Naapurin perhe haisee tosi pahalle. Miten menetellä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Meidän alakertaan muutti keväällä perhe. Eivät ole suomalaisia. Aluksi pitivät ulkooveaan auki rappukäytävään ja haju levisi käytävään. Käytiin huomauttamassa heille, että asuntoa ei saa tuulettaa käytävään talon sääntöjen mukaan.
Nyt on kuitenkin tullut syksy ja tuuletusparvekkeiden ovet ovat olleet kiinni kylmän sään vuoksi joten haju on käytävässä aivan hirveää katkua. Alkanut levitä myös muihin asuntoihin postiluukun kautta.
Haju johtuu ilmeisesti siitä, että lapset eivät käy kovin usein suihkussa. Mm. lapsi- ja nuortenkerhon vetäjä on huomannut, että perheen lapset tulevat suoraan jalkapallo yms treeneistä käymättä suihkussa. Hänkään ei kykene olemaan heidän lähellään hajun takia.
Itsellä ei riitä pokka mennä sanomaan, että hygieniasta kannattaa pitää parempaa huolta eikä oikein viitsi isännöitsijää vaivata näin nololla ongelmalla, mutta tilanne alkaa olemaan sietämätön sen takia, että se ummehtunut hien haju tulee jo sisälle asuntoon.

Miten tässä voisi menetellä?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Hölöttäjä;29018991:
valitusta kehiin vaan! kannattaa ilmoittaa lasten kouluun vai missä käykin ettei kotona huolehdita hygienista niin pistävät asiaa eteenpäin..

Koulu on ollut viime vuonna toisen pojan kiusaamistapauksien tiimoilta sitä mieltä, ettei vapaa-ajalla/kotona tapahtuvat asiat kuulu heille.
 
[QUOTE="vieras";29018999]Jos et saa sanottua isännöitsijälle niin kärsi hajuista äläkä valita.[/QUOTE]

No sanoppa mitä isännöitsijä voi asialle tehdä? Tulla suihkuttaa lapset?
 
No eikös tässä ole lastensuojeluilmoituksen paikka? Lapsien hygieniaa laiminlyödään. Eivät ole ehkä hengenvaarassa, mutta tällainen pykälä muistaakseni oli jossain. Ei se isännöitsijälle kuulu, eikä hän pysty ongelmaa poistamaan vaan sosiaalitoimistosta tulevat käymään. Mieti millainen lasten koti on sisältä!!
 
[QUOTE="Vieras";29019019]No eikös tässä ole lastensuojeluilmoituksen paikka? Lapsien hygieniaa laiminlyödään. Eivät ole ehkä hengenvaarassa, mutta tällainen pykälä muistaakseni oli jossain. Ei se isännöitsijälle kuulu, eikä hän pysty ongelmaa poistamaan vaan sosiaalitoimistosta tulevat käymään. Mieti millainen lasten koti on sisältä!![/QUOTE]

Koti on muutoin ihan siisti ja vanhemmat huolehtivat lapsistaan, on ruoka pöydässä joka päivä. Mietin, että kultuuriin ei ehkä kuulu intiimiasioihin puuttuminen? Pahimmat haisulit kun ovat 11v ja 13v poikia.
 
Meillä on myös rapussa tällainen erittäin pahalle haiseva asunto. Valitettavasti vielä pohjakerroksessa hissin vieressä. Olen epäillyt että kämpässä saatettaisiin pitää sisällä eläimiä, voisi olla pentutehdas tms. Jossain vaiheessa meinasin jo tehdä nimettömän eläinsuojeluilmoituksen, sillä ainakin yksi koira asunnossa äänistä päätellen on (en tosin ole sitä koskaan nähnyt!!). Pari kuukautta sitten asunnossa kävi ambulanssi ja sitä seuraavalla viikolla asunto oli siivottu. Nyt haisee uudelleen.

Jos epäilisin / tietäisin, että asiaan kuuluu myös lapsia, valittelisin asiasta varmaan ympäriinsä. (no ehkä hiukan sitä vakavuutta analysoiden)

Aiemmassa asuinpaikassani asui muuten dementoitunut yksinäinen mummu, joka harhaili eksyneenä väärässä rapussa etsimässä asuntoaan. Pissikin oli tullut housuun. Vein mummun kotiinsa ja kyselin asiasta muilta naapureilta. Muut olivat kuulemma jo lukuisia kertoja soittaneet sosiaalitoimeen asiassa, mutta päätin vielä kerran koittaa. Soitin omalla nimelläni ja raportoin asian juurta jaksain - ja kyllä tämä vanhus ainakin sen jälkeen haettiin pois - hoitoon toivon mukaan.
 
[QUOTE="Vieras";29019019]No eikös tässä ole lastensuojeluilmoituksen paikka? Lapsien hygieniaa laiminlyödään. Eivät ole ehkä hengenvaarassa, mutta tällainen pykälä muistaakseni oli jossain. Ei se isännöitsijälle kuulu, eikä hän pysty ongelmaa poistamaan vaan sosiaalitoimistosta tulevat käymään. Mieti millainen lasten koti on sisältä!![/QUOTE]

:D Kyllä se nyt vaan isännöitsijälle kuuluu jos yksi asunto alkaa haisemaan niin, että muutkin siitä kärsii. Se jos mikään kuuluu. Isännöitsijä sitten tilanteen nähdessään voi tehdä sen lastensuojeluilmoituksen.
 
