9kk ei osaa kontata, mikä avuksi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "esikoinen"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

"esikoinen"

Vieras
9kk vauvani ei osaa kontata, on ryöminyt 6kk lähtien, mutta ei vaan lähde konttaamaan. menee välillä konttausasentoon mutta siitä sitten lässähtää mahalleen ja alkaa ryömimään. samaa toistunut jo 3kk.

ei myöskään nouse tukea vasten ylös eikä osaa itse mennä istumaan, mutta istuu sentään jos laitan hänet siihen asentoon.

voiko tuota konttaamistaitoa mitenkään opettaa vauvalle ja milloin se pitäisi viimeistään osata?
 
Kyllä se siitä lähtee kun on valmis, ei ole vielä hätää! :) Meillä esikoinen kääntyi selältä vatsalleen ensimmäisen kerran 8kk:n ikäisenä, sekin oli neuvolan mukaan vielä normaalia.:)
 
[QUOTE="vieras";24192118]Kyllä se siitä lähtee kun on valmis, ei ole vielä hätää! :) Meillä esikoinen kääntyi selältä vatsalleen ensimmäisen kerran 8kk:n ikäisenä, sekin oli neuvolan mukaan vielä normaalia.:)[/QUOTE]

Ja siis ehkä vuoden ikäisenä alkoi kontata, aika pian alkoi nousta tukea vasten seisomaan sen jälkeen.
 
entäs kun vauva ryömii ns. toispuoleisesti, tai potkii vain toisella jalalla vauhtia, toinen laahaa perässä mutta molemmat kädet ihan ok. onko tämä huolestuttavaa..
 
aika auttaa. Mie itse en ole ryöminyt tai kontannut ollenkaan. Lähdin suoraan kävelemään 9kk.
Meijän nuorimmainen taas ei ekaan vuoteen liikkunut yhtikäs mihinkään. 1v3kk päätti neiti vain lähteä kävelemään ja ekat askeleet olivat suoraan metrin matka.

Toiset oppivat nämä temput vähän nopeammin ja toiset vähän hitaammin. Ei sillä ole kymmenenvuoden päästä mitään väliä.

Toki jos on jotain vikaa, sairautta tai kehitysviivästymää on asia erikseen. Mutta silloin kyllä huolestuvat neuvolassa jos tarvetta on. Ja voihan sitä itsekkin asiasta kysyä.


Turha huoli pois. Kyllä se pikkuinen oppii kun aika.
 
Meillä lapsi oppi 8kk iässä ryömimään ja 10kk neuvolaan mennessäkään ei ollut vielä oppinut konttaamaan. Neuvolan täti sanoi että ei sitten välttämättä ala kontatakaan kun ryömimällä pääsee ja se on ihan ok, eli seuraavaksi saattaa nousta suoraan jaloilleen.
Seuraavana päivänä neuvolasta poika alkoi kontata... :)
 
Meillä 10kk ei konttaa (vaikka konttausasentoon nouseekin välillä), vaan ryömii just sillain "toispuoleisesti" - ja hurjaa vauhtia meneekin!
Istumaan hän oppi nousemaan parisen viikkoa sitten, ja nyt tykkää olla tuettuna seisoma-asennossa, johon myös välillä pyrkii itsekin.

Minäkin opin kävelemään ensin (13kk ikäisenä), sitten vasta aloin kontata.

Kukin tavallaan ja omana aikanaan siis!:)
 
[QUOTE="esikoinen";24192137]entäs kun vauva ryömii ns. toispuoleisesti, tai potkii vain toisella jalalla vauhtia, toinen laahaa perässä mutta molemmat kädet ihan ok. onko tämä huolestuttavaa..[/QUOTE]

Onko lonkat tutkittu koskaan KUNNOLLA?

Ottaako jaloilleen ollenkaan?

Sinuna käyttäisin pikapikaa lääkärillä, katsois ovatko jalat samanpituiset, onko lonkkien loitonnus molemmilla puolilla sama.

Syystä että meidän nuorimmaisella todettiin toispuoleinen lonkkaluksaatio vasta 1,5v.
Hänellä kaikki kehitys tuli "myöhässä". Oppi kääntymään mahalleen 7kk, ryömimään 9,5kk. Terveellä jalalla potki vauhtia. Konttaamaan lähti 11,5kk. Tukea vasten seisomaan 1v. Sitten odoteltiin ja odoteltiin koska oppisi kunnolla kävelemään. Osasi vain 6 askelta.
Meillä ei neuvolassa KOSKAAN tuota huomattu, vasta lastenkirurgialla.

En halua pelotella ap:tä, mutta sen voin sanoa että jos luksaation havaitseminen pääsee viivästymään, ei helpolla selviä! Ei todellakaan...
 
Meilläkään esikoinen ei kontannut ollenkaan, oppi suoraan kävelemään. Neuvolasta kehotettiin opettamaan konttaaminen myöhemmin, koska se on jollain tavoin tärkeää lapsen kehitykselle, en muista miksi.
 
