J
"jepo"
Vieras
Mun isällä on ja samoin vanhimmalla pojallani. Kumpaakaan ei ole asia haitannut, eikä noita ole taidettu kummemmin edes tutkia. Todettiin sairaalaan lähtötarkastuksessa.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Pienellä tytöllämme saattaa tämä olla, tiistaina on neuvolalääkäri.
Kaipaisin jo etukäteen kokemuksia tästä, esim. miten huomattiin, johtiko toimenpiteisiin, pystyykö sen kanssa elämään normaalia elämää ym ym?
Kiitos jo etukäteen :hug: kiittelee eräs hyvin huolestunut äiti :'( Ja huomenna pitäisi jaksaa hymyillä tyttäremme ristiäisissä...
Pienellä tytöllämme saattaa tämä olla, tiistaina on neuvolalääkäri.
Kaipaisin jo etukäteen kokemuksia tästä, esim. miten huomattiin, johtiko toimenpiteisiin, pystyykö sen kanssa elämään normaalia elämää ym ym?
Kiitos jo etukäteen :hug: kiittelee eräs hyvin huolestunut äiti :'( Ja huomenna pitäisi jaksaa hymyillä tyttäremme ristiäisissä...
Hei! Olen tällä hetkellä parikymppinen nainen jolla oli syntymästään asti kuopparinta ja sama homma oli isoveljelläni. Molemmat meidät leikattiin pienempänä, itselläni sen aiheuttama haitta oli niin suurta (jatkuvat kivut kun rintaa pisti, pienestä liikunnasta kauhea hengästyminen ja kipu) mutta ilmeisesti kuoppa oli minulla aika syvä. 3 vuotta molemmilla meillä oli rintalastan alla metalli nostamassa rintaa ylös ja sen jälkeen elämä normaalia!
Pojaltani leikattiin viime vuonna 15-vuotiaana melko syvä kuopparinta. Rintakehään asennettiin kaksi tankoa jotka "pakottavat" rintakehän oikeaan asentoon. Leikkaus oli iso ja vaati sairaalassaoloa vähän alle viikon, kuulemma riippuu ihan potilaasta. Kivunlievitys on huomattavan iso osa leikkausta, potilas on 3 päivää epiduraalissa ja melko liikkumatta leikkauksen jälkeen. Kipupumppu oli käytössä sairaalassa, kipulääkitystä jatkettiin noin kuukausi leikkauksen jälkeen. Leikkaus tehtiin Lastenklinikalla Helsingissä ja onnistui todella hyvin. Tangot poistetaan n 3 vuoden päästä.
Heei ja miten elämä sujuu niiden metallien kanssa,tuntuuko ne kovasti tai haittaako jotenkin?Todettiinko pojallasi kuopparinta jo vauvana? Ja oliko se siis kuinka syvä?Mahtavaa että leikkaus sujui hyvin! Tsemppiä myös jatkoon![]()
Pojalla alkoi kuoppa näkyä noin 11-12-vuotiaana. Mutta synnynnäinen kuopparinta lääkärin mukaan. Tankojen kanssa ei ole ollut mitään ongelmaa, nostelee painoja yms ihan kuin kuka tahansa. Sanoo että esim luisteleminen ei onnistu koska kaatuminen voisi sattua. Kiitos, leikkauksen suhteen kaikki on menny todella hyvin.Heei ja miten elämä sujuu niiden metallien kanssa,tuntuuko ne kovasti tai haittaako jotenkin?
Haluaisin tähän vielä lisätä että lastenklinikalta saat tietoa lisää. Onko sinulla lähete leikkaukseen? Meille tarjottiin myös mahdollisuutta jutella leikkauksen käyneen kanssa kokemuksista.Pojalla alkoi kuoppa näkyä noin 11-12-vuotiaana. Mutta synnynnäinen kuopparinta lääkärin mukaan. Tankojen kanssa ei ole ollut mitään ongelmaa, nostelee painoja yms ihan kuin kuka tahansa. Sanoo että esim luisteleminen ei onnistu koska kaatuminen voisi sattua. Kiitos, leikkauksen suhteen kaikki on menny todella hyvin.
Minkä ikäinen lapsesi siis on?
Haluaisin tähän vielä lisätä että lastenklinikalta saat tietoa lisää. Onko sinulla lähete leikkaukseen? Meille tarjottiin myös mahdollisuutta jutella leikkauksen käyneen kanssa kokemuksista.
Ymmärsin että noita leikataan vasta isompana, meillä on toinenkin poika jolle saattaa ja on tulossa tulla sama ongelma, mutta hän on sanonut jo ettei missään tapauksessa halua leikkaukseen. Näki kuinka iso ja kivuliasoperaatio oli kyseessä veljensä kohdalla. Isoveljensä toipui hienosti eikä ole saanut mitään traumoja tai vastaavia. Tietysti nuoremman kohdalla on sitten eri asia jos alkaa vaikeuttamaan liikkumista ja hengittämistä. Tsemppiä, jos operaatio joskus tarvitaan niin on kyllä iso juttu mutta ei mitään mistä ei pääsisi yli.Lapsi on parin vuoden ikäinen.tällä hetkellä ei ole vielä leikkaus tarvetta,eli kuopparintaa vaan seurataan miten se iän myötä kehittyy.se tulevaisuus tässä arveluttaa,kun ei mitään varmaa tietoa ole.mutta hyvä kuulla näitä muiden tarinoita,ehkä se vähän huolta helpottaakiitos!
Ymmärsin että noita leikataan vasta isompana, meillä on toinenkin poika jolle saattaa ja on tulossa tulla sama ongelma, mutta hän on sanonut jo ettei missään tapauksessa halua leikkaukseen. Näki kuinka iso ja kivuliasoperaatio oli kyseessä veljensä kohdalla. Isoveljensä toipui hienosti eikä ole saanut mitään traumoja tai vastaavia. Tietysti nuoremman kohdalla on sitten eri asia jos alkaa vaikeuttamaan liikkumista ja hengittämistä. Tsemppiä, jos operaatio joskus tarvitaan niin on kyllä iso juttu mutta ei mitään mistä ei pääsisi yli.
Kiitos. Katsotaan tässä miten käy. Toivottavasti ei haittaa veljeä, sen näkee sitten ajan kanssa. Kaikkea hyvää teille.Näin minäkin olen käsittänyt, että leikataan vasta isompana. Eli täytynee vaan koittaa ottaa rennosti ja päivä kerrallaan, eikä stressata etukäteen. Onkohan tässä kuopparinnassa niin että se tulee tavallaan periytyvänä myös sisaruksille? Toivottavasti teillä ei ala hankaloittamaan toisen pojan elämää. Kiitos tsempeistä! Ja sitä myös teille ja kaikille muillekin tämän asian parissa oleville![]()
Hienoa, ja toivottavasti ei haittaa tulevaisuudessakaan. Leikkaus on iso mutta poikani on todella tyytyväinen. Sanon näin, jos se tulee teille eteen niin muutama päivä, viikko, aika kurjaa mutta sen jälkeen ihan eri lapsi. Toivotaan että kuitenkin että tytär ei tarvitse leikkausta.Tyttärelläni on kuopparinta. Nyt 13v, harrastaa urheilua, ei mitään haittaa ole tästä ollut, itse emme tätä edes olleet huomanneet, kunnes 5v neuvolalääkäri totesi asian. Kävimme kuitenkin vielä lastenlääkärillä yksityisesti ja hän sanoi ettei haittaa mitään. Positiivisin mielin ❤