Tuomas Pellonperä taas jakaa tietoaan Suomen lastensuojelusta *LUKEKAA*

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hyvän asian puolesta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hyvän asian puolesta

Vieras
Tuomas Pellonperä
JAKOON!

Lue. Oikeasti. Ei herkille, tämäkään.

Hei kaikille!

Lupasin eräälle äidille, että kirjoitan hänen omasta taistelustaan lapsensa turvallisen elinympäristön puolesta. Tässä lyhyessä tekstissä korostuu se, miten erilaisesti asioihin suhtaudutaan eri sosiaalitoimissa. Toiset ovat mukana selkeästi sydämellään ja äidin puolella, kun taas toiset eivät mielestäni ajattele nyt lainkaan sitä kuuluisaa lapsen etua. Lukekaa teksti niin ymmärrätte miksi.

Ennen kirjoitusta kerron vielä, että tarinassa esiintyvät nimet ja paikkakunnat on muutettu. Kerron myös, että olen nähnyt tähän asiaan liittyen äidin sanoja tukevia todisteita.

Sara on nuori äiti, joka asuu rovaniemellä. Hänen lapsensa asuu isän kanssa toisella paikkakunnalla.
Heillä on tulossa noin kuukauden päästä asiasta oikeudenkäynti. Siinä Sara hakee lapsensa asumista luokseen. Hän on valtavan huolissaan oman lapsensa elinympäristöstä ja siitä, että millaisessa vaarassa tuo pieni ihminen on jatkuvasti asuessaan isänsä luona.

Sara kertoi, että isä on saanut esimerkiksi pahoinpitelystä tuomion. Hän pahoinpitelee myös nykyistä puolisoaan ja on luonteeltaan arvaamaton. Sara oli aikoinaan, kun lapsi isälleen meni, luottanut, että isä huolehtisi lapsesta niinkuin isän kuuluukin. Sara kertoo, että se oli hänen elämänsä suurin virhe.

Jonkin aikaa sitten hänelle selvisi, että isä oli jäänyt kiinni huumeiden käytöstä. Suonensisäisten. Hänelle selvisi myös, että isä oli yrittänyt itsemurhaa. Siinä samalla isä oli kertonut tappavansa koko perheen. Myös Saran lapsen. Tämä kaikki luki siinä asiakirjassa, jonka äiti minulle näytti. Isän taloa ovat muunmuassa poliisit piirittäneet. Juurikin näistä uhista johtuen. Lapsi on ollut koko ajan tuolla paikanpäällä. Miettikää.

Muutama viikko sitten lapsi haettiin pois isältään. Isä oli silloin yrittänyt tappaa itsensä. Nyt kuitenkin lapsi on taas palautettu isälleen. Isän paikkakunnan sosiaalitoimi oli kertonut äidille, ettei heidän mielestään lapsi ole välittömässä vaarassa. Voitteko kuvitella? Lapsi siis ei ole välittömässä vaarassa, jos poliisi piirittää taloa, isä uhkaa tappaa perheensä. Isä käyttää amfetamiinia suonensisäisesti. Isä pahoinpitelee nykyistä puolisoaan. Tästä kaikesta on tieto viranomaisilla. Lapsen äidille näitä tietoja ei ole kerrottu silloin, kun nämä ovat tapahtuneet. Huumeista ja niiden käytöstä ei viranomaiset tehneet edes lastensuojeluilmoitusta. Tästä äiti on nostanut kanteen. Lapsen äiti on lapsensa huoltaja.