Juu ei kaikki konttaa. Minä kuulemma ryömin takaperin ja pyörin sivuttain kunnes tuli seinä vastaan tai joku vaihtoi suuntaa. Seuraavana olikin nouseminen istumaan ja suoraan jaloilleen.

maomao, en tiedä mitä nla on ajanut takaa, mutta noin yleisesti kontatessa lapsi saa lisää ärsykkeitä, mikä taas kehittää motorisia taitoja.
 
Meilläkään esikoinen ei kontannut ollenkaan, oppi suoraan kävelemään. Neuvolasta kehotettiin opettamaan konttaaminen myöhemmin, koska se on jollain tavoin tärkeää lapsen kehitykselle, en muista miksi.



Kaikki lapset eivät konttaa ollenkaan,vaan lähtevät kävelemään suoraan ryöminnästä..Konttaaminen kun on vuorotahtista toimintaa,edistää aivopuoliskojen kehitystä.Siksi sitä pidetän tärkeänä.Omanikin taisi olla siinä 8-9 kkkun alkoi "kunnolla" konttaamaan.Kyllä se siitä!
 
Meidän poika alkoi ryömiä 10 kk ikäisenä, kontata 11 kk ikäisenä ja kävellä 12 kk ikäisenä. Tukea vasten pystyyn nousi 11 kk ikäisenä. Myönnetään että aloin olla vähän huolissani kun oppi vasta noin myöhään ryömimään, mutta kehitys oli ollut muuten mallikelpoista, joten en nyt kauheasti jaksanut panikoida. Uskon että kyseessä oli lähinnä lapsen arkuus. Hän harjoitteli noita taitoja ensin pari viikkoa pinnasängyllä ja sen jälkeen vasta lattialla. Kun hän alkoi kävellä, kävely oli jo parin viikon päästä täysin varmaa, eikä pahoja kaatumisia tullut kertaakaan.
 
Tiedänpä oman lapseni lisäksi muutaman muun lapsen, joka kärsii sensomotorisen integraation häiriöstä. Eivät ole ikinä kontanneet ja ovat ryömineet toispuoleisesti. En sano, että lapsellasi oli välttämättä mikään hätänä, mutta aina kannattaa tarkkailla sillä silmällä. Mitä pienempänä kuntoutus päästään alkamaan sen parempi
 
Ei toki kannatakaan alkaa liikaa stressaamaan.

Meillä lapsi teki kaiken "normirajoissa", kävelyn opettelukin oli vielä niissä rajoissa.
1.5v. kävelemään lähtenyt on vielä normaalia.

Lapsen lonkat oli tutkittu 8 kertaa.

Neuvolassa lääkäri huomaa YHTÄÄN mitään, pistää miettimään. Jos ei näe että lapsella on jo toinen jalka lyhyempi, kävelee huonosti ja linkuttaen, toista jalkaa perässä raahaten.
Minä en enää voi luottaa nla-lääkäreihin tämän jälkeen. Niin paljon rahaa, kyyneleitä, kipuja tullut yli vuoden kestäneillä hoidoilla.
 
[QUOTE="esikoinen";24192329]on jalkoja katsottu sairaalassa ja lääkärineuvolassa, väännelty lonkkia. ei ole tullut sanomista niistä. varaa kyllä jaloilleen jos seisottaa.[/QUOTE]

Hei, lapsi on ihan normaali. Meillä ainakin kolmen vauvan kanssa on tutuksi tulleet käsitteet "potkujalka" ja "potkuvarvas". Nyt 9,5kk poika on pari kuukautta ryöminyt, tällä hetkellä etenee juuri noin kuten kuvasit, eli potkuttelee vauhtia oikealla jalalla isovarpaalla. Käsillä vetää ja ohjailee suuntaa. Konttausasennossa käy välillä, nousee itse istumaan ja laskeutuu siitä takaisin mahalleen. Polviseisontaan saa itsensä välillä hinattua esim imuria tai matalampaa jakkaraa vasten.
 
Hei, lapsi on ihan normaali. Meillä ainakin kolmen vauvan kanssa on tutuksi tulleet käsitteet "potkujalka" ja "potkuvarvas". Nyt 9,5kk poika on pari kuukautta ryöminyt, tällä hetkellä etenee juuri noin kuten kuvasit, eli potkuttelee vauhtia oikealla jalalla isovarpaalla. Käsillä vetää ja ohjailee suuntaa. Konttausasennossa käy välillä, nousee itse istumaan ja laskeutuu siitä takaisin mahalleen. Polviseisontaan saa itsensä välillä hinattua esim imuria tai matalampaa jakkaraa vasten.

Niin, ei ehkä tuossa vaiheessa ole mitään "hätää".
Tuo lonkkaluksaatio osaa vaan olla niin salakavala, siinä vaiheessa pitäs hälytyskellot alkaa soimaan jos lapsi yrittää seisoa monen kuukauden ajan. Eikä ala siitä eteenpäin kehittymään, vaan kaatuilee ja menee "jalka alta". Meillä sentään tämä tapaus on toinen lapsi, ei sitä osannut arvatakaan mikä siellä on syynä... :(
 

Yhteistyössä