Kissanpennun korvapunkit ja kissaruttotokotus?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras mamma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras mamma

Vieras
Voiko ottaa rokotusta, jos on punkkeja korvissa ja niiden hoito kesken? Ostin eilen kissanpennun ja omistaja oli vähän epäilyttävä...mm. valehteli asioita ja puhui itseään jälkeenpäin "pussiin", kysyttiin paikan päällä että onko kissalla punkkeja korvassa kun on jotain t.ruskeaa lian näköistä. Myyjä kielsi kaiken, katsomatta edes korviin, nyt en tiedä voinko luottaa siihen että pentua on edes madotettu asiallisesti tms.

On se ihan pirteä, joskus rapsuttelee korviaan ja ravistelee päätään, mutta ei häiritsevän paljon. Nyt on vähän suostunut syömään jauhelihaa ja juonut laktoositonta maitoa, mutta vettä ei huoli eikä kaupan kissanruokaa (wiskas junior).

Soitin eläinlääkäriin ja rokotusaika saatiin vajaa viikon päähän. Madotuskuurin aloitin tänään ja lääkärin kehoituksesta punkkien häätöön korvatippoja ( otita-para), vajaa viikonpäästä sitten lääkäri tarkistaa korvat ja pitäisi antaa se eka rokotus.
 
Ei meidänköän kisut syö Whiskasia, Latz kelpaa. Välillä kelpaa liha ja välillä kala Latz. Jos samalta ell asemalta kehotettiin hoitamaan korvapunkki ja annettiin samalla rokotusaika niin luulisi onnistuvan. Ihanaa että hoidat pikkukisua hyvin :). Onhan tarjoamasi ruoka penturuokaa?
 
Ei meidänköän kisut syö Whiskasia, Latz kelpaa. Välillä kelpaa liha ja välillä kala Latz. Jos samalta ell asemalta kehotettiin hoitamaan korvapunkki ja annettiin samalla rokotusaika niin luulisi onnistuvan. Ihanaa että hoidat pikkukisua hyvin :). Onhan tarjoamasi ruoka penturuokaa?

Ruoka on wiskas junior, samoin raksut...mutta ei huoli niitä, jauhelihaa annoin tänään, koska ajattelin ettei voi syömättäkään olla ja se kyllä maistui. Taidanpa nyt ostaa latzia kokeeksi :)

Masu kyllä pullottaa ja kakka ei ole tullut, ainakaan sen jälkeen kun meille eilen tuli...voisko johtua jännityksestä. Pelkään ettei pentujen myyjä olekaan madottanut vaikka niin väittää ja masu pullottaa matosista. :(
 
madottaahan se nyt pitää jos et voi olla varma onko omistaja madottanut. ei siitä ole mitään haittaa vaikka olisikin. toisaalta kyllä kehoittaisin että rokotusten ohella ottaisitte eläinlääkärillä stronghold-tipan niskaan; se tappaa kerralla kaikki madot ja muut loiset mukaanlukien korvapunkit kissasta ja antaa vielä kuukaudeksi ennaltaehkäisevän tehon loisille. korvapunkkien lääkitseminen reseptivapailla korvatipoilla voi olla todella pitkä ja lukuisia kertoja epäonnistuva projekti, eikä yhtään mukavaa kissallekkaan... strongholdia laitetaan yksi tippa kissan niskaan, iholle. helppoa ja uskomattoman tehokasta :)
 
mutta kirjottaako lääkärit sitä reseptiä ilman käyntiä etukäteen...katsoin että se aika onkin 15. päivä eikä ensiviikolla...pakko käyttää noita tippoja ensihätään ja sitten käynnillä pyytää resepti siihen parempaan. Madotus on käynnissä.

Hoitaja jotain sekoili tuon ajan kanssa kun puhui ensiviikosta mutta antoi ajan 15.päivä. Pitää se vielä varmistaa.
 
eläinlääkäri yleensä laittaa itse sen strongholdin käynnin yhteydessä. jos eläinlääkäriin on vielä noin kauan aikaa niin jatkaisin sitten reseptivapaita kuureja, mutta ottaisin strongholdin vielä varmuudeksi sitten 15. päivä, varsinkin jos korvissa on moskaa.

täälläkin on otita paran kanssa aikoinaan tapeltu kuukausia... kai se joillakin auttaa, mutta meillä ei toiminut sitten yhtään :(

kissanruokia kannattaa kokeilla erilaisia. tiedättekö mitä ruokaa entisessä kodissa söi? se voi mennä paremmin ja muut ruoat siihen sekoitettuna.
 
Ruoka on wiskas junior, samoin raksut...mutta ei huoli niitä, jauhelihaa annoin tänään, koska ajattelin ettei voi syömättäkään olla ja se kyllä maistui. Taidanpa nyt ostaa latzia kokeeksi :)
Jos pakko jotain valmisruokaa ostaa niin suuntaa eläinkauppaan. Kuivanappuloiden myynti pitäisi taas kieltää kokonaan, niillä saa vain kissan munuaiset paskaksi.

Kissa on lihansyöjä. Miksi syötät sille ravintoa, joka sisältää viljaa, porkkanaa ja herneitä?
 
Ensinnäkin noista korvapunkeista: Stronghold ei tapa niitä. Toiseks, vaikka kissan korvissa ois just punkinpaskan näköistä moskaa, se ei välttämättä ole punkkien kakkaa vaan korvat voivat olla normaalia erittävämmät eli korvat pitää käyttää lääkärillä ennen kuin alat niitä millään keinolla hoitamaan. Mun edellisen kissan kanssa hoidettiin kroonisia korvapunkkeja 9 vuoden ajan, joten jotain kokemusta sanojeni tueksi on. Sisäkissa oli ja vuosittain tuonkin niskatipan sai ja silti show jatkui eli korvat lääkäriin, näyte moskasta labraan. Jos oli punkit, korvat putsattiin lääkärissä ja kotiin korvatippakuuri, jonka aikana pitää korvat putsata aamuin ja illoin ennen tippojen laittoa ja tätä riemua kaks viikkoa. Ai miksi 9 vuotta? Ei kissaneito antanut ikinä hoitaa korviaan täysin kuntoon.

Sitten pennuista: minäkin juuri otin sisarukset, joista suoraan omistaja sanoi, ettei ole madottanut eivätkä olleet penturuokaakaan nähneet, olivat syöneet aikuisten raksuja ja ihmisten ruuan tähteitä. Kummatkin käytin nyt eläinlääkärintarkastuksessa, laitettiin rokotteet, stronghold ja sirut ja toinen sai maha- ja silmäkuurin ja toinen silmäkuurin. Siispä suosittelen sullekin ihan yleistarkastusta niin siinä voi sit ottaa puheeks kaikki huolet.
 

Yhteistyössä