Kaikkien asiakirjojen mukaan isästä ja lapsesta ovat huolensa esittäneet Saran lisäksi myös poliisi, psykologi, sosiaalitoimi ja lääkäri. Siis äidin sosiaalitoimi, ei isän.
Äidin puolen sosiaalitoimi on todella huolissaan lapsesta. He yrittävät äitiä auttaa, jotta lapsi saataisiin heti äidille. Kiireellisen sijoituksen kriteerit ovat tässä täyttyneet ja ylittyneet jo aikoja sitten. Miten siis voi olla, että kaikkien viranomaisilmoitusten ja äidin puheita puolustavien lausuntojenkin jälkeen, isän sosiaalitoimi puoltaa lapsen palauttamista isälleen tuollaiseen ympäristöön?
En voi käsittää tätä asiaa mitenkään. Lasta ei voi enää enempää vaarantaa. Eihän tälläistä saa tapahtua tässä maassa? Mutta niin vain tapahtuu. Ikävä kyllä. Eerikan kuolemasta ei ole opittu yhtään mitään. Ilmeisesti vaaditaan lisää uhreja, jotta todellisiin toimiin ryhdytään. Toivon sydämeni pohjasta, että tämä pieni ja varmasti pelokas lapsi, säilyy tässä maailmassa siihen kuukauden päästä olevaan oikeudenkäyntiin asti ja jotta hän sen jälkeen pääsisi turvaan oman rakastavan ja huolehtivan äitinsä suojiin.
Voimme vain kuvitella äidin pelkoa ja tuskaa, joka hänen viesteistään minulle heijastuu. Voimme vain kuvitella, miten paljon sen pienen lapsen sydän itkee, kun joutuu olemaan peloissaan jatkuvasti. Voimme vain kuvitella, että miten kylmä on isän puolen sosiaalitoimi. Onneksi äidin puolella sosiaalitoimi ymmärtää ja auttaa. Olisipa samanlaisia ihmisiä myös isän puolella, jotka ajattelisivat sitä lasta.

Ainiin. Tämä isä oli myös lähettänyt omille työkavereilleen kuvia aseesta ja patruunoista. Poliisi ei tehnyt edes lastensuojeluilmoitusta, kun asia heille meni tietoon. Lakia rikottiin taas. Samaten, kuin huumepuolen lääkäri ei tehnyt lastensuojeluilmoitusta isän huumausaineiden käytöstä. Lakia rikottiin taas. Kuka ajattelee pientä viatonta lasta tämän kaiken keskellä? Miksi asioihin ei puututa ja välitetä? Miksi joukossamme on viranomaisia, jotka eivät tee työtään?

Sara on syystäkin turhautunut. Hän pelkää ja hän itkee lapsensa puolesta. Yhdyn noihin kyyneliin, kun kirjoitan tätä tarinaa. Sydäntäni kalvaa pelko tuon pienen ihmisen puolesta, jonka isän puolen sosiaalitoimi nyt vaarantaa rikkomalla kaikkia mahdollisia lastensuojelulain pykäliä.

Sydän itkee, mutta toivo elää.

Kiitos kun luitte.

Lisäys: Äidille on siis tehty olosuhdeselvitys, joka puoltaa lapsen asumista hänen kanssaan. Äidillä ei myöskään ole minkäänlaisia tahroja ls-papereissa eikä rikosrekisteriä.
 
Rikosrekisteriasiaan liittyen:
Minulla on rikosrekisteri. Vuosia sitten olen tehnyt muutamia rötöksiä, joista yhdestä tuli myös ehdollinen tuomio. Tuon ehdollisen jälkeen päätin laittaa elämäni kuntoon ja uuteen uskoon, ja hyvin on siitä pitäen mennytkin.

Minulla on myös lapsi, jota ei tosin ollut olemassakaan vielä silloin kun noita omia juttujani puuhailin, eikä lapsi ole koskaan joutunut kärsimään noista aiemmin tekemistäni virheistä. Eikä mulle tulisi koskaan, ikimaailmassa mieleenkään lähteä tallaamaan vanhoja polkuja. Lapseni on mulle tärkeintä maailmassa.

Olenko mä nyt kuitenkin kykenemätön vanhemmaksi, koska minulla on rikosrekisteri?

Toki en mitenkään vähättele Pellonperän kirjoitusta, haluaisin vain tietää mitä mieltä ihmiset yleensä on tästä.
 
Oikeustaju puuttuu näiltä tädeiltä ja sediltä joita sossuiksikin kutsutaan. Kun on oma lehmä ojassa ei siinä lapsen parasta ajatella. Lapsen etu on pelkkä vitsi tässä maassa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja näinhän se menee;29540615:
Oikeustaju puuttuu näiltä tädeiltä ja sediltä joita sossuiksikin kutsutaan. Kun on oma lehmä ojassa ei siinä lapsen parasta ajatella. Lapsen etu on pelkkä vitsi tässä maassa.

