Seksirikollinen naapurissa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pelästynyt
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Pelästynyt

Vieras
Tuossa viikonloppuna alkoi talomme kadulla seisomaan ensin pakettiauto ja sitten muita tavallisia autoja järjestäin, paikalla johon ei saa parkkeerata ja aina 2 ihmistä autossa. Tajusin että siviilipoliisejahan ne on ja vahtaavat jotain. Aika läpinäkyvää toimintaa, mutta ei mitään.
Tänään sain selville että naapuri talossa asuu seksirikollinen, päässyt tosin vapaaksi ja valvovat häntä nyt 24/7. Mitään tarkempaa emme tiedä asiasta, onko jäämässä tuohon vastapäiseen taloon vai mitä.

Meillä 2 lasta, toinen koululainen ja toinen päiväkodissa. Koululainen kävellyt välistä koululle ja kotiin yksinään, joka 5 minuutin päässä. Ala-aste on tuossa muutaman kulman takana meistä ja tästä rikollisesta. Tosin jos kävelee yksin niin soittaa kun pääsee koululle ja itse olen kotona kun tulee. Joskus ollut kotona yksinään, mutta ei tietenkään ovia aukaise tai mitään. No ei enää kävele yksin koululle/koululta tai ole yksin.

Minuun iski aikamoinen paniikki. Joka kerta kun katson kadulle tai menemme ulos, näen siviilipoliisit. Turvanahan he ovat, mutta kuinka kauan. Emme asu Suomessa, mutta Euroopan maassa. Tiedän että niitä rikollisia on varmaan joka paikassa, mutta että varmasti tiedossa että tien toisella puolella ja koko ajan saan muistutuksen asiasta.

Pitäisiköhän tästä miten lapsen kanssa jutella? Kyllä hän tajusi että jotain on ja kun nyt kävelemme joka kerta kouluun ja takas. Juttelimme jo miehen kanssa, kumpi pääse milloinkin.
 
Mistä sait tuon tiedon, ei kai olisi vain huhupuhetta? Meinaan että eivät poliisit normaalisti vahdi tuomionsa kärsineitä, veikkaisin että kyseessä on joku jota vasta epäillään seksuaalirikoksesta (mikä on tietysti kauhea asia sekin) tai jostain ihan muusta.

Olen kyllästynyt kaikenlaiseen salaiseen tietoon, ne ovat yleensä silkkaa jaskaa, kun ihmiset kuvittelevat pahinta ja värittävät juttua, siitä tämä kirjoitus.
 
Täällä on esimerkiksi joitakin paikkoja mitä vahditaan 24/7 ja tehty jo monta vuotta. En tiedä lainsäädäntöä niin tarkasti että onko tuo joku laissa määrätty juttu va mitä.
Yritämme saada nyt selville että miten kauan poliisi tuota tarkkailua meinaa tehdä ja onko se pysyvästi tuohon naapuriin jäämässä. En tiedä tuosta rikollisesta mitään, tosin saatoin hänet tänään nähdä ikkunasta.
 
Mistä sait tuon tiedon, ei kai olisi vain huhupuhetta? Meinaan että eivät poliisit normaalisti vahdi tuomionsa kärsineitä, veikkaisin että kyseessä on joku jota vasta epäillään seksuaalirikoksesta (mikä on tietysti kauhea asia sekin) tai jostain ihan muusta.

Olen kyllästynyt kaikenlaiseen salaiseen tietoon, ne ovat yleensä silkkaa jaskaa, kun ihmiset kuvittelevat pahinta ja värittävät juttua, siitä tämä kirjoitus.

Kaverimme oli käynyt kysymässä poliiseilta. Olivat tuon kertoneet, en tiedä yrittikö kysyä tarkemmin.
 
[QUOTE="vieras";23366865]oikeesti? en tiennyt, että poliisilla on resursseja vahtia vapautuneita, vaikka rikoksen uusimisriski olisikin olemassa.[/QUOTE]

ei todellakaan ole, ei suomenpoliisi ole mikään hollywoodin filmipoliisi joka kyttää kiikareilla
 
Onko tarkempaa tietoa millainen seksirikollinen on kysymyksessä? Millaisista seksirikoksista on tuomittu? Eihän kysymyksessä välttämättä ole pedofiili (muunkinlaisia seksirikollisia on), joten siinä tapauksessa sitä lapset tuskin kiinnostaisivat.

