Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Tai spagetin tilalle perunaa/perunsipulisekoitusta. Kookosmaitoa jos tykkää.Kanalientä, kanaa, mieluisia vihanneksia, rakettispagettia, ja mausteet oman maun mukaan.
NaturelliiKäytättekö marinoitua, vai ei marinoitua kanaa
Naturellii
Hermomyrkkyjä seassa, tulee migreeni.Sipulia, riisiä, hemapa-pussi, kanaa, kanaliemikuutio ja tinjamia
Keitä perunat ja porkkanat, paista paprika ja purjosipuli sekä broileri, lisää ne keittoon. Hauduta hetki ja lisää ruokakerma sekä mausteet (suola, mustapippuri, paprikajauhe, chili).
Ei oo mulle tullu koskaan.
Täytyisi tosiaan tehdä migreenipotilaille testi, että eivät saa estopilleriä ja sitten katotaan, tuleeko mitään. Olisi valtavat säästöt, jos migreenin pelkoa vain niillä lääkitään!Ei oo mulle tullu koskaan.
Jos sulla on kaiken maailman yliherkkyydet niin harmi, mut suurimmalla osalla ihmisistä ei ole.
Nyt on aiheena kanakeitto, Paula.Täytyisi tosiaan tehdä migreenipotilaille testi, että eivät saa estopilleriä ja sitten katotaan, tuleeko mitään. Olisi valtavat säästöt, jos migreenin pelkoa vain niillä lääkitään!
Toisaalta monella ibd-potilaalla ON sellainen estolääkitys, tietävät lääkäritkin kertoa... Mutta hehän noudattavat vain lääketehtaiden (Tillabs?) ja diagnostiikkaan "panostavien" yritysten suunnitelmia. Kai niillä ei ole muita vaihtoehtoja? YLIherkkyyttä ei ole olemassa, vain ihmisen tekemiä asteikkoja ja myytäviä mittareita. Katsos:
Ei pidä laittaa siihen glutamaatteja, sanoin vaan. Perustelen nyt edellistä asiaa, eikä ole linkkejä siinä, vaan lainalauseita niiltä sairailta, joita tarkoitin. Enemmänkin voisi olla, mutta se palsta on suljettu.Nyt on aiheena kanakeitto, Paula.
Kanakeitto.
Merisuola riittää. Naapurin kana- lihoista tulee hyvä. Niitä kanoja ei ole kasvatettu muuntogeenisillä aineksilla ja siksi kaikki kanaruoat kannattaa tehdä niistä, paitsi jos on luomukanaa, tietysti siitä. Aina vaan ei ole. Eikä mitään kookosmaitoa, missä on karrageenia. Sehän aiheuttaa tulehdusta, vaikka ei ihmiset sitä saa tietää mistään. Pansuolaa ei myöskään pidä laittaa ruokiin, koska se on arominvahvennetta, jotka ovat hermomyrkkyjä: se maun vahvistuminen tapahtuu aivoissa.Sit kuitenkin liemikuutiota...
No kyllä voi paistaa. Purjosipulista saa ns. kumisuuden paistamalla pois.Eihän keittoon lisättäviä ruoka-aineita voi paistaa! Lisää ne sellaisinaan ilman paistamista niin saat oikeaoppisen keiton.
Kari Aihinen muistaakseni freesasi vihannekset lihakeittoon ihan alkajaisiksi ja sillä sai kitkeryyttä pois.No kyllä voi paistaa. Purjosipulista saa ns. kumisuuden paistamalla pois.
Paistan myös mm. nakit ja jauhelihat sekä sen kanan, ennen keittoon laittoa ja hyvää tulee.