[QUOTE="aloittaja";25343566]Kyse on paljon laajemmasta asiasta kuin tarjonnan määrä. Jo se, että tarjontaa on paljon, voidaan nähdä skitsofrenisena tilana kapitalismissa (Deleuze).
Kyse on myös siitä, millainen käytös on arvostettua ja hyväksyttyä. Eri kulttuureilla on erilaisia käytöstapoja ja arvostelmia. Minä olen toivonut repertuaarin laajentamista esim. niin että joku suomalaisnainen olisi virkistävällä tavalla erilainen ja yksilöllisempi kuin muut. Mutta ilmeisesti sellainen vaatisi rohkeutta, johon toiset naiset meillä lannistavat. Harva erottuu joukosta, moni on sitä mitä muutkin, vaikka kiinnostuksen kohteet voivat toki vaihdella. Erilaiset kiinnostuksen kohteet eivät vielä takaa mitään yksilöllistä.
Taas kun katson vaikka nyt Venäjää, niin siellä naisen yhteiskuntarooli on ehkä lukitumpi, mutta naiset ovat voimakkaampia yksilöinä ts. itseen panostaminen ei siellä tarkoita että ihminen on epämiellyttävä tms., kuten täällä usein on. Eli nainen on ehkä vapaampi esteettisenä yksilönä (kulttuurisesti enemmän naisten aluetta 1800-luvulta lähtien), kun taas Suomessa naisen vapaus on realistisempaa "yhteiskunnallista massaa", joka perustuu yhteistyöhön ja keskeistä on se, kellä on valta, ei niinkään esim. se, että on kaunis ja hyväkäytöksinen tai erityisesti pehmeistä arvoista huolehtiva, joita pitäisin Venäjällä tärkeämpinä esimerkiksi.
Molemmissa on hyvät ja huonot puolensa, mutta emme me voi sanoa, että Suomen tulkinta on jotenkin ratkaisevasti parempi kuin Venäjän.[/QUOTE]
Eli sinusta se paine samanlaisuuteen lähtee muista naisista? Millä tavalla sieltä joukosta sitten pitäisi erottua? Kyllä minun mielestäni Suomessakin on aika paljonkin ihmisiä, jotka erottuvat porukasta, omalla olemuksellaan ja persoonallaan. Sen ei kuitenkaan tarvitse välttämättä olla sitä "itseensä panostamista", mitä sitten sillä tarkoitatkaan. Ja sitten taas toisaalta, jos kaikki erottuvat yksilöinä, niin eikös hekin kaikki sitten lopulta ole sitä harmaata massaa, koska ei ole sitä harmaata massaa, josta voisi erottua.
Ja miten ne venäläiset siis ovat oikeammalla tavalla yksilöllisiä, koska korostavat sitä esteettisyydellään, mutta suomalaiset ovat vain näennäisesti yksilöitä, koska hakevat sitä yksilöllisyyttään tekemisen kautta? Siksi koska se esteettisyys kuuluu naiseuteen, mutta tekeminen ja jotain tärkeää saavuttaminen ei kuulu, vai?