2kk vauvan kakkaaminen!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nalle-Puh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meidän vaavi aloitti kahden kuukauden tienoilla kakkaamaan noin kerran viikossa/viidessä päivässä. Ei harvinaista kuulema. :)

Imetätkö? Jostain luin myös, ettei imetyksellä olevilla lapsilla ole ummetusta, vaikka siis kakkaavat harvoin (ja ainakin meidän tapauksessa, antaamuksella). :D
 
Moi, meillä neiti 3kk, ja alussa kakkasi joka päivä, sitten muuttui, noin kk sitten, että ei tehnytkään kakkaa, meni kolmekin päivää...kysyin neuvolastakin ja sain vastauksen että toiset kakkaa joka päivä, toiset vaan kerran viikossa tai jopa 10 päivän välein, eli tosi iso haitari tuossakin asiassa, joten ole huoleti jos vauva muuten ok =) nykyäänkin saattaa olla joka toinen tai joka kolmas päivä kun vatsa toimii.
 
Mulla on sellainen käsitys, että rintamaitoa saavat vauvat voivat kakata päivittäin tai kerran viikossa ja kaikki siltä väliltä on normaalia.

Meidän nelikuinen tyttö on paria ensimmäistä viikkoa lukuunottamatta kakannut koko ikänsä neljän viiden päivän välein. Niin kauan kun vauvaa itseä ei pitkät välit haittaa niin kaikki on ok.
 
Nalle-Puh: Juu ei hätää, ihan normaalia. Mutta varo sittan vaan kun sieltä vaipasta kuuluu törähdys, sieltä saattaa tulla sitten kerralla täyslaidallinen tai sit tulee yli laidan.

Meillä oli Henri ollu muutaman päivän kakkaamatta. Sit kuului pörähdys ja isä sai kunnian lähteä vaihtamaan vaippaa. No hoitopöytä on makuuhuoneessa ja matkalla makkarista vessaan pesemään poika pöräytti vielä kolme kertaa ja sitä kakkaa oli sit joka paikassa. No isä pisti pojan suihkussa pyyhkeen päälle ja alettiin pesemään lattioita ja Henri teki sit siihen pyyhkeelle vielä ihan järkyn läjäyksen joten sieltä tuli siis sitten kerralla todellakin PALJON sitä tavaraa. Jihaa! :headwall:
 

Yhteistyössä