Onkohan ihan oikein, että ulosotto vie niin paljon palkasta, ettei selviä mitenkään normaaleista menoista kesän aikana?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "apua"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Status
Viestiketju on suljettu.
Mä vaan mietin, että miten voi olla mahdollista, että taloudesta molemmat on eläneet yli varojensa niin, että on jo ulosotossa? Niin makaa kuin petaa. Olis kantsinut vähän miettiä ennen kuin elää yli varojensa. Näitä riittää tapauksia riittää, että pitää olla kaikkeaa, mutta varaa ei mihinkään. Ei säälitä yhtään.
 
[QUOTE="vieras";24133292]Sossusta saa sen perusosan, joka on kaikille sama. Sen saa Rovaniemelläkin. Sillä perusosalla saa ihminen tehdä, mitä itse haluaa, vaikka käyttää osan auton kuluihin.[/QUOTE]

ei aina sa, rovaniemen sssu on tuneettu näisät porsaanereistään.
Eräskin mies ei saanut niiitä mitkä piti toimeentulolain mukaan saada, vesi asian oikuteen aj sai KORKOINEEN puolen vuoden toimeentulotuet, korkoineen. Sossun piti maksa myös oikeudenkäyntikulut, joten kylllä ne vaan huijaa, jos ei itse osaa/ viitsi/ halua puoliaan pitää.
 
niin ja Rollo, olethan sä pyytänyt rahaa palstalla jopa apteekkikuluihin jne vaikka myöhemmin mainostit että saat apteekista velaksi. Joten lakkaa Rollo arvostelemasta muita kiitos!!!!!
 
pitääkö auto ostaa osamaksulla. Myykä se pois ja ostakaa halvempi ettei jää lainaa. Rahatilanteen mukaan pitää elää. En minäkää osta uutta autoo kun ei varaa siihen.

ja vaikka meillä oliskin ehkä nyt varaa ostaa joku 400e auto nin ei osteta, koska ei me tarvita.;pyöräily on hyötyliikunta parhaimmillaan. ja kun mä elokuussa aloitan koulu voin yli -30 asteen pakkasilla kulkea kouluun linkkarillakin.
 
[QUOTE="poikia3";24133443]Vähennäppä tuosta ap:n vuokra - rahaa jäi vain 250 euroa kaikkeen muuhun. Enpä usko, että sillä summalla pärjää.[/QUOTE]

tämä ei ole uskon asia, pärjää jos miettii vähään miten rahansa käyttää ja mitä syö. joskus vaan on pakko elää vähemmällä.
ja kuten sanoin diakonia varmaan tuossa tilanteessa auttaa.
 
Tollasella rahalla ei saa lapsille terveellistä ruokaa mitenkään!

Ja edelleen mikä toi rahankerjuu juttu on? Oikeestikko joku kerjää rahaa palstalla ja sit ostaa niillä jotain ihan muuta? huhhuh mitä pummeja!
 
ja vaikka meillä oliskin ehkä nyt varaa ostaa joku 400e auto nin ei osteta, koska ei me tarvita.;pyöräily on hyötyliikunta parhaimmillaan. ja kun mä elokuussa aloitan koulu voin yli -30 asteen pakkasilla kulkea kouluun linkkarillakin.

Koita nyt tajuta, että kaikkialla ei julkinen liikenne kulje niin, että pääsee töihin ja matkaa on liikaa jokapäivääseen pyöräälyyn. Eli on auto on PAKKO olla.
 
ROLLO TYÖTÖN SOSSUN ELÄTTI NYT VOI OLLA HILJAA. Mene kiusaamaan niitä lapsias ja myrkyttää ne Fairyllä, oikeesti sä et todellakaan ole oikea ihminen antamaan mitään elämänohjeita, sä lusmu et osaa edes köyhäilyä!! Etkä varsinkaan ajattelua joten pliis lopeta se 'ajattelu' ja niiden typerien neuvojes antaminen!! Wannabe-köyhien kuningatar!!
 
[QUOTE="Jonna";24133425]niin ja Rollo, olethan sä pyytänyt rahaa palstalla jopa apteekkikuluihin jne vaikka myöhemmin mainostit että saat apteekista velaksi. Joten lakkaa Rollo arvostelemasta muita kiitos!!!!![/QUOTE]

en ole pyytänyt kelneltäkään rahaa apteekkikuluihin. yleensä pyrin ostamaan RESEPTILÄÄKKEET käteisellä, mutta jos velakis pitää ostaa sairaalle lapselle tai mihen sydänlääkkeet 2-3 kertaa vuodessa nin se ei mielestäni ole rikos. Ruokaa kuitenkin ostettu niillä vimeisillä rahoilla.
Nyt kun mun vannhat opintolainet on maksettu kaikki ym velat , niin meillä on enemmän rahaa käytettävissä ei tarvitse velaksi ostaa enää mitään. Osamaksulla en osta vaikka luottoiteoni ovatkin puhtaat.
Enne piti joskus lainata lasten rahoja että sia esim iskälle läkkeet, nyt ei onneksi trvitse, ei edes sitten kun elokuussa aloitan koulun , eikä sittenkään kun miehen työ lokakuussa loppuu
 
