Aivan mahtava tunne kun usko uudistaa elämän!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja UniQuePopPy
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="fifiia";26999785]Ei voi vetää johtopäätöksiä yhden muuttujan perusteella.[/QUOTE]

No sitten en osaa sanoa. Kyllähän kivikauden ihminenkin taisteli ja soti. Mutta niitähän ei teidän raamattuun uskovien mukaan ollut kai olemassakaan?
 
[QUOTE="vieras";26999811]No sitten en osaa sanoa. Kyllähän kivikauden ihminenkin taisteli ja soti. Mutta niitähän ei teidän raamattuun uskovien mukaan ollut kai olemassakaan?[/QUOTE]

Tää on niin ihanaa tämä luokittelu ja yleistäminen mutta kyllä "meidän" (lue minun) käsityksen mukaan ihmisiä oli kivikaudella.
 
[QUOTE="fifiia";26999785]Ei voi vetää johtopäätöksiä yhden muuttujan perusteella.[/QUOTE]

Uskovasiten määrä korreloi koko sivilisaation kehityksen kanssa (mm. ihmisoikeuksien, tasa-arvon, elintason ja teknologiakehityksen osalta). Kehityksen kärjessä olevissa maissa on vähiten uskovaisia, ja jäljellä olevat uskovaiset ovat maltillisia. Useimmissa länsimaissa uskovaisten määrä on laskussa.
 
"Ei niin, etteikö uskovaisia saisi pistää lujille ja kysyä mitä tahansa, mutta ei me oikeasti jakseta teille kohta vastata, jos teidän motiivinanne ei ole kuin hauskanpito. Vastaaminen vie aikaa esim. oman perheen parista, eikä ole mieltäylentävää huomata, että joku ei-uskova
- ei haluakaan ymmärtää mitä me sanotaan"

Kaikella ystävyydellä ja sinun aikaasi säästääkseni voin kertoa, että tämä keskustelu on ei-uskoville viihdettä. Toki siihen sisältyy omien ajatusten testaamista, toisen haastamista, oman argumentointitaidon kehittämistä jne. Minkä olet kuvitellut olevan heidän/meidän motiivina? Jos ajatuksesi on ollut, että ehkä joku alkaa uskoa, jos selitän hänelle tuon ja tämän asian, uskallan vahvasti väittää, että olet väärässä. En halua loukata, mutta näin se rehellisesti on.

Kuinka syvällisesti sinä yrität ymmärtää ei-uskovia ja heidän lähtökohtiaan?
 
  • Tykkää
Reactions: Jehnny Tightlips
[QUOTE="vieras";26999791]Paitsi että sinä kertoisit, kuinka hän on väärässä, sinun uskosi on oikea ja tunnet monia ja olet lukenut monista väärin uskovista jotka ovat löytäneet sen oikean jumalan. Sen saman jonka, kappas vaan, sinäkin helvetin peloissasi löysit.[/QUOTE]

Buddhalainen tietäisi etten minä hievahtaisikaan uskostani, ja minä tiedän että jollei tapahdu ihan ihmettä niin buddhalainenkaan ei luovu uskostaan.
Ja vaikka kumpikaan ei pitäisi toisen uskontoa pelastavana, niin me pystymme keskustelemaan uskomme erilaisuuksista ja jopa kyseenalaistamaan toisen uskon - ja kaiken sen voi tehdä ystävällisesti ja rauhallisesti.

Kyse ei ole väittelyn voittamisesta, vaan Totuuden etsimisestä yhdessä.

No niin, sano nyt viimeinen sana niin pääsen nukkumaan, on aikainen herätys aamulla. :)
 
[QUOTE="fifiia";26999849]Tää on niin ihanaa tämä luokittelu ja yleistäminen mutta kyllä "meidän" (lue minun) käsityksen mukaan ihmisiä oli kivikaudella.[/QUOTE]

Ovatko ne uskovat, jotka ovat toista mieltä mielestäsi väärässä?
 
[QUOTE="vieras";26999841]Uskis, oliko dinosauruksia ja/tai neandertalinihmisiä olemassa?[/QUOTE]

Jumala asetti dinosaurusten jäännökset maahan jotta ihmisillä olisi jotain ihmeteltävää. Uskovainen ymmärtää että kyseessä on hyvätahtoinen pila ja läpäisee kokeen.
 
[QUOTE="Uskis";26999860]Buddhalainen tietäisi etten minä hievahtaisikaan uskostani, ja minä tiedän että jollei tapahdu ihan ihmettä niin buddhalainenkaan ei luovu uskostaan.
Ja vaikka kumpikaan ei pitäisi toisen uskontoa pelastavana, niin me pystymme keskustelemaan uskomme erilaisuuksista ja jopa kyseenalaistamaan toisen uskon - ja kaiken sen voi tehdä ystävällisesti ja rauhallisesti.

