Onk muita joiden 10kk vauvalle ei maistu aamusta ruoka ei maito?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sw
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sw

Vieras
Yöllä ei ole nyt syönyt. Jos on herännyt vaikka klo 6.15 annetaan maitoa klo 7...syö huikean 90ml maitoa...puuro ei uppoa vaikka annetaan klo 8 tai syö pari lusikallista ja vaikka vähän leipää. Lapsi ei ole mikään isokokoinen joten saisipa syödä. Sen enempää hedelmäsoseet tms ei aamusta uppoa. Muut päivän ruuat syö paremmin. Voiko vaan olla ettö lapselle ei aamusta ruoka yleensäkään maistu.
 
Meillä oli kuopus tällainen, aamupala syötiin joskus 10-11 maissa vasta, kun aiemmin ei vaan maistunut. On nyt 5, edelleen hoikkanen (mutta siis kehittynyt täysin normaalisti, ei mitään ongelmaa missään) eikä tykkää syödä aamulla mitään. Nälkä on vasta lounasaikaan, ihan kuin vauvana :)
 
Juu, tuo 8kk on tänään herännyt 7:30 ja syönyt neljä pikkulusikallista puuroa, kaksi pikkulusikallista sosetta ja 200ml maitoa.

Pakko vaan pitää kunnon taukoja että saan syömään edes pikkupurkin/ruokailu.
 

Yhteistyössä