Millä tavoin oma lehmä on ojassa, kun päätetään onko lapsi isällä tai äidillä? Lähinnä ihmettelen, mitä tuosta kertomuksesta puuttuu, Suomessa suurin osa lapsista on äidillä olipa isä kuinka ihana tahansa.
 
Tuskinpa äitikään mikään pulmunen ole ollut, kai siinäkin syy on miksi lapsi ei ole äidillään.

JOtenkin alkaa nämä Tuomas-viestit olemaan .. noh, sanotaanko nyt näin että kirjoittaa se mies ainakin osaa.

Mistä sen tietää vaikka keksii omasta päästään näitä juttuja.

Oikeesti.
 
"Tuomas Pellonperä taas jakaa tietoaan Suomen lastensuojelusta "

Niin missä kohtaa se tieto on?
Tämähän on vain tarina, jonkun ihmisen kertoma tarina hänen itsensä kokemasta.

Kokonaiskuva on paljon laajempi. Yksittäiskokemus ei ole "tieto".
 
Kyllä tuo ainakin mun mielestä suht uskottavalta tarinalta kuulostaa. Ihmestystä vähän herättää se, että miksi lapsi ei ole alunperinkin asunut äitinsä kanssa, jos isällä on tuollaista historiaa..

Mulla yksi tuttava, jolla jotakuinkin samantyyppinen tilanne. Meni nuorena naimisiin just tuollaisen rik.rek-juoppo-narkkari-narsistin kanssa. Sit kun se ero tuli niin tyhmänä antoi lapsen jäädä kirjoille isän luokse, vaikka vuoroviikot asumiseen tulikin. Siinä sitten isän tilanne (ylläripylläri) lähti käsistä: juomista, epämääräisiä naissuhteita, huumeita, lasta jätetty yksin kotiin ryyppyreissujen ajaksi, jne settiä.

Hetki siinä meni mutta nyt on lopulta saanut lapsen itselleen ja isän tapaamiset on toistaiseksi tauolla.

Alunperin siis jätti lapsen asumaan isän luokse kun halusi luottaa siihen et se isä skarppaa (tuohon aikaan oli pari kuukautta ollut juomatta, vaikka tiesihän sen kaikki jo silloin että eron jälkeen retkahtaisi taas), ja sit äidillä oli omia juttuja hoidettavana kuten asunnon etsiminen, uudet parisuhdekuviot, opiskelut jne.

Itse en voi ymmärtää että lapsi mistään syystä jätetään tuollaisen vanhemman luokse.

Ja tosiaan, sossullakin kyllä olis "vähän" skarppaamista näissä hommissa!

Ps. En ajattele että kaikki joilla on rikrek ovat automaattisesti huonoja ihmisiä tai kelvottomia vanhempia. Tunnen myös tapauksia jotka ovat ihan kunnon ihmisiä, vaikka joskus nuoruudessaan (tai ehkä vähän myöhemminkin..) on tullut tehtyä arveluttavia ratkaisuja. :D
 
Kyllä tuo ainakin mun mielestä suht uskottavalta tarinalta kuulostaa. Ihmestystä vähän herättää se, että miksi lapsi ei ole alunperinkin asunut äitinsä kanssa, jos isällä on tuollaista historiaa..

Mulla yksi tuttava, jolla jotakuinkin samantyyppinen tilanne. Meni nuorena naimisiin just tuollaisen rik.rek-juoppo-narkkari-narsistin kanssa. Sit kun se ero tuli niin tyhmänä antoi lapsen jäädä kirjoille isän luokse, vaikka vuoroviikot asumiseen tulikin. Siinä sitten isän tilanne (ylläripylläri) lähti käsistä: juomista, epämääräisiä naissuhteita, huumeita, lasta jätetty yksin kotiin ryyppyreissujen ajaksi, jne settiä.

Hetki siinä meni mutta nyt on lopulta saanut lapsen itselleen ja isän tapaamiset on toistaiseksi tauolla.