Kyllä voit tehdä ilmoituksen isännöitsijälle ja hallitukselle lemuavasta naapurinasunnosta. Ihan sama haiseeko siellä kissanpissa vai ihmiset, häiritsevää hajua tulee. Isännöitsijällä on ammattitaitoa myös sosiaaliseen isännöintiin ja osaa hoitaa asian eteenpäin.
 
Miten kuvittelette että maahanmuutajat omaksuisivat vesipesun kun lähtömaassa ei puhdasta vettä näe.
Pyytäkää perhe saunaan ja opettakaa heille peseytymistä kyllä se siitä lähtee. Ei hajuhaitta ole iso ongelma
mutta erilaiset syöpäläiset ovat, esimerkiksi luteet jotka pistää asunnon täysremontiin.
 
[QUOTE="Vieras";29019019]No eikös tässä ole lastensuojeluilmoituksen paikka? Lapsien hygieniaa laiminlyödään. Eivät ole ehkä hengenvaarassa, mutta tällainen pykälä muistaakseni oli jossain. Ei se isännöitsijälle kuulu, eikä hän pysty ongelmaa poistamaan vaan sosiaalitoimistosta tulevat käymään. Mieti millainen lasten koti on sisältä!![/QUOTE]

kokemuksesta tiedän ettei sossu tee mitään, ilmoittajallekin saattaa sanoa jopa suoraan että he tulevat täysin eri kulttuurista heitä pitää ymmärtää.
Ihan OT mutta vastaavan tapauksen olen kuullut tuttavani kautta että on myös ollut ongelmia lapsien kasvatuksesta esim että on ihan tukisteltu turhista ja annettu piiskaa ja ilmoitusta kun on koetettu tehdä niin vastaus on että näitä pitää ymmärtää.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Hallituksen jäsen AsOy;29019080:
Kyllä voit tehdä ilmoituksen isännöitsijälle ja hallitukselle lemuavasta naapurinasunnosta. Ihan sama haiseeko siellä kissanpissa vai ihmiset, häiritsevää hajua tulee. Isännöitsijällä on ammattitaitoa myös sosiaaliseen isännöintiin ja osaa hoitaa asian eteenpäin.

Hauskintahan tässä onkin, että olen hallituksen pj. Siksi yritän hakea ratkaisua ongelmaan.
 
Eikö olis mahdollista mennä tutustumaan perheeseen ja kertoa miten meillä on tapana peseytyä useammin? Olisko se kauhean hankalaa? Jos ei ole tottunut peseytymään, ja vettä on ollut vain juotavaksi. Jos on tottunut, että ihmiset haisevat muullekin kuin saippualle ja deodorantille, ei sellaista huomaa. Kamalaa että aina pitäis mennä jonkun "sossun" puheille. Isännöitsijän kauttakin sen huomautuksen mieluummin laittais! Ystävällismielinen kirje luukusta kertoen meidän ygieniatason vaatimuksista?

Itse olen maalta, köyhästä kodista, jossa oli kantovesi saunaan, ja se lämmitettiin padan alla. Lapsesta saakka totuin saunaan 3-4 päivän välein. Teini-iässä havahduin likaisuuteen ja pesin hiuksia vadissa useammin, kun ne rasvoittui. Ruumiillista työtä tekevät vanhempani taatusti haisivat muiden nenään. Mutta en mä vieläkään osaa lotrata vedellä: en osaa käydä päivittäin suihkussa, vaan joka toinen päivä. Anteeksi jos haisen.
 
[QUOTE="vieras";29019855]Siinä tapauksessa sä et selvästi ole sun työtehtävien tasalla. Sanoudu irti.[/QUOTE]

:D Hallituksen pj paikka onkin yksi niitä halutuimpia ;) NOT. Kun joku on siihen saatu nalkitettua, ei löydy vapaaehtoista tuuraamaan.
 
[QUOTE="vieras";29019910]Yhdyn nauruun. Teillä siellä on pikku hajuongelma ja kukaan ei osaa tehdä asian selvittämiseksi mitään, hah-hah-haa.[/QUOTE]

Ei osaa on eri asia ku ei tee mitään ;)
 
Isännöitsijälle on lähetetty asiasta viestiä kahteen eri otteeseen loka- ja marraskuussa saamatta asiaan mitään vastausta miten tässä tulisi menetellä. Naapurin perheen kanssa on juteltu sen veraan, että syyttävät hajuhaitoista ruokaa ja ettei heidän asunnon liesituuletin toimi.
Kyseinen perhe tuli kuitenkin taloyhtiön pikkujouluihin suihkun kautta eikä hajuja ollut joten itselle ei mene tuo ruokapuoli-selitys oikein läpi, kun lapset ovat aina muulloin haissu tosi pahalle.

Nyt kun tuo isännöitsijä ei vastaa niin pitäisikö asiasta ottaa yhteyttä hänen esimieheen ja mistä selvitän sen kuka se on?
 
Ei kai ainakaan 11-vuotiaat pojat yleensä vielä pahemmin hieltä haise? Vaikea kuvitella, että lasten hienhaju ainakaan rappukäytävään asti leviäisi. Jos se kuitenkin olisi erikoisemmat ruuat, jotka lemuaa. Kuka on vastuussa liesituulettimen korjauksesta, onko se hoidettu?
 

Yhteistyössä