Mä tykkään osittain venäläisestä mentaliteetista:
perhekulttuuri on tiiviimpi ja monelta osin parempi kuin Suomessa ja kaveria ei jätetä mentaliteetti on hieno juttu. Rakastan ja ihana kuulla venäläisiä sananlaskuja ja joitain tapoja/uskomuksia.
Ruoka on hyvää, ellei jopa hele-vetin hyvää!
Venäjä on iso maa, siellä on paljon hyvää ja paljon huonoa ja tietty ihan sitä hirveetäkin pas*kaa mitä meillä ei ole. Tosin täytyy ymmärtää, että hirveä pa*kaa löytyy meiltäkin mutta se on länsimaiseen korrektiin tapaan tietenkin siloteltu ja pahimmat jemmattu=sitä ei ole olemassa länsimaissa.
Venäläiset rakastaa maataan. Joka ikinen venäläinen jonka tunnen kaipaa aivan tajuttomasti takaisin maahansa eivätkä osaa arvostaa Suomen hienoa infraa tai toimivaa vessaa kun vaakakupissa ovat maanmiehet tapoineen, auttavat OIKEAT ystävät jne.
Toki mun otanta on pieni. Varmasti monet venäläiset haluavat esim. kasvattaa lapsensa länsimaissa jne.
Asioissa nähdään hyvää eikä niitä jäädä itkemään:
Aa, putket syynä sille, että tuolta itäslaavien suunnalta tulee niin mahtavia viulun vinguttajia?