M
mini-
Vieras
Ampumisia ei tapahtuisi ikinä jos kaikki lukisivat Raamattua ja uskoisivat Jeesukseen Vapahtajanaan. Ota sinäkin vastaan Jeesus, niin tulevaisuutesi on huomattavasti parempi! 
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Ampumisia ei tapahtuisi ikinä jos kaikki lukisivat Raamattua ja uskoisivat Jeesukseen Vapahtajanaan. Ota sinäkin vastaan Jeesus, niin tulevaisuutesi on huomattavasti parempi!![]()
haluaisin antaa elämäni Jeesukselle, mutta en tiedä miten...? Ja olen skeptinenkin muuttuisiko elämäni parempaan kuitenkaan. terv. onneton
Ampumisia ei tapahtuisi ikinä jos kaikki lukisivat Raamattua ja uskoisivat Jeesukseen Vapahtajanaan. Ota sinäkin vastaan Jeesus, niin tulevaisuutesi on huomattavasti parempi!![]()
Alkuperäinen kirjoittaja Päteekö tämä tosiaan?;26361118:1) Kun poltan alttarilla polttouhria, tiedän, että siitä syntyy Herralle mieluisa tuoksuva tuliuhri. (3.Moos.1:9). Ongelmana ovat naapurit. Heidän mielestään tuoksu ei ole mieluisa. Pitäisikö minun kirota heidät?
2) Haluaisin myydä tyttäreni orjaksi, mikä 2. Mooseksen kirjassa hyväksytään. (2.Moos.21:7). Nykypäivänä, mikä mielestäsi olisi sopiva hinta hänestä?
3) 3. Mooseksen kirjassa (3.Moos.25:44) todellakin sanotaan, että voin omistaa orjia, sekä mies- että naispuoleisia, sillä ehdolla, että he ovat naapurikansojen edustajia. Eräs ystäväni on sitä mieltä, että tämä pätee meksikolaisiin, mutta ei kanadalaisiin. Voitko selventää? Miksi en saisi omistaa kanadalaisia?
4) Minulla on naapuri, joka jatkuvasti työskentelee sapattina. 2. Mooseksen kirja (2Moos.35:2) selkeästi määrää, että hänet olisi surmattava. Onko minulla moraalinen velvollisuus tappaa hänet itse?
5) Eräs ystäväni on sitä mieltä, että vaikka simpukoiden syöminen on iljetys (3.Moos.11:10), se on kuitenkin vähemmän iljettävää kuin homoseksuaalisuus. Olen eri mieltä. Voisitko selventää tämän asian?
6) 3. Mooseksen kirjan (3.Moos.21:20) mukaan en saa lähestyä Jumalan alttaria, jos minulla on näössä vikaa. Myönnän, että käytän lukulaseja. Pitääkö näköni olla virheetön, vai voiko tätä jotenkin kiertää?
7) Useimmat miespuoleiset ystäväni antavat leikata hiuksensa, mukaan lukien myös ohimolta, vaikka tämä on ehdottomasti kielletty 3. Mooseksen kirjassa (3.Moos.19:27). Kuinka heidän tulisi kuolla?
8) Olen oppinut 3. Mooseksen kirjasta (3.Moos.11:6-8) että kuolleen sian koskettaminen tekee minusta saastaisen. Voinko kuitenkin pelata amerikkalaista jalkapalloa, jos käytän käsineitä?
9) Sedälläni on maatila. Hän rikkoo 3. Mooseksen kirjan lakia (3.Moos.19:19) kylvämällä samaan peltoon kahta eri siementä. Hänen vaimonsa rikkoo käyttämällä vaatteita, joiden valmistuksessa on käytetty kahdenlaista kuitua (puuvilla-polyester -sekoitetta). Hän myös kiroilee paljon. Onko tarpeellistakutsua koko kaupungin väki kivittämään heitä? (3.Moos.24:10-16). Emmekö voisi polttaa heidät perhepiirissä niin kuin teemme ihmisille, jotka makaavat puolisonsa perheenjäsenten kanssa? (3.Moos.20:14)
Miksi ei voi vain ajatella ihan omilla aivoillaan ja tehdä niinkuin on oikein ja hyvä, ilman jotain ristiriitaisia kirjoja ja korkeampia voimia? Huomattavasti tehokkaammin lakkaisi väkivallan teot jos ihmiset arvostaisivat toisiaan ihmisinä, eikä vedottaisi 'jumalan nimeen' jne. kuten niin paljon on veritekojen yhteydessä tehty : /
Omilla aivoilla aatteleminen johtaa ihmisen nimenomaan kristityksi.
Nuo kaikki aiemmat sitaatit ovat Vanhasta Testamentista, kristityillä sana menee lain yli.
Ihan vaan looginen päätelmä. Jätkä hamstrasi paattiinsa pelkkiä elukoita. Ties mitä riettauksia ruumassa tapahtuikaan.Alkuperäinen kirjoittaja täh;26362094:Nooa eläimiinsekaantuja? Missäs niin sanotaan?