K
kamala vaiva
Vieras
Vaivaako ketään muuta levottomat jalat? Eli iltaisin ja yöllä jalkapohjissa kuin sähköiskuja, vaikeuttaa nukkumista ja on perinnöllistä. Kellään jotain kotikonstia tähän? Thanks.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
kiitos vastauksista. Kylmägeeli... kemikalioista vai mistä saa?
Alkuperäinen kirjoittaja äide;27872683:Minulla on ns.levottomat jalat ylävartalossa jalkojen lisäksi (kuulostaa hullulta, tiedän). Kihelmöinti pitkin rintakehää ja käsiä pitää hereillä ja on ihan kamalaa. Välillä nukun selällään kädet mutkalla selän alla, koska joskus se auttaa rauhoittumaan. Muuten on pakko pyöriä ja venytellä kokoajan. Minulla on levottomat jalat useammin ylävartalossa kuin jaloissa.
Lääkärit vain ihmettelee asiaa, mutta ovat kuitenkin sitä mieltä (kai?), että kysymys on levottomista jaloista.
Onkohan kellään muulla vastaavaa...?
Levottomiin jalkoihin on lääkettä - itse asiassa samaa, jota käytetään Parkinsonin taudissa, mutta huomattavasti pienemmillä annoksilla. Joten kaikki vaivasta kärsivät, mars lääkärille.