1v:n syönnit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja markki80
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Aamulla velliä 2dl+pieni pala leipää
Lounas kotiruokaa n.1,5-2dl+maitoo muutama hörppäys
Välipalaksi esim.viili
Päivällinen kotiruokaa n.1,5-2dl+maitoa muutama hörppäys
Iltapalaksi viili ja joskus velliä 2dl
 
Aamulla puuroa hillosilmän kanssa n. 1dl, leipäpala, vesihörppyjä nokkiksesta,maitoa 2-2,5 dl (vielä pullosta !)

Lounas: ruokaa purkista tai oman hellan kautta ½-1 prk verran, vettä, leipää, kurkun- ym.paloja

Maitoa pullollinen ennen päikkäreitä

Välipalana viiliä tai luonnonjogurttia soseen tai marjojen kanssa tai leipää ja hedelmää yms. vaihtelun vuoksi.Joskus annan vesirinkeliä ja ihan keksiä lisäksi kun juon itse päiväkahvia

Iltaruuan määrä sama kuin lounas

Ennen nukkumaanmenoa puuroa 1- 2dl, vettä, maitoa, murotyynyjä

Hyvin siis pojalle ruoka maistuu, helteillä tarjoilin ylimääräisenä mehua pullosta, mukista ihan mistä vain vähän väliä että sai nestettä, hammaspeikosta välittämättä :) .Tavallisesti pyrin pitämään kiinni ruoka-ajoista ja ettei välillä napostella.Hyvin maistuu ruoka tästä syytä ja myös sen lisäksi että ulkoillaan paljon.

Puurojen laatua pyrin vaihtelemaan aamuin ja illoin jotta maistuisi.Aamulla riisi-, manna- tai perunahelmipuuroa, illalla tuhdimpää 4-viljan ym. Lisäksi käytän "hillosilmänä" niitä 4 kk marjasosita kun tuli hamstrattua aikoinaan, saa niilläkin vaihtelua kivasti.
 
Meillä näin

Aamulla puuroa tai jugurttia noin 2 - 2,5 dl ja vettä ja tunnin päästä pullollinen maitoa (korviketta) kun tavis maitoa ei suostu juomaan.

Yhden maissa syödään lämminruoka yleensä perunaa 1 - 1,5klp ja kastiketta yms.. ja päälle jälkkäriä lusikka pari tai koko purkki.Ruokajuomana vesi.

Päikkäreitten jälkeen 200ml maitoa
Viiden jälkeen toinen lämminateria spagettia tai perunaa noin 2dl ja jälkkäri
raejuusto on kova juttu meillä.

Illemmalla vielä jugurttia,leipää tai puuroa ja ennen nukkumaan menoa 200ml maitoo.Meidän poika on aina ollut kova syömään välillä ihmettelen mihin masuun sitä syödään :)
Mitään purkkiruokia ei suostu syömään ja perunasta tykätään
 
aamu 1-1/2dl puuroa, leipäpala
lounas 1/2-1 iso pilttipurkki ruokaa (valmista tai omatekoista), 1/2 pientä pilttipurkkia hedelmäsosetta (tai tuoretta hedelmää)
Päivällinen kuten lounas
Iltapala 2dl esim. muksupuuroa

maitoa menee yht 5-6 dl
 
Aamulla puuroa+hedelmäsosetta 2 dl.Lounas 2 dl liha/kana/kalaruokaa.Välipalana 2 desin jogurtti.Päivällinen kuten lounas ja iltapuuro 2 dl.Napostelumielessä annan päivällä välillä juusto.-tai leipäpalan ja marjoja.
 
Aamulla ei maistu oikein mikään.Puuroa jossa pääasiassa sosetta,n.0,5 desiä.
Päivällä n.desi ruokaa
Välipalana jugurttia tai sosetta n desi
Päivällinen desi ruokaa
Iltapala ainut jota menee hyvin,1,5-2 desiä puuroa.

maitoa menee liikaa n.8 desiä
 
Aamulla tissiä ja noin tunnin kuluttua heräämisestä 1-2dl puuroa ja hedelmäsosetta.
Lounas puoliltapäivin, noin 2 dl liha-ruokaa.
Välipala 15 aikaan, n 2dl hedelmähyvettä, jugurttia tms.
Päivällinen 17 aikaan, taas pari desiä liha-, tai kasvisruokaa.
Iltapala 19-20, ja n 2dl puuroa ja sosetta.
Lisäksi päivällä vaihtelevasti tissiä, ja illalla vielä "unitissi". Muuta maitoa ei vielä liiemmin saa, joten en tiedä paljon sitä maitoa sitten loppupelissä syö.
 

Yhteistyössä