobaby kaukalo jalustalla), ja toisella reunalla Britax Kid Plus Turvavyöistuin. Hyvin mahtuu.
 
kiinnostaa kanssa, meillä 2 ja 3 v-llä akta gracon cosmic comfortit ja ne vaikuttaa kyllä isoilta istuimilta, molemmat on edelleen selkä menosuuntaan enkä ihan vielä haluaisi isompaakaan vaihtaa toisinpäin. vauva tulossa kesällä ja käytännössä turvakaukalo olisi taakse mahdutettava...
 

Yhteistyössä