Poliisi tappoi ampumalla maahanmuuttajan.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja järkyttävää:(((
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
En tiedä paljonko tuo kotouttamisraha olisi tässä tapauksessa auttanut: tyyppi, kun oli jo Algeriassa vankikarkuri ja mukana Algaida -touhuissa eli pohja ei kovin kummoinen. Tietysti olisihan hän voinut nyt parempaan maahan päästyään parantaa tapansa ja alkaa kunnon kansalaiseksi.... (Uskoo ken tahtoo...)

Hän oli Ranskassa syntynyt Ranskan kansalainen. Eikä ole ollut Algeriassa vankikarkuri.
 
Hyvä "Linkittäjä", tämä tyttö on rohkeampi kuin vaikka sata kaltaistasi fanaattista persuaktiivia. Saatko sinä palkintoja rohkeudestasi?

http://www.punainenristi.fi/uutiset/20120321/palkittu-rebecka-holm-kirjoitin-monien-tuttujeni-kokemuksista
 
[QUOTE="vieras";25930807]Jospa tämäkin tarina saa yllätysrakastelukäänteen jossakin vaiheessa. Ei joudu ap vetämään itseään naruun.[/QUOTE]

En usko, että näin käy. AP elää niin mentaalisessa kuin fyysisessä puutostilassa.
 
[QUOTE="vieras";25931209]Tämä on just sitä propagandaa: vain valkoihoinen voi olla rasisti ja tummaihoinen on aina rasismin uhri, ei koskaan toisinpäin.[/QUOTE]

MITEN kommenttisi liittyy kertomukseen tästä jutusta? Onko sinulle huudettu metrossa rasistisia kommentteja ihonvärisi perusteella, ONKO???!!
 
MITEN kommenttisi liittyy kertomukseen tästä jutusta? Onko sinulle huudettu metrossa rasistisia kommentteja ihonvärisi perusteella, ONKO???!!

On huudettu, eikä ketään kiinnosta, koska valkoihoinen ei voi olla uhri, vai onko sulla tiedossa yhtään tapausta jossa mustaa olisi edes epäilty rasismista valkoihoista kohtaan?

Huomaahan sen tästä Toulousen uutisoinnistakin: kaksi päivää sitten tekijä oli median mielestä rasisti, mutta koska tekijä paljastui hiukkasen tummahipiäisemmäksi poistui rasismi heti uutisoinnista: vain valkoihoinen voi olla rasisti, tummahipiäinen ei koskaan.
 
[QUOTE="vieras";25931315]On huudettu, eikä ketään kiinnosta, koska valkoihoinen ei voi olla uhri, vai onko sulla tiedossa yhtään tapausta jossa mustaa olisi edes epäilty rasismista valkoihoista kohtaan?

[/QUOTE]

AI metrossa, Suomessa vai? Jotenkin on vaikea uskoa. Jos onkin, se on väärin. Olen itsekin ollut maahanmuuttaja eräässä Euroopan maassa.

Et kommentoi mitenkään tuon tytön tarinaa? Eikö se liikauta sinua yhtään? On kyse nuoresta tytöstä!
 
[QUOTE="vieras";25931369]YLEä ei tunnu kiinnostavan suomalaisten kokema rasismi Suomessa, mutta mamujen kokemukset ovat aina julkistamisen arvoiset, miksiköhän?[/QUOTE]

Minuakin kiinnostaisi tietää tämä. Miksi suomalaiset ovat aina rasisteja ja maahanmuuttajat ovat aina uhreja. Löytyykö rasisminvastaiselta viikolta esimerkkejä suomalaisten kokemasta rasismista?
 
Piiritystilanne Toulousessa kesti läpi yön. Poliisi piiritti asuntoon linnoittautunutta epäiltyä yhteensä 32 tuntia, kunnes poliisi teki rynnäkön asuntoon kello 9.30 aamulla.

Piirityksen aikana epäilty avasi useaan otteeseen tulen poliisia kohti.

Valtakunnansyyttäjä vahvisti lehdistötilaisuudessa, että tarkka-ampuja ampui Merania päähän, kun mies yritti paeta asunnosta kylpyhuoneen ikkunan kautta.

Ranskan sisäministeri Claude Gueant vahvisti, että Meran tulitti poliisin rynnäkköjoukkoja silmittömästi juuri ennen pakoyritystään.

Välikohtaus päättyi siihen, kun epäilty putosi kerrostalon ikkunasta maahan. Poliisin mukaan tilanteessa ammuttiin yhteensä 300 laukausta.

- Rynnäkköpoliisit yrittivät siinä tilanteessa suojella tietenkin itseään, jolloin he vastasivat tuleen. Mohammed Merah hyppäsi ulos ikkunasta ase kädessään ja jatkoi ampumista. Hän ehti kuolla ennen maahan iskeytymistään.

Aseistautunut Meran oli BBC:n mukaan pukeutunut pakoa yrittäessään myös luotiliiveihin.

Poliisi löysi asunnon parvekkeelta Molotovin cocktailien valmistukseen soveltuvaa materiaalia.

Lähteet: AFP, BBC

IL
 
.. että "linkittäjä", joka on tässäkin ketjussa esiintynyt useammalla nimimerkillä, on yksiselitteisesti häiriintynyt. Yhtä häiriintynyt kuin tuo Ranskan terroristi.
 

Yhteistyössä