Sanna Marinin kannatus kovassa nousussa. Viisikon uusi nousu käynnissä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Sanna Marinin kannatus kovassa nousussa. Viisikon uusi nousu käynnissä

Viime vaaleissa 0,9%:n ja 0,2%:n marginaalilla kolmanneksi jäänyt gallup-kuningatar Sanna Marin on viimeisessä mielipidemitauksessa nostanut selvästi kannatustaan.

SDP:n kannatus singahti nousuun Ylen gallupissa – perussuomalaisille takaisku

Sanna on kaikista naispuolisista puheenjohtajista ylivoimaisesti suosituin. Jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, Sanna voittaisi helposti kaikki muut naisehdokkaat.

Suosiossa myös Sofia Virta kiilasi turkulaisen Li Anderssonin edelle.

Demarien kenttäväki lähettää viestiä puoluejohdolle, että se toivoisi Sanna Marinin voivan jatkaa puoluejohtajana.

Myös NATO:n pääsihteeri Stoltenberg suostui jatkamaan vuoden, kun kentältä tuli niin paljon pyyntöjä.

Marin menestyi hyvin ja SDP nosti kannatustaan, mikä on pääministeri-puolueelle eli hallitusvastuussa olevalle puolueelle äärimmäisen harvinaista. Vain SDP on onnistunut tuossa asiassa ja jopa 3 kertaa lähihistorian aikana.
 

Yhteistyössä