V
vierailija
Vieras
Se koira älähtää keneen kalikka kalahtaa. Et keksinyt sitten parempaa argumenttia?Voi herran tähden mitä keuhkoamista. Onkohan tää asia nyt saanut vähän liian isot mittasuhteet sun omassa elämässä. Eihän tommosta paasausta jaksa kuunnella, ei netissä eikä livenä. Rauhotu vähän.
Vai huvikseenko ne eduskunnassakin miettii että kotiäitien etuuksia pitäis purkaa ja päivähoidon maksuja pienentää että saataisii työikäiset naiset välillä töihinkin.
Fakta on että suomessa ei ole varaa makuuttaa työikäisiä vuosikausia kotona. Piste. Koskee työttömiä, mutta myös niitä äitejä jotka valinnoilla syrjäyttää itsensä työelämästä.
Mutta me ollaan kermaperseistytty. Miksi tehdä töitä kun voi olla kotona? Olisi hienoa jos kaikki naiset, joilla lapsia olisivat kotona liki koko aikuisiän. Ja opettaisivat saman mallin tyttärilleen. Siihen kannattaa toki tähdätä.