Alunperin siis jätti lapsen asumaan isän luokse kun halusi luottaa siihen et se isä skarppaa (tuohon aikaan oli pari kuukautta ollut juomatta, vaikka tiesihän sen kaikki jo silloin että eron jälkeen retkahtaisi taas), ja sit äidillä oli omia juttuja hoidettavana kuten asunnon etsiminen, uudet parisuhdekuviot, opiskelut jne.

Itse en voi ymmärtää että lapsi mistään syystä jätetään tuollaisen vanhemman luokse.

Ja tosiaan, sossullakin kyllä olis "vähän" skarppaamista näissä hommissa!

Ps. En ajattele että kaikki joilla on rikrek ovat automaattisesti huonoja ihmisiä tai kelvottomia vanhempia. Tunnen myös tapauksia jotka ovat ihan kunnon ihmisiä, vaikka joskus nuoruudessaan (tai ehkä vähän myöhemminkin..) on tullut tehtyä arveluttavia ratkaisuja. :D

Uusi parisuhde niinpä tietenkin, mitkä kaikki asiat ovat tärkeämpiä kuin lapsi?
 
eipä siinä tarvitse olla kuin äidin muuttaa vieraalle paikkakunnalle ja isä jostakin syystä tätä vastustanut jolloin on vaatinut lapsen itselleen ja äkkiäkös sitä sossut tuolla perusteella saa puoelleen :(
 
Joku tässä mättää.
Äiti on lapsensa huoltaja. Lapsi asuu isällään.
Isä yritti itsemurhaa, lapsi otettiin pois isältään. Mutta ei annettu äidilleen. Lapsen oltua sijaisperheessä 2vk meni hän takaisin isälleen.

Mulla herää lähinnä kysymys siitä mitä PAHAA se äiti on tehnyt, täytyy olla aika mittavia juttuja taustalla jos ei lasta edes väliaikaisesti hänelle anneta vaikka on huoltaja?
 
Mulla meni maku ja usko näihin facebookissa leviäviin "jakaa pliis omaa sotaani kaikille" -tarinoihin viimeistään sen ilmapalloisin kohdalla.

Lastensuojelu ei aina toimi oikeudenmukaisesti ja muussakin virkamiesten toiminnassa on varmasti paikoittain mätää. Suomessa on myös sananvapaus ja oikeus levittää omia kokemuksiaan jos tahtoo, mutta näissä tarinoissa on kuitenkin aina myös se toinen puoli, ja sitten vielä ulkopuolisen (näissä tapauksissa mm.sossun) näkemys.

En usko mitään täysin, mutta kuitenkin aina luen nämä ja pohdiskelen.

Tämän kyseisen tapauksen kohdalla jo aiemmat jutut on ollu jo sellasta... huhhuh.
 
Sitähän nämä tarinat ovat, julkisuushakuisia ja tarkoituksena tuoda omaa itseään esille. Nyt siellä (facessa) vasta levottomaks jutut menee, kun ei aloitteelle tullut tarpeeksi kuittauksia heti. Pitää itseään jonain uranuurtajan:))
Lapsellinen mies joka pönkittää omaa itsetuntoaan kun saa vähän kehuja, et kuinka sä taistelet kaikkien puolesta, ja pah..
 
[QUOTE="joku";29805989]Mihis tää heppu katos facesta? Kuin tuhka tuuleen kun lapsi palasikin äidille?[/QUOTE]

Löytyy kyllä eri nimellä sieltä, mutta mitään tietoa ei löydy... Miksi?
 
Olen luullut, että tämä Tuomas laittoi minut estolistalle,kun pyysin häneltä neuvoja. Nyt täällä lukee, että on häippässyt fb:stä? OUTOA!!!!! Ottiko se noin koville, kun lapsi meni takaisin hirviö äidille? Millä nimellä tää heppu nyt sitten fb:ssä on?
 
Tuomas jättänyt näissä tarinoissaan kertomatta monetko lasut hänestä Itsestään tehty. Taitava puhumaan paskaa niin ihme kyllä edelleen saanut pitää lapsensa.
 

Uusimmat

Kuumimmat

Yhteistyössä