2v ja ravintolassa syöminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mape
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kyl meillä muksu on ollu vauvasta asti mukana ja nyt 2,5v osaa olla ravintolassa. Ja ihan siis oikeissa ravintoloissa ollaan oltu. Oma annos tilataan ja syö hyvin muutakin kun ranskiksia ja nakkeja.
 
Meillä on kolme lasta, joiden kanssa olemme käyneet pienestä pitäen ravintoloissa syömässä, välillä myös minä yksin. Ravintolaan mennään syömään, ei leikkimään eikä juoksemaan pöytien välissä. Minä inhoan ravintoloita, joissa on leikkipaikat, minusta sitten voi mennä samantien Heseen tai vastaavaan, joissa myös käymme itsekin silloin tällöin. Lapset oppivat käyttäytymään pienestä pitäen, kun heille opettaa miten kuuluu käyttäytyä. Ja jos lapsi hermostuu, pöydästä voi nousta ja käydä vähän rauhoittumassa ja sen jälkeen palataan pöytään.
 
me ollaan oltu ravintolassa lasten kanssa ihan vauvoista asti ja ikäeroa on 1,5v. vaihtelevasti mennyt, mutta vaikka mennyt välillä päin peetä niin aina mennään uudestaan. Periksi en anna :laugh:
 
Alkuperäinen kirjoittaja Mape:
Noh, tässä ravintolassa mihin me ollaan menossa ei ole mitään leikkipaikkaa. Ja kyllä meidän lapsi väliin kotonakin temppuilee ruokapöydässä. Mitään lasten annoksia en aio tilata, söisi alle puolet. Juuri nuo ranskalaiset olisivat hänelle mieleen.

No, se ettei ole leikkipaikkaa voi olla hyväkin. Meillä on tollanen touhukas tapaus, joka ei malta oikein penkissä pysyä. Jos ravintolassa on leikkinurkkaus, on vaan sinne menossa kaiken aikaa. Jos sitä ei ole, malttaa sentään hetken istua ja syödä :)

Ton ikäiselle voi varmaan myös omasta annoksesta antaa maistiaiset. Kannattaa kysyä tarjoilijalta etukäteen onko mahdollista ja pyytää lapselle oma lautanen. Kannattaa varautua siihen, että vähän pikaisemmin tulee syötyä kuin yleensä.
 

Yhteistyössä