en ole pyytänyt kelneltäkään rahaa apteekkikuluihin. yleensä pyrin ostamaan RESEPTILÄÄKKEET käteisellä, mutta jos velakis pitää ostaa sairaalle lapselle tai mihen sydänlääkkeet 2-3 kertaa vuodessa nin se ei mielestäni ole rikos. Ruokaa kuitenkin ostettu niillä vimeisillä rahoilla.
Nyt kun mun vannhat opintolainet on maksettu kaikki ym velat , niin meillä on enemmän rahaa käytettävissä ei tarvitse velaksi ostaa enää mitään. Osamaksulla en osta vaikka luottoiteoni ovatkin puhtaat.
Enne piti joskus lainata lasten rahoja että sia esim iskälle läkkeet, nyt ei onneksi trvitse, ei edes sitten kun elokuussa aloitan koulun , eikä sittenkään kun miehen työ lokakuussa loppuu

kyllä muuten olet pyytänyt rahaa apteekkikuluihin. Mut eihän itä tiiä mihin ne todellisuudessa käytit...
 
silloin se on OMA VALINTA. voi muuttaa lähemmäs koulua/ työpaikkaa

Huoh. Joo totta kai muuttaa lähemmäs jos puoliso on töissä sillä asuinpaikkakunnalla, on omistusasunto tai talo.

Enkä todellakaan muuta lähemmäs koulua kun opiskelunaapurikunnassa on VÄLIAIKAASTA. Mutta mitä sulle mitään kannattaa selittää kun perkele vieköön pitää polkia töihin vaikka olis tornado! Huippuhiihtäjätkin niin nössöjä kun kisat perutaan pakkasen takia! Armeijan sissit jyrää!
 
ja puhuit rollo muuten ittes pussiin äsken, oliko se kerran valitusta jostain vaate jne rahasta joka piti saada sossusta?
ja sorry joo, ei ole tarkoitus haukkua tai muuta vaan ärsyttää se että paskaa puhut!
 
[QUOTE="joku";24132829]Oleko ajatellut et sitä autoa voi tarvita muuhunkin, kun työmatkaan?

Täällä missä me asutaan EI kulke julinenliikkenne niin et me päästäs esim. toiseen mummolaan mitenkään. Mun mielstä 40km yhteen suuntaan on aika pitkämatka lähteä pyörällä tai kävellen. Ja kyllä me halutaan käydä mummon luona.[/QUOTE]

No eihän tuo ole matka eikä mikään pyörällä tai rullaluistimilla. Ja talvisaikaan tuon taipaleen suihkii äkkiä suksilla menemään. Oppii lapsetkin nuorina urheilullisille elämäntavoille!
 
[QUOTE="sarkku";24133554]No eihän tuo ole matka eikä mikään pyörällä tai rullaluistimilla. Ja talvisaikaan tuon taipaleen suihkii äkkiä suksilla menemään. Oppii lapsetkin nuorina urheilullisille elämäntavoille![/QUOTE]

Ei sovi unohtaa potkukelkkaa!
 
kyllä minun palkasta palakanlaskija hoiti ulosmitattavat summat. Jos hän teki virheitä, korjasi ne seuraavaan palakkaan. Usein näin lomien aikaanhan niitä virheitä sitten tulikn, kun kone hoiti suoraan nuo "hommat". Ulosottomieskin on kyllä virheen sattuessa palauttanut rahani. Virheitä kyllä sattuu, kun vielä neljänkin vuoden kuluttua ulosottamisen päätyttyä palakastani on kone vienyt rahaa, mutta nekin on sovitelttu seuraavaan palakkaan (sama palakanlaskija ja työnantaja) . Tosin silloin ulosottomies on soittanut vihaisen puhelun kuntaan.
 
Jos nyt on tilitetty 2kk palkka, niin palkanlaskijan kohdalla jo se moka on käynyt, eli on erottanut ulosottoon menevän summan palkasta, kuten pitääkin, mutta ei oo huomannut/tiennyt että kyseessä onkin 2kk palkka. Ei siinä auta soitella kuin palkanlaskijalle ja työnantajalle mitä nyt tehdään kun ulosottoon menikin liikaa. Ulosotosta tuskin niitä rahoja takaisin saa, jos on sinne jo tilitetty.

Sossusta voi toki kokeilla. Mutta jos sieltä ei saa, eikä työnantajatahokaan pysty mitään tekemään, niin sitten on vaan sukulaiset ja diakoniatoimisto mistä sitä apua pyytää. Tosin miksi teille tulee vain yhden palkka jos aikuisia on kaksi? Eikö toinen saa mitään tuloja? Vähätuloinen aikuinen kuuluu kolmanneksi siihen suoja-osuuteen lasten lisäksi, jos vain yksi perheestä elättää tuloillaan. Tästä aikuisesta vaan pitää viedä kaikki pyydetyt dokumentit ulosottoon että nähdään että tulot on liian pienet ja elätettävä todella on ja otetaan huomioon suojaosuudessa. Ja laskitko teidän käyttövaroihinne jo lapsilisät?
 
Status
Viestiketju on suljettu.

Yhteistyössä