Tämä meidän ipanamme ei kyllä ymmärrä oikeastaan vielä mitään sanoja, ehkä jollakin tavalla yhdistää pallo -sanan ja pallon. Ja harjoittelee kovasti äittä -sanaa, mutta se taitaa tarkoittaa kaikkia, jotka liikkuvat kahdella jalalla.. Juttua silti tulee lähes koko ajan, suu käy ja kuuluu popotusta tai KOVAA KILJUNTAA.
Sen sijaan hän on kävellyt reilun kuukauden. Nyt tapailee juoksuaskelia ja uutena villityksenä on kiipeileminen. Vauvasta on parissa kuukaudessa tullut aivan tolkuttoman vauhdikas taapero. Itse saa ottaa juoksuaskelia, jotta pysyy perässä. Ja harva se päivä on (lapsen) naama ruvella tai mustelmilla. Että odotahan vain, muutaman viikon päästä saat mennä pojun perässä jatkuvasti tuli hännän alla.. Oppiminen tuossa lajissa on aivan tolkuttoman nopeaa näköjään.
Olen vielä hoitovapaalla muutaman kuukauden, mutta kävin kyllä jo jättämässä hoitopaikka-anomuksen. Kovasti olemme käyneet leikkikentällä tapaamassa toisia lapsia ja aikuisia, jotta poika tottuisi. Eivät nuo näytä pelottavan, joten uskon hänenkin tottuvat hoitoon suhteellisen helposti. Hauska muuten kuulla, että teillä on mennyt sopeutuminen ongelmitta! Onko Jesse perhepäivähoidossa vai päiväkodissa? Taisit aikaisemmin puhua, että laitat hänet perhepäivähoitoon.