Kyse ei ole väittelyn voittamisesta, vaan Totuuden etsimisestä yhdessä.

No niin, sano nyt viimeinen sana niin pääsen nukkumaan, on aikainen herätys aamulla. :)[/QUOTE]

Viimeinen sana mistä? Tässä keskustelua lukiessa on vain käynyt ilmi väheksyvä suhtautumisesi toisenuskoisiin, joten sinulla ei liene varaa arvostella ei-uskovien suhtautumista uskontoihin ylipäänsä.
 
Mikä on se tilanne, mikä saa yht´äkkiä uskomaan jumalaan niin vahvasti, että on varma sen suhteen. Että elämä oikeasti alkaa luistamaan? Tätäkin on varmaan kysytty, mutta en jaksanut koko ketjua käydä läpi.

Ilkeästi kysyttynä mikä saa ihmisen luottamaan Jumalaan niin kovin, että uskoo koko elämänsä tapahtumat Hänen käsiinsä? Mikä muuttaa elämän suunnan, niin että kaikki muuttuu paremmaksi kun Häneen uskoo

Nyt en tahdo olla ilkeä. Tahdon ymmärtää ihmisiä joiden elämän usko on tehnyt paremmaksi
 
[QUOTE="vieras";26999875]Viimeinen sana mistä? Tässä keskustelua lukiessa on vain käynyt ilmi väheksyvä suhtautumisesi toisenuskoisiin, joten sinulla ei liene varaa arvostella ei-uskovien suhtautumista uskontoihin ylipäänsä.[/QUOTE]

Tässä on parhaiten tullut esille sinun pilkallinen ja epäasiallinen suhtautuminen uskonnollisiin ihmisiin ja se on todella suvaitsematonta ja sairasta. Myötätuntoni suuntautuu nyt uskovaisten puoleen, sinun ja kaltaistesi takia. He hyvää hyvyyttää kärsivällisesti kertoo heille tärkeistä asioista ja joku lukee vaan pilkatakseen ja väännelläkseen. Häpeä jos ymmärrät.
 
[QUOTE="huh huh";26999884]Tässä on parhaiten tullut esille sinun pilkallinen ja epäasiallinen suhtautuminen uskonnollisiin ihmisiin ja se on todella suvaitsematonta ja sairasta. Myötätuntoni suuntautuu nyt uskovaisten puoleen, sinun ja kaltaistesi takia. He hyvää hyvyyttää kärsivällisesti kertoo heille tärkeistä asioista ja joku lukee vaan pilkatakseen ja väännelläkseen. Häpeä jos ymmärrät.[/QUOTE]

En koe pilkkaavani ketään tai olevani mitenkään epäasiallinen tai suvaitsematon. Sinun myötätunnollasi en tee mitään, joten et kai pahastu, jos en osaa sen puutteesta nyt kärsiä?
 
[QUOTE="vieras";26999859]"Ei niin, etteikö uskovaisia saisi pistää lujille ja kysyä mitä tahansa, mutta ei me oikeasti jakseta teille kohta vastata, jos teidän motiivinanne ei ole kuin hauskanpito. Vastaaminen vie aikaa esim. oman perheen parista, eikä ole mieltäylentävää huomata, että joku ei-uskova
- ei haluakaan ymmärtää mitä me sanotaan"

Kaikella ystävyydellä ja sinun aikaasi säästääkseni voin kertoa, että tämä keskustelu on ei-uskoville viihdettä. Toki siihen sisältyy omien ajatusten testaamista, toisen haastamista, oman argumentointitaidon kehittämistä jne. Minkä olet kuvitellut olevan heidän/meidän motiivina? Jos ajatuksesi on ollut, että ehkä joku alkaa uskoa, jos selitän hänelle tuon ja tämän asian, uskallan vahvasti väittää, että olet väärässä. En halua loukata, mutta näin se rehellisesti on.

Kuinka syvällisesti sinä yrität ymmärtää ei-uskovia ja heidän lähtökohtiaan?[/QUOTE]

Kiitos, vahvistit nyt vähän epäilyksiäni ei-uskovaisten jankkaajien motiiveista. :D Mutta seassa on aitoja pohtijoita ja kyselijöitä, ja heille on kiva näistä kirjoittaa, ymmärsivät he mun horinoita tai ei. Ja olen kiitollinen siitä kärsivällisyydestä, millä mun pitkiä jorinoita on ylipäätään jaksettu sietää ja lukeakin.

