Nyt kohta 4-vuotias poikamme on aika samanlainen luoteeltaan kuin tyttönne. Mieluummin tarkkailee sivusta kuin ryntää suinpäin mukaan juttuihin ja aika pitkään halusi "palvelua" ja myös aikalailla kieltäytyi omatoimisesti pukemaan ja syöttääkin sai aika pitkään...=). Meillä siis myös nuorempi sisarus pojalla ja vauvan tulo kyllä selvästi vaikutti esikoiseen niin että jo opitutkin taidot "hävisi". Pyörälläajo ei viime kesänä sujunut oikein mitenkään ja piirtämisen kanssa myös poika tekee vieläkin enimmäkseen "sotkuja", joiksi itsekin tuotoksiaan nimeää.
Meillä myös poika tuntuu ajattelevan, että kaikki pitäisi heti osata, vaikka kuinka on puhuttu ettei kukaan osaa harjoittelematta. Ehkäpä tämä liittyy siihen, että kun ihan pieni lapsi kun ajattelee olevansa kaikessa paras, niin isompi alkaa jo huomata, ettei se ihan kaikessa pidä paikkaansa. Itse aika paljon poikaa autoin ja puin ja syötinkin, vaikka välillä kismitti (lue otti päähän niin !#!##&%&:sti). Tosiaan sekin on totta, että vaikka esikoinen vaikuttaa vauvaan verrattuna isolta, niin pienihän hänkin on ja tarvitsee apua ja huomiota. Itse väliillä koin ympäristön asenteet aika rasittaviksi - "kyllä tuon ikäisen jo pitäisi osasta sitä ja tätä". Näinhän meillä ajatellaan, itse ajattelen että lapsen on tärkeä saada olla pieni ja saada aikuisen apua ja hoivaa, kyllä hän sitten ehtii huolehtia itsestään ihan koko aikuiselämänsä ja hyvät eväät siihen saa kun on saanut apua ja huolenpitoa kotona.
Nyt on meillä tapahtunut ihan selvä muutos: poika osaa ja haluaa tehdä itse, pyörällä ajaa apupyörien kanssa itse ja piirtämisessäkin on edistystä havaittavissa=). Ainakin meillä vaikuttaa, että esikoinen on kasvanut ja kehittynyt tavallaan hitaammin, taitoja on, mutta ne otetaan käyttöön myöhemmin. Kuopus nimittäin on syönyt itse jo n. 1.5 v. ja pukeakin yrittää=) ja piirustustaidoissa taitaa ottaa kohta isoveljen kiinni. Lapset on niin erilaisia ja kuopuksilla on aina se isompien sisarusten malli apunaan.
Tsemppiä! Uskon, että tämä rasittava vaihe menee teillä ohi aikanaan, niin kuin meilläkin on mennyt! Ja uudet ongelmat sit tulleet tilalle...=D