Tosin hyvä juttu, että valvot tilannetta.
 
[QUOTE="vieras";23366946]ei todellakaan ole, ei suomenpoliisi ole mikään hollywoodin filmipoliisi joka kyttää kiikareilla[/QUOTE]

Ap sanoi että eivät asu Suomessa ;)
 
[QUOTE="vieras";23366961]Onko tarkempaa tietoa millainen seksirikollinen on kysymyksessä? Millaisista seksirikoksista on tuomittu? Eihän kysymyksessä välttämättä ole pedofiili (muunkinlaisia seksirikollisia on), joten siinä tapauksessa sitä lapset tuskin kiinnostaisivat.

Tosin hyvä juttu, että valvot tilannetta.[/QUOTE]

Kyse on juuri lapsiin sekaantuneesta, en edes tajunnut että en sitä tuohon ekaan viestiiin edes laittanut. Tosin ensi järkytyksen jälkeen mietin että onhan niitäkin erilaisia. Esimerkiksi mies 18 vee ja tyttö 15, vaikka molemmat suostuvaisia niin rikoshan tämäkin on. Korjatkaa jos olen väärässä, muistelen vain että 16 on raja, ainakin Suomessa.

Täytyy ottaa tarkemmin selvää lainsäädännöstä täällä ja tästä tilanteesta muutenkin. Olen aina ollut hyvin varovainen isomman liikkumisessa täällä. Järkyttää vain että tämä tällainen asia tulee kotiovelle, ennen vain lehdistä joutunut lukemaan.
 
[QUOTE="jes";23367168]Tai että poliisi saisi edes kertoa ulkopuoliselle tuomiosta.. PORVOO[/QUOTE]

Maita on muitakin kuin Suomi, ja asiat saatetaan niissä hoitaa erilailla kuin jossain kotoisassa Suomessa. Ei kertonutkaan tuomiosta vain minkä takia ovat siellä nyt vahdissa, koska tosiaan tekevät sitä ympäri vuorokauden. Talo on iso kerrostalo, eivätkä he mitenkään miestä yksilöineet.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pelästynyt;23367903:
Maita on muitakin kuin Suomi, ja asiat saatetaan niissä hoitaa erilailla kuin jossain kotoisassa Suomessa. Ei kertonutkaan tuomiosta vain minkä takia ovat siellä nyt vahdissa, koska tosiaan tekevät sitä ympäri vuorokauden. Talo on iso kerrostalo, eivätkä he mitenkään miestä yksilöineet.

Tiedän, mutta eivät he minun käsittääkseni saa kertoa mitä siellä tekevät, eivät kenenkään tuomioista.
 
Tuskinpa noin näkyvästi poliisit ketään tarkkailevat, kun kerran puoli taloa on heidät havainnut.

Mies ihan varmaan tietää että poliisit ovat vahdissa, ei siitä ole kyse. Eivät he edes yritä tehdä sitä mitenkään salassa, muuten kuin että siviilit päällä ovat. Täällä rauhoitetaan joitakin paikkoja ihan sillä että poliisit ovat koko ajan rakennusten lähistöllä.
 
Sain selville lisää tästä, katsoin paikallislehteä ja siellä oli juttua että mies on päässyt perjantaina vapaaksi. Viime asumispaikassaan oli tytön kimppuun käyty, mutta tämä oli päässyt pois. Ei ollut pystynyt tunnistamaan tekijää,mutta tätä kyseistä henkilöä oli heti epäilty koska asuu lähellä. Tässä on rikoksen uusimisriski niin iso ja talvella tapahtuneen takia on hänellä poliisi vartiointi, mutta ei pystytä sanomaan kuinka pitkään. Käytännössä hän on vapaa mies,koska istunut niistä tuomionsa mitä saanut.

Ensi sijaisesti haluaisin apuja että mitä sanon tuolle koululaiselle. Miten tällaisesta asiasta pitää sanoa vai sanoako mitään? En oikeasti tiedä mitä tehdä, ainakin juttelen opettajan ja muiden vanhempien kanssa. Jos tuohon vastapäiseen taloon jää asumaan niin en voi tässä asua, onneksi on työsuhdeasunto.
 

Yhteistyössä