Viimeiseen lauseeseesi sanoisin, että uskovanakin yritän mukautua toisen ajatusmaailmaan. Ja vaikka tiedän että Jeesus on totuus (kyse ei enää ole edes sokeasta uskosta), niin uskovaisenakin haluan mielessäni punnita ja testata kristinuskon kestävyyttä muiden ideologioiden ja ympäröivän maailman valossa, vaikka mun ei tarvitsisi enää tehdä sitä. Mutta teen sen, koska aina pitää pyrkiä rehellisyyteen. Mutta ei ole vielä kristinuskon voittanutta tullut vastaan. Ja kyse ei ole aina vain ideologioiden paremmuuden vertailuista, vaan ihan niistä jumalista: siitä että huomaa että nythän se Elävä Jumala vasta löytyikin.

Vielä: joskus voi ei-uskovalle tulla vaikutelma että uskova ei ymmärrä millaista on ylipäätään elää ilman Jumalaa tai ei ymmärrä esim. millaista on olla new age-uskova, ja uskova tuntuisi sen vastapuolen ymmärtämisen tekevän hyvin nopeasti. Se johtuu ainakin omalta osaltani siitä että itse olen joskus ollut se ei-uskova ja ollut osittain new agessa eli tiedän osapuilleen kuinka sellaiset ajattelevat. Ja tämä "kahden elämäntyylin ymmärtäminen" koskee ihan sellaisiakin jotka ovat siirtyneet taviselämästä vaikka buddhalaisuuteen.

Mitään elvistelyä tämä ei ole, vaan kyse on vaan siitä että -jos nyt ei ole ihan lapsesta asti ollut uskossa- uskovalla on vaan kokemusta kahdesta elämäntavasta. Me ymmärretään usein miten ei-uskova ajattelee, mutta ei jakseta tuoda sitä esille. On vähän sama kuin jossain AA-kodissa on joku ex-alkoholisti joka puhuu vielä viinan kanssa läträävälle; hän ei joka lauseessa sano ymmärtävänsä miltä toisesta tuntuu, mutta ymmärtää ja tietää sen alkkiksen ajatusmaailman kuitenkin. Ja yrittää ohjata toista raitistumaan.

*********************'

Toiselle/samalle vieraalle: dinosauruksia on ollut olemassa, onhan niitä luitakin vaikka kuinka paljon löytynyt. Vähän samankaltaisiin eläimiin viitataan esim. Jobin kirjassa. Sitä en tiedä että milloin niitä on ollut.

Tanssimiseen vastasi Unique jo hyvin aikaisemmin tässä keskustelussa...se on monimutkainen aihe, eikä mulla ole siihen yksiselitteistä vastausta, mutta sanoisin että kunkin tanssin synnillisyys on paljon kontekstista riippuvainen.

Nyt nukkumaan.:)
 
No aikalailla naulankantaan, tätä uskon alkutaivaltahan kutsutaan "ensirakkaudeksi"

"Sentähden minä sanon sinulle: tämän paljot synnit ovat anteeksi annetut: hänhän näet rakasti paljon; mutta jolle vähän anteeksi annetaan, se rakastaa vähän."

Kerrotko tästä _aivokemiallisesti_, kuten oli "tarkoituskin".
Eli perusteletko vertaillen rakastumisen ja uskomisen (tulon) kokemuksia aivokemian tasolla...
 
[QUOTE="Uskis";26999935]On vähän sama kuin jossain AA-kodissa on joku ex-alkoholisti joka puhuu vielä viinan kanssa läträävälle; hän ei joka lauseessa sano ymmärtävänsä miltä toisesta tuntuu, mutta ymmärtää ja tietää sen alkkiksen ajatusmaailman kuitenkin. Ja yrittää ohjata toista raitistumaan. [/QUOTE]

Ymmärrätkö, miksi jotkut suhtautuvat lähes vihamielisesti uskoviin tässä ketjussa ja elämässä ylipäänsä? Se liittyy tuohon, mitä kirjoitit. Annat (kuten uskovat usein) vaikutelman, että ei-uskovat ovat jotenkin huonompia ja heidän elämäntapansa vähemmän rikas kuin uskovien. Ihan kuin ei-uskovan elämässä olisi jotain, mistä pitäisi parantua. Korostan vielä, että kyse on siis nimenomaan vaikutelmasta. Toivon, että se on väärä ja toivon, että kiinnität omassa elämässäsi asiaan huomiota, jos et sellaista vaikutelmaa halua antaa.

Tuollaiset kommentit tuntuvat ei-uskovan näkökulmasta itseriittoisilta ja ärsyttäviltä. Samoin kuin teistä tuntuu varmasti pahalta, kun uskoonne suhtaudutaan ilkeästi tai väheksyen. Meidän ei-uskovien näkökulmasta elämä on parempaa näin, emme kaipaa ohjausta. Monien mielestä uskovat tarvitsevat. Näistä syistä keskustelu helposti menee kiivaaksi.

