Sähkönmyynnistä ja sähköyhtiöistä kysymys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Maira
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Maira

Aktiivinen jäsen
22.09.2009
18 233
7
38
Kertokaa ensikertalaiselle et miten tää homma nyt menee..Eli ollaan ostamassa taloa ja pitäis nyt jo vähän kattoo et mistä sitä sähköä ostais kun talossa on suora sähkölämmitys. Ongelmana on vaan se ettei mulla ole tarkkaa tietoa sähkön kokonaiskulutuksesta yms. joten miten mä niitä tarjouksia saan pyydettyä?

Joo tää on sarjassamme typeriä kysymyksiä, mut kun en tajuuuuuu.. :D
 
Kysyt myyjältä paljonko kilowatteja luluu vuodessa. Paikalliselta yhtiöltä joudut kuitenkin siirron ostamaan, heillä loki kulutuksesta. Internet auttaa tässäkin asiassa, mm voit kilpailuttaa sähkösi. Helppoa.
 
Nyrkkisääntä on että sähkölämmitystalossa kuluu vuodessa noin 150 kWh per neliö. Sähkön keskihinta on kaikkine karvoineen nykyään noin 12 senttiä. Do your math.
 
Viimeksi muokattu:
Vuodenaikasähkön kannattavuus riippuu monesta seikasta (halpa/kallis kulutussuhteet ja hintaerot) mutta noin karkeasti ottaen se kannattaa jos kulutusta on enemmän kuin 15 000 kWh vuodessa.
 
Toi kilpailuttaja ei toimi meillä kun se kysyy nykyistä sähköyhtiötä eikä me vielä asuta siinä talossa eikä näin ollen ole ollenkaan sähkösopimusta.. :D Ja mitä vertasin sen parhaimman tarjouksen hintaa nykyisen sähköyhtiön samaiseen listahintaan oli nykyinen halvempi..
 
Toi kilpailuttaja ei toimi meillä kun se kysyy nykyistä sähköyhtiötä eikä me vielä asuta siinä talossa eikä näin ollen ole ollenkaan sähkösopimusta.. :D Ja mitä vertasin sen parhaimman tarjouksen hintaa nykyisen sähköyhtiön samaiseen listahintaan oli nykyinen halvempi..

Aijjaa, mulle tulee vieläkin samat kuin silloin. Varmaan paikkakuntakohtaista. Eikä mekään asuttu meidän talossa, kun sopimus tehtiin. Eikä asuta kyllä vieläkään :D
 

Yhteistyössä