2-3v päikkärit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "tippi"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"tippi"

Vieras
Tyttäreni 2v 7kk nukku vielä kolme päivää sitten melkein kolmen tunnin päikkäreitä päivittäis.
Nyt kaks päivää nukkunu vaan vajaa tunnin... Hassu muutos yhtäkkiä.

Mutta kysymys oli se että kuinka pitkät päikkärit teidän lapset nukkuu?
 
meidän jeppe jätti tammikuulla päikkärit pois, hän täyttää kesäkuussa 3. Edellisenä päivänä hän oli nukkunut vielä pari tuntia ja sen jälkeen ihan yksittäisinä päivinä vajaan tunnin, automatkoilla kyllä nukahtaa tosi helposti. Vapaaehtoisesti ei lähde nukkumaan enää ollenkaan vaikka olis kuinka väsynyt.
 
No meillä ei oo ikinä ollu ongelmaa sen suhteen ettei menis nukkumaan. Herätäänkin jo klo 6-6:30 aamusin, joten on 11:30 aina valmis nukkumaan :)

Ja siis ei oo mitään ongelmaa nytkään. Ihan mielenkiinnosta kyselen :D
 
Meidän 2v 10kk nukahtaa väkisinkin päivällä jos ei muuten pääse päikkäreille. Nukkuu 1,5-2,5 tunnin päikkärit. Joskus on jäänyt tuntiin ja silloin on illalla väsyneempi. Tuossa kipeenä ollessaan nukkui 4 tunnin päikkärit ja hyvin nukkuin myös yön :D
 
Meillä kanssa nukahtaa sohvalle jos ei oo viety päikkäreille.

Vähän harmittaa nää lyhyet unet, jää oma aika vähiin. Pieni lepotauko kahdesta tytöstä on välillä tarpeen :D
 

Yhteistyössä