Tuttuni oli ½ vuotta, tykkäsi kyllä paikasta, mutta sanoi kyllä lopussa, että mukavaa, kun työ loppuu eikä tarvitse enää ilmaista työtä tehdä. Huomasin kyllä, että paikassa käytettiin aika häikälemättömästi hyväksi tuota ilmaista työapua ja heti perään haluttiin "kipeästi" uusi työkokeilija, koska ei pärjätä muuten. Mutta ei niin kipeästi kuitenkaan, että olisivat valmiita palkkaamaan jonkun.
Näissä työkokeilussa on tietysti hyvät puolensa, saa työkokemusta eikä syrjäydy työelämästä, mutta onhan se turhauttavaa, kun ei normaalista työstä makseta palkkaa ja valitettavasti näitä työkokelijoita työnantajat k'äyttävät hyväksi.
Tuo kulukorvaus, 9e, päivässä, on tavallaan se palkka työkokeilusta, mutta jos haluaa työaikana syödä tai paikka on automatkan päässä, työkokeilu voi olla helposti miinusta tuloihin.