Stokke tripp trapp -kysymys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja etsijä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

etsijä

Vieras
Tripp Trapp -tuolin ostamista ollaan harkittu, mutta asutaan paikassa jossa ei ole jälleenmyyjiä ja pitäisi netistä tilata ja yksi asia arveluttaa... Voisiko joku tuolin omistava auttaa??!

Eli olen pähkäillyt tuolin istuin - ja jalkatukitasojen kiinnitystä. Ovatko ne vain työnnettynä siihen uraansa vai myös jollain ruuvilla tai vastaavalla kiinnitetty? Tsekkasin jo Stokken sivuilta löytyvän käyttöohjeen, mutta siitä ei ollut apua...

Jotenkin vaikea kuvitella, että tasot pysyisivät paikallaan, jos ne vain asetetaan uraan. Miten ne voivat pysyä paikallaan esim. isomman lapsen kiivetessä tuoliin ja ottaessa vaikka tason reunasta kiinni? Eikö se liiku ja liu'u pois urasta?

Olisin äärimmäisen kiitollinen, jos joku voisi kertoa mulle miten tasot ovat kiinni tuolissa ja miten tukevasti pysyvät paikoillaan!! Toki muutkin käyttökokemukset ovat tervetulleita :)
 
Ne laudat kiristetään uriinsa niiden jalkojen väliin. kunnolla laittaa nii eivät liiku vaikka niillä kiipeilee. Meil ollu ny 3v käytössä ja koskaan käyny silleen että ois liikkuneet. Vaikkei niitä erikseen ruuvata.
 
Minä muistelen näin: tuoli kootaan ensin "löyhästi", asetetaan jalka- ja istuintasot halutulle korkeudelle ja sitten runko kiristetään ja hyvin pysyi kasassa. Meillä tuolit ostettiin 90-luvun puolivälissä, mahtavatko olla samanlaisia edelleen rakenteeltaan. Kun siis tasoja piti siirtää, tuolia piti löysyttää ja siirtää ja kiristää taas uudelleen, osasinko selittää?
 
Tuolissa on kaksi rautatankoa, jotka kiristetään tuolin sivuihin kiinni ja tasot pysyvät hyvin paikoillaan, kun tangot kiristää asentamisen jälkeen lujasti kuusiokolo avaimella. Meillä TT ollu käytössä reilut 5 vuotta ja hyvin pelittää kovassa käytössä.
 
Minä muistelen näin: tuoli kootaan ensin "löyhästi", asetetaan jalka- ja istuintasot halutulle korkeudelle ja sitten runko kiristetään ja hyvin pysyi kasassa. Meillä tuolit ostettiin 90-luvun puolivälissä, mahtavatko olla samanlaisia edelleen rakenteeltaan. Kun siis tasoja piti siirtää, tuolia piti löysyttää ja siirtää ja kiristää taas uudelleen, osasinko selittää?

Näin.
 
Okei, nyt selvisi, kuulostaa hyvältä ja toimivalta systeemiltä. Taidan laittaa tilaukseen.

Olette monta kertaa parempia kuin tuotteen käyttöohje, kiitos paljon vastauksista kaikille! :-D
 

Similar threads

T
Viestiä
1
Luettu
366
Aihe vapaa
matildan mamma
M

Yhteistyössä