Ymmärtääkseni olet ollut uskossa hyvin pitkään ja jo sitä ennenkin olit "hampaatirvessäuskoja". Kuinka syvällisesti koet voivasi oikeasti ymmärtää aikuisia, kypsiä ihmisiä, jotka eivät ole uskossa? Kuinka yhtenäinen tällaisen joukon ajatusmaailma edes on? Moni uskovainen on tässä ketjussa moneen kertaan korostanut, kuinka uskovia ei saa niputtaa yhdeksi ryhmäksi. Meidän ei-uskovaisten ajatusmaailmanko voi? Ja sinä vielä koet sen täydellisesti ymmärtäväsi, koska et ole koko ikääsi uskossa ollut? En halua olla ilkeä, mutta teksteistäsi näkyy juuri tuo kuvitelma ymmärtämisestä, mutta oikea yritys ymmärtää (+kunnioitus) ei-uskovien ajatusmaailmaa ei aina välity. Toki täällä on aivan asiattomia ja lapsellisen "angstisia" viestejä joukossa (siis lähinnä ei-uskovien puolelta), mutta ne jätettäköön omaan arvoonsa.

Hui, tulipa (liian) tiukkaa tekstiä. Anteeksi, en tarkoita pahoittaa sinun tai muidenkaan mieltä. Kirjoitinpa vain, mitä rehellisesti ajattelen.
 
[QUOTE="vieras";26999861]Ovatko ne uskovat, jotka ovat toista mieltä mielestäsi väärässä?[/QUOTE]

Minulle eivät. Enkä ymmärrä mikä motiivi on luokitella toista ihmistä vääräuskoiseksi. Minä ole vastuussa itsestäni, omasta vakaumuksesta, en muiden. (Ja tässä yhteydessä en puhu nyt omien lasten kasvatuksesta. Vakaumuksellinen kasvatus kuuluu ensisijaiseti kodille, niin kauan kuin siihen ei liity painostusta.)
 
Sen ymmärrän jollain tapaa että ihmisten pahat teot ovat saatanan tekosia, ihmisen mielenlujuuden heikkoutta, tms. mutta että Jumala ei suojele niitä uhreja, niin se sotii montaa asiaa vastaan..
Jumala rakastaa kaikkia lapsiaan, mutta antaa heidän kärsiä suunnatonta kärsimystä ja vääryyttä maanpäällisen elämänsä aikana :snotty:
Tosi outo tyyppi tuo Jumala - välillä on hyvä ja välillä ei välitä, eikä ainakaan vastaa rukouksiin.
Ja sori jos jankkaan samoja aiheita, en vaan ole saanut niihin vielä vastausta ( edes Jumalalta ) :snotty:

Olisiko täällä uskiksia vastaamassa tähän asiaan?
Nimenomaan uhrin näkökulmasta katsottuna..
 
Tuohon kärsimysasiaan sanoisin...
Ihminen on syntiinlangennut ja paholainen vaikuttaa tällä hetkellä maailmassa, siksi maailmassa on kärsimystä.
Jumala on kuitenkin kaikkein lähimpänä juuri heikkoja ja kärsiviä ihmisiä.
Esim. jotkut Afrikan nälkäänäkevät lapset pääsevät varmaan Taivaaseen kuollessaan ja Taivaasta raamatussa kirjoitetaan, että siellä Jumala pyyhkii kaikki kyyneleet heidän silmistään, eikä mitään kärsimystä enää ole.
Taivas on siis mielestäni se Jumalan vastaus tuohon asiaan. Siellä ei enää ole mitään pahaa.
 
[QUOTE="vieras";26999674]Ja kuka häntä uskoo?[/QUOTE]

Eikö juuri uskovien pitäisi uskoa siihen, että toinen uskova on saanut viestin Jumalalta? Halleluja, hänet on sinuattu jne.! Vai onko tämä taas jälleen kerran niitä tilanteita, jossa tuo uskotaan vain jos viesti on itseä miellyttävä?

Bushin saama viesti ei miellytä sinua = valehtelija! Saatanan kätyri!
Bushin saama viesti miellyttää sinua = totta! Siunattu uskonveli!
 
[QUOTE="vieras";27000432]Tuohon kärsimysasiaan sanoisin...
Ihminen on syntiinlangennut ja paholainen vaikuttaa tällä hetkellä maailmassa, siksi maailmassa on kärsimystä.
Jumala on kuitenkin kaikkein lähimpänä juuri heikkoja ja kärsiviä ihmisiä.
Esim. jotkut Afrikan nälkäänäkevät lapset pääsevät varmaan Taivaaseen kuollessaan ja Taivaasta raamatussa kirjoitetaan, että siellä Jumala pyyhkii kaikki kyyneleet heidän silmistään, eikä mitään kärsimystä enää ole.
Taivas on siis mielestäni se Jumalan vastaus tuohon asiaan. Siellä ei enää ole mitään pahaa.[/QUOTE]

Myös muslimit ja muut ei-kristityt lapset?
 

Yhteistyössä