Auttakaahan ompelijaa ojassa!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Sarah"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

"Sarah"

Vieras
Ostin tänään kangaskaupasta kangasta ajatuksella: Koitan valmistaa muutamia "neliöpipoja" myyntiin. Jos onnistuvat, menevät myyntiin saakka... Nyt tässä googlettelin hieman ohjeita, kuinka niitä voisi tehdä ja törmäsin Kimperi -merkkisiin pipoihin, joissa näyttäisi olevan samoja kankaita, kuin mitä löytyy kassistani. =( Voinko nyt sitten tehdäkään niistä neliöpipoja myyntiin vai onko se sitten kopiointia? Kangas on kuitenkin kangaskaupassa yleisesti myynnissä, eikä käsittääkseni kenellekään "patentoitua".
 
Tottakai voit. Jos ostat sen yleisestä kaupasta, voit tehdä siitä ihan mitä vaan, vaikkain niitä neliöpipoja. Mikään ei kiellä sinua tekemästä pipoa siitä kankaasta, jonka olet kaupasta ostanut. Vaikkakin jokin on samasta kankaasta tehnyt jo sen aiemmin.
 
No luotan nyt sit tähän... ja niin itsekin arvelin, mutta iski vaan paniikki. Löysin mielestäni niin ihania kankaita, että olisi mennyt hukkaan kaikki. =/ Kiitos! Niin ja... oman merkkini niihin tikkaisin kiinni. ;)
 
Voithan sä myydä. Mä kyllä miettisin siihen pipoon jonkun oman jutun, etteivät olisi niin Kimperin pipon näköisiä. Vaikka jonkun pienenkin, heijastimen, koristenauhan tai muun.
 
Ja vielä kun muistat maksaa asiaan kuuluvat verot myydyistä tuotteista niin antaa palaa (jokaisesta myydytsä tuotteesta on velvollinen maksamaan ainakin tuloveron) :)
 
[QUOTE="Nepsu";23598631]Ja vielä kun muistat maksaa asiaan kuuluvat verot myydyistä tuotteista niin antaa palaa (jokaisesta myydytsä tuotteesta on velvollinen maksamaan ainakin tuloveron) :)[/QUOTE]

Paitsi että veroja ei tarvitse maksaa jos myynti jää muistaakseni alle 8000e vuodessa.

Joku aktivinen voi toki tarkastaa ton tarkan summan, mutta muutomasta (tai edes muutomasta kymmenestä) piposta ei kyllä tarvitse maksella veroja mihinkään.
 
Paitsi että veroja ei tarvitse maksaa jos myynti jää muistaakseni alle 8000e vuodessa.

Joku aktivinen voi toki tarkastaa ton tarkan summan, mutta muutomasta (tai edes muutomasta kymmenestä) piposta ei kyllä tarvitse maksella veroja mihinkään.

Normivero pitää tietenkin maksaa, mutta ARVONLISÄVEROA (joka lisää tuotteen hintaan 23%), ei tarvi maksaa kuin niiden jotka tekee yli 8500e/vuodessa. Siksikin ammattiompelijoiden työt on huomattavasti kalliimpia, kun hintaan on aina lisättävä se 23%...
 

Yhteistyössä